پزشکیسلامت باش

پشه‌ های حامل ویروس زیکا

بر اساس مطالعه منتشرشده در ژوئن سال ۲۰۱۸ درباره بیماری‌های گرمسیری نادیده گرفته‌شده در نشریه PLoS، محققان در دانشگاه کالیفرنیا سه گونه پشه را درحالی‌که حامل ویروس زیکا بودند، مورد بررسی قرار دادند. نام علمی این گونه‌ها: آجپتی آئدس کالیفرنیایی، کالکس تارسالیس و کالکس کینکفاسیاتوس. این پشه‌ها با گزیدن موش‌های آلوده، ویروس زیکا را دریافت می‌کنند، محققان هرکدام از این پشه‌ها را بررسی کردند که آیا می‌توانند این ویروس را انتقال دهند یا خیر.

درحالی‌که هیچ ویروسی در دو گونه کالکس پیدا نشد، ۸۰ تا ۹۰ درصد پشه‌های آئدس، RNA زیکا یا مواد ژنتیکی‌اش را در بزاق‌شان داشتند. لارک کافی، استادیار گروه‌های پاتولوژی، میکروبیولوژی و ایمونولوژی دانشکده دامپزشکی کالیفرنیا و سرپرست تحقیقاتی این مطالعه می‌گوید، گروه ما یک سال پیش اطلاعاتی درباره پشه‌ها داشت و به وزارت بهداشت عمومی کالیفرنیا هشدار داده بود. دکتر کافی می‌گوید: «تعجب‌آور نبود؛ درنهایت، این پشه‌های حامل ویروس زیکا در تگزاس و فلوریدا نیز پیدا شدند.» او اضافه کرد که همه ایالت‌ها باید هوشیار باشند. چارلز بیلی، متخصص بیماری‌های عفونی در بیمارستان سنت جوزف کالیفرنیا گفت: «ما باید مراقب تهاجم از طرف انسان‌ها یا محیط اطرافمان باشیم، تا بتوانیم در شرایط شیوع، به‌ سرعت واکنش نشان دهیم.»

کافی می‌گوید: «شناختن گونه‌های پشه‌ای که می‌توانند حامل ویروس زیکا باشند، برای تخمین پتانسیل شیوع بیماری‌های منطقه‌ای و اطلاع‌رسانی برای استراتژی‌های کنترل، برای مناطق تحت خطر، بسیار مهم است. »

درباره ویروس زیکا

تأثیرات ویروس زیکا در بازه گستره‌ای میان علائم آنفولانزای خفیف تا شرایط جدی عصبی در بزرگ‌سالان و ویژه نوزادان (کوچک شدن جمجمه و مغز نوزاد و به دنیا آمدن وی با مشکل عصبی شدید) مشاهده شده است. شایع‌ترین زمان گسترش آن وقتی است که افراد توسط پشه حامل ویروس گزیده شوند. دو گونه شناخته شده‌ای که می‌توانند ویروس را پخش کنند، آئدس اجیپتی و آئدس آلبوپیکتوس است. این بیماری همچنین می‌تواند از طریق تمام جنسی با کسی که ویروس را دارد، منتقل شود.

بیشتر موارد زیکایی که در ایالات متحده آمریکا شناسایی شد توسط مسافرانی است که ویروس‌ها را از کشورهای دیگر گرفته بودند. به‌ طور کلی آمریکای جنوبی و مرکزی جزو کشورهایی است که پشه‌های حامل ویروس زیکا در آن یافت می‌شود.

پرونده‌های ایالات متحده در سال‌های اخیر

طبق گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها، در سال ۲۰۱۶ در ایالات متحده ۵۱۶۸ نفر به ویروس زیکا مبتلا شدند. نزدیک به ۴۹۰۰ مورد آن مسافرانی بودند که از مناطق آسیب‌دیده باز می‌گشتند، ۲۲۴ مورد آن توسط پشه‌ها به این ویروس مبتلا شدند و ۴۷ مورد آن این ویروس را از طریق تماس جنسی دریافت کردند. در  سال ۲۰۱۷، تعداد پرونده‌های ایالات متحده به ۴۵۲ مورد کاهش پیدا کرد، که ۴۳۷ نفر از آن مسافرانی بودند که از مناطق آسیب‌دیده باز می‌گشتند، ۷ مورد آن از پشه‌های محلی فلوریدا گرفته بودند و ۸ مورد از طریق تماس جنسی اتفاق افتاده بود.

کافی می‌گوید: «تعداد موارد اخیر به‌ طور چشمگیری کاهش پیدا کرده است، هرچند این به این معنا نیست که شیوع آن دوباره نمی‌تواند اتفاق بیفتد.» تاکنون در سال ۲۰۱۸، تنها ۲۸ پرونده در ایالات متحده گزارش‌شده که همه آن‌ها مسافرانی بودند که از دیگر کشورها بازمی‌گشتند.

پیشگیری از نیش پشه، نکته مهمی است:

دکتر بیلی معتقد است که کاهش تعداد موارد ابتلا نباید مانع مردم از مراقبت و جلوگیری‌شان در برابر نیش پشه شود. دکتر بیلی می‌گوید: «مسئله فقط ویروس زیکا نیست. پشه‌ها می‌توانند بیماری‌های جدی دیگری را نیز پخش کنند.» دیگر بیماری‌های مربوط به  پشه‌ها شامل ویروس نایله غربی، چیکونگونیا و دنگی می‌شود.

برای کمک به جلوگیری از نیش پشه، CDC توصیه‌های زیر را پیشنهاد می‌کند:

  • استفاده از اسپری دافع حشرات.
  • پوشیدن شلوار بلند و لباس آستین‌دار
  • تخلیه آب از تایرهای قدیمی، قوطی‌های زباله و دیگر مواردی که می‌توانند پشه‌ها را جذب کنند.

بیلی می‌گوید: «مطالعه‌ای شبیه به این به مقامات دولتی و مؤسسات خصوصی، نیاز به ادامه بودجه رسانی به تحقیقات برای کمک به کشف واکسن‌ها و درمان و نیز اختصاص دادن بودجه برای افرادی که توسط این ویروس‌ها آسیب دیده‌اند را یادآوری می‌کند.» واکسن‌های زیادی برای جلوگیری از ویروس زیکا در حال حاضر در آزمایشات بالینی قرار دارد، اگرچه ساختن واکسنی برای استفاده گسترده از آن، چند سالی طول به طول می‌‌انجامد.

مطالب مرتبط
منبع
everydayhealth
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

بستن
بستن