تغذیهسلامت باش

مواد غذایی مناسب برای ماه رمضان کدام است؟

بسیار مهم است مواد غذایی که برای وعده‌های روزانه انتخاب می‌کنید، شامل پروتئین، ویتامین و مواد معدنی باشد، این موضوع در ماه رمضان نیز باید رعایت شود. در این مقاله نکات مهمی در مورد مواد غذایی مورد نیاز در ماه رمضان و وعده‌های افطار، شام و سحر بیان شده است.

مواد مغذی که باید هرروز مصرف شوند کدام است؟

کربوهیدراتها: کربوهیدرات به عنوان سوخت بدن و تأمین کننده‌ای انرژی محسوب می‌شوند. همچنین کربوهیدراتها نقش بسیار مهمی در تعادل سطح قند خون دارند. منابع مهم کربوهیدرات عبارتند از: نان، برنج قهوه‌ای و ماکارونی. همچنین خرما، میوه‌های خشک و میوه‌های تازه نیز منبع بسیار خوبی از قند طبیعی هستند که می‌توانند انرژی مورد نیاز بدن را در ماه رمضان تأمین کنند.

پروتئین: پروتئین در ساخت بلوک‌های ساختمانی بافت بدن تأثیر گذار هستند. منابع خوب پروتئین شامل ماهی، گوشت، مرغ و تخم‌مرغ، همچنین حبوبات مانند نخود، لوبیا و آجیل و دانه‌ها هستند. توجه داشته باشید که در هر وعده‌ غذایی در ماه رمضان باید پروتئین وجود داشته باشد، مصرف پروتئین کمک می‌کند میل شما به خوردن شیرینی کم شود.

چربی: چربی مهمترین منبع انرژی در بدن به شمار می‌رود بنابراین نقش بسیار مهمی در عملکرد طبیعی سلول‌های بدن ایفا می‌کند. توجه داشته باشید که چربی‌های مضر می‌تواند منجر به آسیب به قلب، پوست و مو شود؛ اما چربی‌های خوب برای بدن بسیار مفید هستند. از جمله چربی‌های خوب می‌توان به ماهی، زیتون، آجیل و روغن‌های گیاهی اشاره نمود. بهتر است هنگام آشپزی از مصرف روغن‌های مضر اجتناب نمایید و از روغن‌های زیتون یا روغن هسته دانه انگور استفاده کنید. تا سلامت قلب و عروق شما به خطر نیافتد.

ویتامین و مواد معدنی: ویتامین‌ها نقش بسیار مهمی در بهبود عملکرد طبیعی سلول‌های بدن و افزایش ایمنی بدن ایفا می‌کنند. آنتی اکسیدان‌های موجود، نقش بسیار مهمی در محافظت از سلول‌های بدن در مقابل بیماری‌ها ایفا می‌کنند. منابع مهم ویتامین‌ها و مواد معدنی عبارتند از: سبزیجات، دانه‌های غلات، آجیل و انواع میوه (خشک یا تازه). بنابراین بسیار مهم است که در وعده‌های غذایی ماه رمضان حتماً میوه و سبزیجات قرار داده شوند. علاوه بر مواد معدنی که از راه تغذیه میوه و سبزیجات به بدن می‌رسد، باید برای جذب کلسیم مورد نیاز بدن، شیر و دیگر فراورده‌های لبنی را در رژیم غذایی خود در ماه رمضان قرار دهید.

توجه داشته باشید که رعایت نکات مهم و رژیم غذایی سالم به داشتن وزن ایده‌آل در ماه رمضان کمک می‌کند و مانع از کمبود مواد غذایی بدن و آسیب به بدن در این ماه می‌شود.

برنامه‌های پیشنهادی برای وعده های غذایی ماه رمضان

مهم است که یک برنامه مناسب برای وعده‌های افطار و سحر داشته باشید زیرا این دو وعده غذایی در ماه رمضان بسیار مهم هستند. همواره شنیده‌ایم که در وعده‌ای افطار مانند صبحانه غذاهای سبک بخوریم زیرا معده ما مدت زمان طولانی را خالی بوده پس نباید با پرخوری در وعده افطار دستگاه گوارش خود را به خطر اندازیم. پیشنهاد ما برای وعده‌ای مختلف ماه رمضان در زیر آمده است. مواد غذایی گفته شده در زیر بهتر است در وعده های غذایی در ماه رمضان قرار داشته باشند.

وعده‌ای افطار

  • یک فنجان سوپ ذرت همراه با قارچ و گوجه فرنگی
  • یک کاسه سالاد سبزیجات همراه با یک قاشق روغن زیتون
  • ۹۰ گرم مرغ، یک فنجان برنج همراه با لوبیا سبز
  • یک فنجان شیر کم چربی

برای وعده شام

بهتر است در وعده شام یک غذای سبک میل کنید موارد زیر را نیز در وعده شام داشته باشید.

  • یک فنجان ماست کم چرب
  • یک تکه نان
  • یک فنجان سالاد میوه همراه با ۲ قاشق چای خوری روغن زیتون

وعده سحر

برای وعده سحر حتما یک غذای کامل تدارک ببینید و در کنار آن موارد زیر را قرار دهید.

  • یک فنجان شیر کم چرب
  • یک غذای کامل تهیه شده با لوبیا و گوجه فرنگی همراه با سبزیجات
  • یک قاشق غذاخوری روغن زیتون

نکته: توجه داشته باشید که بدن علاوه بر مواد غذایی گفته شده به مقدار زیادی آب نیز احتیاج دارد؛ که باید مقدار آب مورد نیاز بدن را در زمان بین افطار تا سحر تأمین نمایید، بهتر است در این زمان مدام آب بنوشید توجه داشته باشید تأمین مقدار آب مورد نیاز بدن در ماه‌های گرم سال بسیار مهم است.

نکته: توجه داشته باشید که بسیاری از افراد در ماه رمضان افراد با کاهش سطح قند خون مواجه می‌شوند؛ بنابراین میل به خوردن مواد غذایی شیرین در افراد افزایش می‌یابد، مصرف بیش از حد شیرینی می‌تواند منجر به کاهش اشتها و مانع از مصرف مواد غذایی مفید شود. توجه داشته باشید هرگز مواد غذایی مورد نیاز بدن را با مواد شیرین جایگزین نکنید.

مطالب مرتبط
منبع
nestle-family
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

بستن
بستن