پزشکیسلامت باش

حمله قلبی در زنان و نشانه های آن

حمله قلبی از جمله مشکلاتی است که اگر علائم آن را ندانیم ممکن است با بیماری‌های دیگری نظیر سوءهاضمه اشتباه گرفته شود. تحقیقات نشان می‌دهد، سالانه بیش از ۳۸ هزار زن زیر پنجاه سال حمله قلبی را تجربه می‌کنند. لذا آشنایی با علائم این حملات موضوعی بسیار مهم است.

حمله قلبی در زنان

حملات قلبی با علائم مشابهی در زنان و مردان همراه نیستند. علاوه بر نشانه‌های معمول حملات قلبی، بسیاری از زنان علائم خاموش و مبهمی را تجربه می‌کنند که ممکن است آن‌ها را علائم حمله قلبی تلقی نکنند. موارد زیر شش نشانه شایع حمله قلبی در زنان است:

درد و ناراحتی در قفسه سینه

درد، ناراحتی، سوزش و فشار در قفسه سینه، علائم حمله قلبی در زنان و مردان است. بااین‌حال، برخی زنان درد را در تمام قفسه سینه و نه‌فقط در سمت چپ تجربه می‌کنند. اگر درد یا فشار پس از چند دقیقه برطرف نشود، باید بلافاصله با پزشک تماس بگیرند.

درد بازوها، پشت، گردن و فک:

این علائم که در زنان بیش از مردان شایع است، ممکن است گیج‌ کننده باشد. معمولاً حمله قلبی در درجه اول با درد در قفسه سینه یا در بازوی چپ شناخته می‌شود، اما در زنان، درد گاهی در جاهای دیگری مانند فک و گردن نیز بروز می‌کند. این درد می‌تواند فزاینده، شدید یا ناگهانی باشد و حتی ممکن است اواسط شب فرد را از خواب بیدار کند. اگر درد در ناحیه فک ثابت و طولانی‌مدت است و دندان‌‌هایتان مشکلی ندارد به‌ احتمال‌ زیاد یک حمله قلبی را تجربه کرده‌اید. بهتر است هر درد غیرمعمولی در قسمت بالاتنه را به پزشک گزارش دهید.

درد معده:

گاهی زنان هنگام حمله قلبی فشار زیادی را در ناحیه شکمی تجربه می‌کنند. این علامت معمولاً با علائم مسمومیت غذایی، آنفلوانزا، زخم معده یا ترش کردن اشتباه گرفته می‌شود. اگر حالتی مانند سنگینی زیاد روی ناحیه شکمی را تجربه کردید با پزشک تماس بگیرید.

تنگی نفس، حالت تهوع یا سرگیجه

مشکلات تنفسی که علت خاصی ندارند، ممکن است نشانه حمله قلبی باشند؛ بخصوص اگر با یک یا چند علامت دیگر از علائم حملات قلبی همراه شوند. در این موارد، فرد در حالی‌ که هیچ حرکتی انجام نداده احساس کسی را دارد که در حال دوی ماراتن است. اگر بدون هیچ علت خاصی احساس ضعف می‌کنید، سرتان گیج می‌رود، تنگی نفس دارید و عرق سرد بر بدنتان نشسته باید به پزشک مراجعه کنید. در معرض حمله قلبی قرار دارید.

عرق سرد

عرق سرد، از علائم شایع حمله قلبی در زنان است. این علامت به‌تنهایی نشانه مشکل نیست زیرا ممکن است از سایر انواع استرس نیز ایجاد شود، اما اگر عرق سرد را همراه با علامت دیگری از علائم حمله قلبی تجربه کردید، بهتر است آن را با پزشک در میان بگذارید.

خستگی فزاینده

اگر قادر به راه رفتن نیستید و به‌ سرعت خسته می‌شوید و باید استراحت کنید، نشانه این است که خون به‌ راحتی از قلب به سایر نقاط بدن پمپاژ نمی‌شود. برخی زنانی که دچار حمله قلبی می‌شوند، احساس خستگی مفرط را تجربه می‌کنند، حتی اگر آرام نشسته باشند یا فعالیت زیادی انجام نداده باشند، این حالت می‌تواند یکی از علائم هشدار دهنده حمله قلبی به شمار آید.

مطالب مرتبط
منبع
webmd
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن