پیشرفت کنموفقیت و انگیزه

کریستیانو رونالدو ؛ چگونه به خواسته هایش میرسد؟

کریستیانو رونالدو دوس سانتوس آویرو، متولد ۵ فوریه ۱۹۸۵، یک فوتبالیست پرتغالی است که در پست فوروارد رئال مادرید اسپانیا و تیم ملی پرتغال بازی می‌کند. البته این بازیکن اخیرا در انتقالی جنجالی به یونتوس پیوسته اما قرارنیست ما پیرامون رفتار فوتبالی او صحبت کنیم. ما قرار است در این سری مطالب برسی کنیم که چرا شخصی مثل رونالدو که در طبقه پایین جامعه پرتغال زندگی میکرد میتواند به یکی از تاثیرگذارترین افراد تاریخ جهان تبدیل شود.رونالدو زمانی که در سال ۲۰۰۹ از منچستریونایتد به رئال مادرید پیوست، قراردادش با این تیم ۲۱ میلیون یورو در سال پس از کسر مالیات بود که باعث شد او در آن زمان گران‌ترین فوتبالیست جهان شود و از دید فیفا و من به‌ عنوان بهترین بازیکن دنیا شناخته شد. رونالدو در طبقه کارگر رشد کرد. زندگی سختی داشت. پدر او باغبان بود و الکل زیادی مصرف می‌کرد و درنهایت براثر مشکل کلیه در سال ۲۰۰۵ فوت کرد. مادر رونالدو تأثیر زیادی در زندگی او داشت، او فرزندان خود را تأمین و ثبات مالی را تضمین کرده بود و حتی با آشپزی و تمیز کردن منازل از خانواده خود حمایت می‌کرد.اما حالا او به جایی رسیده که آرزوی هر شخصی در جهان است. اما چه درسهایی را میتوانیم از او یاد بگیریم؟

به استعداد خود اعتماد کنید

کریستیانو رونالدو از سن بسیار کم شروع به آموزش کرد و همیشه به بازی زیبا علاقه‌مند بود. گاهی مردم در مورد استعداد رونالدو شک داشتند. حتی خود او هم گاهی اوقات شک داشت. یکی از حوادثی که سرزنش‌های زیادی برای او در برداشت، آغاز فصل ۲۰۰۷-۲۰۰۸ بود. رونالدو برای ضربه سر که به ریچارد هیوز بازیکن تیم پورتسموث زد کارت قرمز دریافت کرد و در حالی‌ که بازی دوم فصل را انجام می‌داد برای سه بازی بعد محروم شد. او بسیار ضعیف شد زیرا انتقادهای شدیدی از استعدادهای او وجود داشت. با این‌ حال، کریستیانو رونالدو عقب‌نشینی نکرد و شکست نخورد زیرا خودباوری عمیق او مانع از این شد که به استعداد خود شک کند.

آیا شما با اشتیاق برای توسعه استعداد خود کار می‌کنید؟ آیا به استعداد خود اعتقاد دارید؟ آیا اعتقاد دارید که می‌توانید در کاری که انجام می‌دهید موفق شوید؟

راز موفقیت کریستیانو رونالدو: تمرین، تمرین و تمرین

داستان‌های زیادی در مورد اینکه رونالدو در طول تمرینات چقدر خود را تحت‌فشار قرار می‌داد وجود دارد. کارلوس کیروش، مربی فعلی ایران درباره او می‌گوید:

“برخی بازیکنان بسیار خوب هستند که اعتقاد دارند وقتی چیزها در حوزه آموزشی خوب نیست، آن‌ها فکر می‌کنند: “من خوب هستم، امروز درست نیست، اما فردا خوب خواهد شد.” آن‌ها هرگز فکر نمی‌کنند مشکلی در آن‌ها وجود دارد. مثل رونالدو، او کار می‌کند تا زمانی که همه‌چیز درست شود و سپس راضی می‌شود.” کریستیانو رونالدو در تمرین بسیار پرشور است برای چندین روز تمرین می‌کند تا یک فن را در بازی خود تکمیل کند.

کارلوس کی روش

کی‌روش افزود: من همیشه با بازیکنان ضربه آزاد بازی کردم اما با رونالدو برای چند روز کار کردیم. ما هر روز تمرین کردیم، کسی که آمادگی کار سخت‌تر برای هنر خود را داشته باشد، وجود ندارد. من به یاد دارم زمانی که در سال ۲۰۰۸ مقابل چلسی به لیگ قهرمانان رسیدیم. به‌ طور معمول من با رونالدو به آموزش پرداختم تا مواردی را با او مرتب کنم. توپ‌بازی؛ یک توپ متفاوت برای آن مسابقه بود و اولین روز ما یک فاجعه بود. او نمی‌توانست ضربه آزاد را درست بزند، چیزی درست نبود؛ توپ بالا می‌رفت، به چپ و راست می‌رفت ولی هرگز به هدف نمی‌رسید.

بنابراین به جزئیات پرداختیم: به سمت راست و بعد به سمت چپ ایستادیم، پا را در قسمت بالای توپ گذاشتیم، با داخل پا و خارج پا ضربه زدیم. پس از دو روز، هنوز هیچ‌چیز خوب نبود، اما در روز سوم توپ آن‌طور که ما می‌خواستیم پرواز کرد. توزیع هوا در تمام توپ‌ها متفاوت است و این‌یکی برای کار کردن یک کابوس بود، اما مهم این بود که رونالدو هرگز تمرین را ترک نکرد. حتی پس از دو روز تمام بدون موفقیت. این چیزی است که او را خوشحال می‌کند، من همیشه می‌گویم که او به مربیان انگیزه می‌دهد.

اجازه ندهید که موانع بر شما تأثیر گذارد

در سن ۱۴ سالگی پس‌ازآنکه برای معلم خود صندلی پرتاب کرد، علارغم محبوب‌بودن، اخراج شد. رونالدو بعد از این حادثه گفت: “او به من بی‌احترامی کرد.” هر چند این حادثه معمولاً برای هر کودک جوان به وقوع می‌پیوندد، مادر رونالدو پسرش را تشویق کرد تا مدرسه را فراموش کند و به‌ طور کامل بر فوتبال تمرکز کند. در سن ۱۵ سالگی، رونالدو مشکل قلبی پیدا کرد که برای هر ورزشکار حرفه‌ایی فاجعه است. بعد از عمل جراحی و به‌ محض ترخیص از بیمارستان در اولین فرصت تمرینات خود را شروع کرد.

  • آیا موانع شما را متوقف می‌کند؟ آیا به ناامیدی اجازه می‌دهید تا اهداف شما را پراکنده کند؟ مشکل قلبی نتوانست رونالدو را متوقف کند، پس بهانه شما چیست؟

یک‌قدم جلوتر از رقبای خود باشید

در طول سال‌ها، رونالدو توانسته بازی خود جوری تنظیم کند تا بتواند از هر نقطه در نیمه حریف گلزنی کند. رونالدو سخت تمرین می‌کند بنابراین همیشه یک‌ قدم از رقیبان‌ خود جلوتر است. در ابتدا پادشاه منطقه هجده‌ قدم بود. ولی زمانی که حرکت‌های او لو رفت و قابل پیش‌بینی شد، بازی خود را در مناطق مختلف بهبود داد.

  • چگونه در بازی جلو قرار می‌گیرید؟ استراتژی شما برای بهبود خودتان چیست به‌طوری‌که رقبای شما قادر به پیش‌بینی حرکت‌های بعدی شما نباشند؟

به مربی خود احترام بگذارید

سر الکس فرگوسن و رونالدو روابط جالبی داشته‌اند. فرگوسن به خلق رونالدو کمک کرد و رونالدو اغلب توصیه‌های مربی خود را انجام می‌داد. اگرچه روابط آن‌ها مرتباً خراب می‌شد، رونالدو، فرگوسن را پدرش می‌خواند و مؤثرترین شخصیتی بود که بر روی رونالدو تاثیرگذار بود

  • همه برای پیشرفت به یک مربی خوب نیاز دارید. آیا شما مربی دارید؟

هرگز دست از یادگرفتن برندارید

کریستیانو رونالدو، باوجود دریافت عنوان مرد‌سال و توپ طلا و دوستی با سوپر مدل ایلیا شایک، به نظر نمی‌رسد تمرین و برنامه‌های یادگیری را متوقف کند. خود را به‌ سختی تحت‌فشار قرار می‌دهد و به یادگیری ترفندهای جدید ادامه می‌دهد تا بتواند به‌ عنوان پادشاه فوتبال باقی بماند.

رونالدو

” کی روش همچنین درباره او می‌گوید: تفاوت این پسر از زمانی که ۱۷ سال داشت مشخص بود، کمال‌گرا و پرکار، او می‌خواست نمره اول باشد. برای او خوب بودن کافی نیست او باید بهترین باشد.”

  • آیا عطش پیشرفت دارید؟ آیا دوست دارید امروزتان بهتر از دیروزتان باشد؟ اگر بهترین فوتبالیست جهان به تلاش‌های خود ادامه می‌دهد، چه عذری برای تلاش نکردن مداوم ما برای بهتر شدن وجود دارد؟

برای تبدیل‌شدن به بهترین در جهان نیاز به انگیزه درونی عمیق و عطش وجود دارد. شما باید بخواهید که در جهان بهترین باشید. پس‌ از آن، باید تلاش زیاد و مستمر داشته باشید تا رشد کنید و یاد بگیرید تا دورنمای هدف را از دور تجسم کنید. برو، یک رونالدو باش و جهان را فتح کن.

مطالب مرتبط
منبع
leaderonomics.com
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن