پزشکیسلامت باش

خوابیدن با موهای خیس شما را با بیش از یک‌ میلیون باکتری مواجه خواهد کرد

دوش گرفتن قبل از خواب یکی از راه‌های بسیار عالی برای یک استراحت خوب است اما خوابیدن با موهای خیس مضراتی دارد که به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

این اتفاق بارها برای اکثر ما روی‌ داده است که تصمیم گرفته‌ایم فرآیند وقت‌گیری را نه‌ تنها برای شستشوی موهای‌مان، بلکه برای خشک‌کردن و حالت دادن پس‌ از آن سپری کنیم؛ اما گاهی اوقات خستگی پس از حمام تمام توان ما را می‌گیرد و دیگر قادر به خشک‌کردن موهایمان نیستیم و با موهای خیس به تخت خواب می‌رویم. چه اتفاقی می‌افتد؟

بالش مرطوب شما جایگاه پرورش باکتری است

بالش محل مناسبی برای رشد باکتری است زیرا عرق، سلول‌های مرده و روغن‌های پوست را جذب می‌کند. موهای خیس باعث مرطوب شدن بالش می‌شود که محل مناسبی را برای رشد عفونت و باکتری فراهم می‌کند. هنگامی‌ که با موهای خیس می‌خوابید، تمام این رطوبت به بالش شما می‌رسد و تعداد زیادی از باکتری‌های مضر را پرورش می‌دهد. این کار مشکلاتی را در پی دارد ازجمله:

سرماخوردگی

سرماخوردگی نه به خاطر رطوبت موها بلکه به خاطر باکتری‌های روی بالش شماست. در حالی‌ که چشم، بینی و دهان را روی بالشی که مرکز عفونت‌های باکتریایی و ویروسی است می‌گذارید.

عفونت باکتریایی

وقتی پوست را در معرض باکتری‌های مرطوب قرار می‌دهید نسبت به التهاب‌ها حساس می‌شوید. درنتیجه به مشکلاتی چون شوره سر و یا عفونت‌های قارچی پوست مبتلا خواهید شد.

سلامت و ظاهر

سلامت پوست و مو هم قربانی این اشتباه می‌شود. وقتی موها در وضعیت درست و سالمی نباشند خشک و بی‌حالت می‌شوند. به‌علاوه مشکلاتی چون خشکی، آکنه و التهاب برای پوست به وجود می‌آید.

یک‌سوم عمرتان را با باکتری‌ها می‌گذرانید

چند ثانیه به این موضوع فکر کنید. در حالت عادی به‌ طور میانگین هر فرد در طول شبانه‌روز ۸ ساعت می‌خوابد که مجموع آن در هفته می‌شود ۵۶ ساعت؛ و در سال ۲۹۱۲ ساعت. اگر ۷۵ سال عمر کنید حدود ۲۱۸۴۰۰ ساعت سرتان را روی بالش می‌گذارید. اگر قرار باشد بالشتان مرکز تجمع باکتری‌ها باشد سلامت خود را به خطر خواهید انداخت. برای جلوگیری از این مشکل سعی کنید با موهای خیس نخوابید و هرچند وقت یک‌بار بالش خود را بشویید.
چرا با موهای خیس می‌خوابید؟

وقتی شب‌ها به حمام می‌رویم، طبیعتاً خسته هستیم و بعد از خروج از حمام، حال ‌و حوصله‌ی رسیدگی به موهای‌مان را نداریم. فکر می‌کنیم که امشب را با موی خیس می‌خوابم و هیچ عیبی هم ندارد؛ اما همین یک‌بار کافی است تا خود را در معرض باکتری‌های مضر قرار بدهیم.

چه باید کرد؟

باید حواستان باشد که با موی خیس نخوابید و درصورتی‌که این موضوع پیش آمد و بالاخره با موی خیس به خواب رفتید، اقداماتی برای جلوگیری از وقوع مشکلات میکروبی و … در پیش بگیرید: خشک‌کردن موها کمی برایتان سخت است: بعد از یک روز طولانی دلتان می‌خواهد دوش بگیرید و بخوابید. دوست ندارید بعد از یک دوش گرم و آرام‌بخش با خشک‌کردن موها خودتان را خسته و اذیت کنید؛ بنابراین به‌ جای این کار به رختخواب می‌روید و اجازه می‌دهید موها خودبه‌خود خشک شود.

دوست ندارید موها را خشک‌ کنید: چون نمی‌خواهید با سشوار به موها آسیب برسانید ترجیح می‌دهید با موهای خیس بخوابید. بهتر است تا وقتی‌که موها خشک نشده‌اند سرتان را روی بالش نگذارید.
روش خود را تغییر دهید

برای این‌که دیگر با موهای خیس نخوابید و بالش را به مرکز رشد باکتری‌ها تبدیل نکنید این کارها را انجام دهید:

صبح‌ها موهای‌تان را بشویید: صبح‌ها حمام بروید تا موها در معرض هوا قرارگرفته و خشک شود. البته حمام صبحگاهی فواید دیگری هم دارد، در واقع حمام صبحگاهی شما را پرانرژی کرده و شما آماده شروع روز می‌شوید. حمام صبحگاهی باعث می‌شود بدن، سموم را از خود خارج کند.

محیط اطراف‌تان را تغییر دهید

روی بالش یک حوله خشک قرار دهید: درهرحال گاهی اوقات پیش می‌آید که شما از فرط خستگی با موهای خیس به رختخواب بروید. اگر حوله‌ای خشک را قبل از خواب روی بالش قرار بدهید از شر باکتری‌های عفونت‌زا خلاص خواهید شد. به کمک حوله‌ی خشک رطوبت موهایتان گرفته می‌شود. البته تا جایی که می‌توانید در برابر وسوسه‌های مختلف مقاومت کنید اما اگر خدای‌ نکرده تنبلی بر شما غلبه کرد، این راهکار را فراموش نکنید.

مطالب مرتبط
منبع
lifehack
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن