تغذیهسلامت باش

عوارض اعتیاد بدن به کافئین ، خودن قهوه زیاد چه تاثیری روی ما دارد

من اخیرا تصمیم گرفتم به شکل داوطلبانه در یک تحقیق در مورد اعتیاد به کافئین شرکت کنم تا نتایج باور نکردنی آن‌را در اینجا برای شما بازگو کرده تا  از تأثیرات غیر منتظره آن بر روی سلامتی مطلع شویم در این تحقیق ۷۰ فنجان قهوه را در مدت ۷ روز نوشیدم در زیر جدل محتوا بیان شده است.

 • روز اول: نحوه برخورد با مسمومیت کافئین
 • روز دوم: چگونه تقریبا افسرده شدم
 • روز سوم: بیدار ماندن به مدت ۲۳ ساعت
 • روز چهارم: اعتیاد به کافئین
 • روز پنجم: منحنی انرژی در اعتیاد به قهوه
 • روز ششم: احساس اضطراب بسیار شدید
 • روز هفتم: بیدار ماند تا ساعت ۳٫۵ صبح
 • روز هشتم مقابله برای برکشت از کافئین
 • نتیجه

روز اول: نحوه برخورد با مسمومیت کافئین

تا قبل از این تحقیق تقریباً روزی چهار فنجان قهوه می‌نوشیدم، بنابراین در روز اول تحقیق به دلیل مصرف زیاد قهوه در طول روز دچار نوعی مسمومیت شدم و بدنم نسبت به دریافت کافئین اضافی واکنش نشان داد و از کیفیت خواب من کاسته شد. اثرات مسمومیت کافئین با خوردن فنجان ششم با ایجاد اختلال در معده خود را نشان داد، در آن لحظه احساس می‌کردم این چالش به یک چالش مرگبار تبدیل شده است، خوشبختانه دوز کم کافئین در قهوه باعث می‌شد به خودم دلداری دهم که از این چالش زنده بیرون خواهم آمد و احساس امنیت خواهم کرد.

آنچه من نمی‌دانستم این بود که مسمومیت کافئین زمانی شروع می‌شود که حدود ۲۵۰ میلی‌گرم کافئین وارد خون شده باشد و برای رسیدن به حد تعادل کافئین در خون حدود ۶ ساعت زمان لازم است. زمانی که من در حال دست و پنجه نرم کردن با مشکل گوارشی بودم، بدنم نیز دچار عرق شدید شد و کم‌کم احساس بی‌قراری کردم و بعد دچار بی‌خوابی شدم.

کافئین، با تغییر در سطح کورتیزول منجر به کاهش استرس در طول روز خواهد شد و اغلب افراد معتاد به کافئین دلیل اصلی مصرف بالای قهوه را کسب آرامش بعد از خوردن قهوه می‌دانند. که با انجام پیاده‌روی طولانی و گوش دادن به موسیقی آرامش بخش می‌توان استرس را در بدن کاهش داد، البته پیروی کردن از یک رژیم غذایی سالم؛ همچنین نوشیدن چای بابونه می‌تواند تغییرات لازم در سطح کورتیزول را ایجاد نموده و به آرامش و رهایی از استرس رسید؛ بنابراین با انجام روش‌های موثر در کاهش استرس و افزایش آرامش نیاز خود را به مصرف کافئین کاهش دهیم.

روز دوم: چگونه تقریبا افسرده شدم

من دوست دارم هر روز صبحم را بعد از یک خواب کامل آغاز کنم، با این حال بعد از ۱۰ فنجان قهوه‌ای که روز قبل خورده بودم، تقربیا خوابم مختل شده بود، به جای ساعت ۵ صبح که هر روز بیدار می‌شدم بعد از ۷ ساعت خواب ساعت ۸ صبح با حالت تهوع خفیفی ناشی از دریافت کافئین زیادی از خواب بیدار شدم، در همان ابتدا متوجه شدن روز دوم سخت‌تر از روز اول خواهد بود. در صورتی که هر روز ساعت ۶ صبح یک فنجان قهوه می‌نوشیدم که برای من حکم یک بمب انرژی را داشت باید امروز با وجود مسمومیت ناشی از روز قبل و بالا بودن سطح کافئین در خونم باز مقدار زیادی قهوه را می‌نوشیدم.

با این وجود به سرعت برنامه‌ریزی کردم که ده فنجان قهوه را در طول روز بنوشم و امیدوار بودم به مرور زمان حالم بهتر و این چالش قابل تحمل تر شود، اما با گذشت زمان در طول روز با بالا رفتن کافئین در خونم شرایط غیر قابل تحمل‌تر می‌شود؛ من در روز دوم با سه چالش اساسی رو به رو شدم.

 • بیش از حد عرق می‌کردم
 • دچار مشکلات گوارشی شدم
 • دچار اختلال فکری شده و به شدت مضطرب شدم

موفق شدم با اضافه کردن یخ به فنجان قهوه و تبدیل آن به یک نوشیدنی سرد با تعرق بالا مقابله کنم اما همچنان مشکل دستگاه گوارشی در من وجود داشت، همچنین با انجام حرکات ورزشی توانستم تا حدودی اضطرابم را کنترل کنم.

روز سوم: بیدار ماندن به مدت ۲۳ ساعت

در روز سوم ساعت ۴:۳۰ دقیقه از خواب بیدار شدم با این وجود که از آخرین فنجان قهوه‌ای که خورده بودم تنها ۹ ساعت می‌گذشت اما صبحم را با یک فنجان قهوه شروع کردم، روز سوم نسبت به دور دیگر راحت‌تر بودم، مشکل گوارشی من انگار رو به بهبود بود و بدنم داشت با شرایط جدید هماهنگ می‌شد، نکته جالب اینجا بود که تا روز بعد حدود ساعت ۳ صبح بیدار بودم و متوجه شدم حدود ۲۳ ساعت را کاملا بیدار مانده‌ام، آنجا بود که به ویژگی‌های مثبت مصرف کافئین در تفکر اکثر افراد برای بهره‌مندی از ویژگی‌های مثبت کافئین، پی بردم. مثلاً به دلایل:

 • هوشیاری
 • رضایت
 • انگیزه

شاید در ابتدا این علائم با مصرف کافئین دیده شود اما با مصرف طولانی مدت آن و در حجم بالا کم‌کم این اثرات مثبت از بین خواهد رفت و دیگر مانند روزهای اول تاثیر مثبتی بر روی بدن نخواهد داشت. مغز انسان به سرعت خود را با مقدار ماده‌ای که مصرف می‌شود هماهنگ می‌کند، بنابراین اگر می‌خواهید براثر مصرف کافئین احساس خستگی را در بدن کاهش دهید یا سطح هوشیاری خود را بالا ببرید باید به مرور زمان دوز مصرف کافئین را افزایش دهید. در این صورت خیلی کم به کافئین معتاد خواهید شد.

روز چهارم: اعتیاد به کافئین

در روز چهارم متوجه شدم اعتیاد به کافئین وحشتناک است، روز چهارم به سختی چشمانم را باز کردم، ۱۵ تا ۶۰ دقیقه بعد از بیدار شدن در خود احتیاج شدید به نوشیدن قهوه احساس می‌کردم.

توجه: در چنین شرایطی رانندگی نکنید و یا کارهایی که برای انجام‌شان به هوشیاری کافی نیاز است انجام ندهید.

با خوردن یک فنجان قهوه کمتر از ۳۰ دقیقه هوشیاری خود را به دست آوردم، انگار با تنظیم شدن سطح کافئین خونم، تمام بدنم تنظیم شد. هرچند که در ابتدای روز تمایل داشتم قهوه بنوشم، اما بعد از خوردن دو فنجان قهوه‌ این میل کاملا از بین رفت و برای خوردن ۸ فنجان قهوه دیگر در طول روز دچار مشکل شدم؛ و با خوردن آن‌ها هیچ تاثیری بر روی سطح هوشیاری و کاهش اضطرابم مشاهده نکردم و حتی خوردن آن ۸ فنجان قهوه در من حالت تهوع ایجاد کرد.

روز پنجم: وارونه شدن منحنی انرژی در اعتیاد به قهوه

روز پنجم اولین روز تحقیق برای نوشیدن قهوه بود که با تعطیلات همراه بود در این روز ۸ فنجان قهوه را تا قبل از ظهر نوشیدم؛ این روز تمام صبح پرانرژی بودم، اما متوجه شدم قهوه تأثیرات منفی روی من ایجاد کرده است، زیرا به جای اینکه با خوردن قهوه پرانرژی‌تر شوم، مدام بی‌حال‌تر می‌شدم، به عبارت دیگر منحنی انرژی من در طول روز با خوردن قهوه معکوس شده بود. متوجه شدم خوردن ۳ فنجان قهوه در روز می‌تواند منجر به بالا رفتن سطح انرژی بدن شود؛ اما با مصرف بیش از سه فنجان قهوه در طول روز این منحنی انرژی معکوس شده و از انرژی شما کاسته خواهد شد. در نتیجه می‌توان گفت تنها مصرف کم کافئین می‌تواند تأثیرات مثبت داشته باشد.

روز ششم: احساس اضطراب بسیار شدید

روز ششم را با یک اضطراب ناخوشایند آغاز کردم، بعد از پنج روز مصرف کافئین به مقدار بالا مسلما کافئین تأثیرات منفی خود را بر بدن من نشان داده و بر روی سیستم عصبی من اختلال ایجاد کرده بود. جالب است بدانید که مصرف دوزهای بالا کافئین می‌تواند منجر به ایجاد بیماری‌های ناشناخته با عنوان کافئینیسم شود، این بیماری در بدن منجر به ایجاد اختلال عصبی شده و تصمیم گیری‌های شما را مختل می‌کند.

روز هفتم: بیدار ماند تا ساعت ۳٫۵ صبح

این روز یک چالش واقعی بود من باید ۴:۳۰ از خواب بیدار می‌شدم تا ساعت ۶ به محل کارم بروم اما من به خاطر اتفاقات روزهای قبل کاملا فرسوده شده بودم و تقریبا تمام طول شب را بیدار بودم و به سختی تنها چند دقیقه خوابیده بودم. ساعت ۴ صبح که از رختخواب بیرون آمدم با عجله یک فنجان قهوه نوشیدم، در مسیر رفتن به سر کار مجبور شدم به یک کافه بروم و قهوه بنوشم که برای آن مجبور شدم ۵ دلار پرداخت کنم تمام طول روز به دنبال نوشیدن قهوه بودم حالا دیگر به آن اعتیاد پیدا کرده بودم، من در یک روز ۲۵۰ دلار برای خریدن قهوه هزینه کردم. اعتیاد به کافئین نه تنها شما را از خواب راحت محروم می‌کند بلکه به راحتی می‌تواند شما را به مرز ورشکستگی بکشاند.

روز هشتم: مقابله برای برگشت از کافئین

قرار بر این شد تا روزهای دیگر به عادت معمولی خودم برگردم اما با توجه به اعتیادم به کافئین این کار بسیار سخت و مشکل به نظر می‌رسید. به مدت دو روز با علائمی مانند

 • عدم تمرکز
 • تاری دیدی
 • کاهش فعالیت ورزشی
 • خواب آلودگی
 • کم خوابی
رو به رو شده بودم؛ انجام کارها برایم بسیار سخت شده بود و تقریبا دو روز تمام از خواب محروم شده بودم.

نتیجه

اعتیاد به کافئین به شکل غیر منتظره می‌تواند سلامت و رفاه شما را تحت تاثیر قرار دهد و زندگی معمولی شما را مختل کند. این تحقیق به من نشان داد که نوشیدن بیش از دو فنجان قهوه در طول روز اصلا مفید نخواهد بود. این تحقیق ثابت کرد هرچقدر مقدار مصرف کافئین بیشتر باشد بازدهی و بهره‌وری آن کاهش پیدا خواهد کرد، اگر ما کافئین را برای بالا بردن سطح هوشیاری و یا مقابله با اضطراب مصرف می‌کنیم مصرف زیاد آن نتیجه عکس دارد و دلیل اصلی برای عدم تمرکز و افزایش فشارهای عصبی ما می‌شود؛ بنابراین لازم است برای افزایش میزان بهره وی کافئین مقدار مصرف آن‌را محدود کنیم

مطالب مرتبط
منبع
lifehack
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

بستن
بستن