تناسب اندامسلامت باش

چطور انگیزه ورزش کردن را در خودمان تقویت کنیم

حتی اگر بدانید که ورزش باعث می‌شود که احساس خوبی داشته باشید، اما با این‌ حال، ایجاد انگیزه در خودتان برای انجام آن کار دشواری است. ولی اگر با اهداف کوچک شروع کنید و یک روال ایجاد کنید، دوباره می‌توانید به شرایط گذشته برگردید، درست به همان زمانی که ورزش را کنار گذاشتید.

روش اول|قرار گرفتن در مسیر درست ذهنی

فهرستی از اهداف قابل‌ دستیابی بنویسید و هر از گاهی به آن نگاه کنید: به این که به چه دلایلی می‌خواهید ورزش کنید و اهدافی که در پی آن هستید، فکر کنید. فهرست را جایی قرار دهید که بتوانید ببینید، مثلاً روی یخچال یا نزدیک آینه دستشویی.

سعی کنید اهداف بلند مدت و کوتاه‌ مدتی را در فهرست خود بنویسید. برای مثال، شما می‌توانید ۵۰ دفعه بشین پاشو یا به پایان رساندن ماراتن را در فهرستتان بنویسید. شما می‌توانید اهدافی فیزیکی تعریف کنید اما همه ورزش را با هدف اینکه چطور به نظر برسید، انجام ندهید. اگر فقط ورزش می‌کنید که شبیه یک سوپر مدل به نظر برسید، احتمالاً دلسرد خواهید شد. برای اهداف بزرگ ورزش کنید. اگر ماه‌ها از ورزش کردن شما می‌گذرد، چیزهای غیرممکن را فهرست نکنید. قراردادن اهداف غیر قابل‌دستیابی باعث دلسردی شما می‌شود.

واژه ” خواستن ” را جایگزین واژه “باید” کنید: اگر به خودتان بگویید که “باید” کاری را انجام دهید، انجام آن کار به‌ مراتب برای شما دشوارتر خواهد شد. بجای آن، به فهرست اهدافتان نگاه کنید که چرا می‌خواهید ورزش کنید. برای مثال، اگر فکر می‌کنید من اکنون باید بدوم، اما نمی‌خواهم، سعی کنید چیزی مثل این را به خودتان یادآوری کنید پمن می‌خواهم احساس قوی‌تر بودن و اعتمادبه‌نفس داشته باشم و دویدن من باعث می‌شود که به خواسته‌ام برسم”

برای خودتان لوازم ورزشی جدید و جذاب بخرید: اگر تنها یک جفت شُرت ورزشی یا شلوار یوگا دارید، فاصله انداختن و نرفتن به باشگاه برایتان راحت است چرا که بهانه شستن آن‌ها و خشک نبودنشان را دارید. خودتان را موظف کنید که لوازم ورزشی جدیدی که واقعاً دوست دارید را برای خودتان بخرید. به‌ این‌ ترتیب هر بار که می‌خواهید ورزش کنید، هیجان وسایل جدید را خواهید داشت. لوازم ورزشی ممکن است گران باشد، پس اگر پول اضافی ندارید، سعی نکنید همه‌اش را یکجا بخرید. هر وقت که توانستید یک یا دو تکه از آن‌را تهیه کنید و به دنبال حراج‌های خوب باشید. سعی کنید وسایل ورزشی‌تان را روی صندلی یا میز بگذارید. به‌ این‌ ترتیب، همیشه فکر رفتن به ورزش جلوی چشم شما است و امکان ندارد فراموش کنید.

برای کامل کردن ورزش یا رسیدن به هدفی جدید، جایزه‌ای برای خودتان در نظر بگیرید: به چیزی که باعث ایجاد انگیزه در شما می‌شود فکر کنید تا به‌ راحتی خود را از کاناپه نرم و راحت دور کنید و فعالیت ورزشی‌تان را شروع کنید. جایزه شما هر چیزی که بخواهید می‌تواند باشد، از اسموتی گرفته تا تماشای سریال مورد علاقه‌تان بعد از ورزش یا خرید یک جفت کفش که چشم‌تان دنبال آن بوده است.

اگر دوست دارید، برای خودتان یک همراه ورزشی پیدا کنید: برخی افراد ترجیح می‌دهند که تنها ورزش کنند، اما شما ممکن است از داشتن دوستی کنارتان انگیزه بیشتری بگیرید. هردوی شما می‌توانید باهم تمرین کنید یا اینکه فقط در پایان روز درباره اهداف ورزشی‌تان و اینکه این مسیر را چگونه می‌گذرانید، صحبت کنید. صحبت با یک دوست می‌تواند به شناسایی موانعی که شما را از ورزش دور کند، آگاه سازد و برای‌تان مفید باشد. توضیح دادن این‌که چرا به باشگاه نمی‌آمدید، باعث می‌شود که واقعاً درباره علت اصلی آن فکر کنید. یک کلاس گروهی تناسب‌اندام بهترین روش برای پیدا کردن افرادی است که انگیزه ورزش کردن را در شما ایجاد کنند.

لیست پخش موسیقی درست کنید که باعث ایجاد حرکت و انگیزه شود: موسیقی که بین ۱۲۵-۱۴۰ بیت در دقیقه دارد نشان داده است که تأثیرگذارترین موسیقی برای ورزش کردن است. موسیقی‌هایی با ریتم تند انتخاب کنید. آهنگ‌هایی با ۱۴۰ بیت در دقیقه شامل “womanizer” از بریتنی اسپیرز، “beat it” از مایکل جکسون، “MR. Jones” از کوتینگ کروز و “OMG” از آشر می‌شود. گوش دادن به موسیقی را از زمانی که مشغول پوشیدن لباس هستید شروع کنید تا ذهن‌تان را پیش از شروع ورزش آماده کنید.

روش دوم: شروع روال جدید

هدف‌ گذاری کنید که ۳ روز در هفته را ورزش می‌کنید: تنظیم هدفی قابل‌ کنترل، مثل ۳ روز در هفته ورزش کردن، احتمال رسیدن به هدف را بالاتر می‌برد چر اکه اگر یک روز را از دست بدهید، دلسرد نمی‌شوید. وقتی هنگام ورزش هیچ فشاری احساس نمی‌کنید، این کار باعث ایجاد انگیزه می‌شود که می‌توانید بیشتر از چیزی که هدف‌تان بوده آن‌را انجام دهید. به‌ طور کلی، باید ۱۵۰ دقیقه در هفته ورزش قلبی عروقی کنید و تمرینات مقاومتی را حداقل دو روز در هفته انجام دهید.

تمرینات قدرتی و قلبی عروقی را به روال معمولاً ورزشتان اضافه کنید: وقتی سعی می‌کند که روی تناسب‌ اندام متمرکز شوید، متعادل نگه‌ داشتن تمرینات مقاومتی یا قلبی عروقی با تمرینات قدرتی همچون وزنه زدن، بسیار مهم است.

زمان دقیق ورزش‌تان در روز را مشخص کنید: زندگی می‌تواند حیرت‌ انگیز باشد و شما احتمالاً کارهای زیادی دارید که باید در طول روز انجام دهید. قرار ملاقات کاری، ملاقات پزشک‌تان و ناهار با دوستان‌تان از این قبیل کارها هستند، پس سعی کنید ورزش‌تان را با قرار دادن زمان دقیق برای انجام آن، اولویت‌ بندی کنید. ورزش کردن زمان زیادی را از شما در طول روز نمی‌گیرد. ۲۰ دقیقه در روز را برای آن کنار بگذارید-۱۰ دقیقه برای تمرین شدید و ۱۰ دقیقه برای دوش سریع.

در کلاس‌های تناسب‌اندام ثبت‌نام کنید تا انگیزه بیشتری برای ورزش داشته باشید: یکی از راه‌های ایجاد انگیزه در خودتان هزینه کردن در مسیر درست است. اگر در کلاسی ثبت‌نام کنید، مجبورید برای آن پولی پرداخت کنید و اگر در کلاس شرکت نکنید، تمایل بیشتری در خودتان برای شرکت در جلسات تمرین خواهید داشت.

مطالب مرتبط
منبع
wikihow
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن