پزشکیسلامت باش

دندان عقل و همه دانستنی‌ های آن

جالب است بدانید که با بزرگ‌ شدن و رشد‌ کردن انسان‌ها و عاقل شدنشان، دندان‌های آن‌ها نیز عاقل می‌شوند (رشد دندان عقل). در طول دوران زندگی، دهان شما دچار تغییرات بسیار زیادی می‌شود. یک رویداد کلیدی مهم مربوط به دندان‌ها که معمولاً بین سنین ۱۷ تا ۲۱ سالگی رخ می‌دهد، ظاهر شدن آسیای سوم شماست. به لحاظ پیشینه‌ای، علت نام‌گذاری این دندان به دندان عقل، رشد آن‌ها در دوران بلوغ است. زمانی که این دندان‌های عقل به‌درستی ظاهر شوند، به جویدن بهتر شما کمک می‌کنند. ممکن است در زمان ظاهر شدن این دندان‌ها کمی احساس ناراحتی داشته باشید، اما اگر در این مواقع، دچار درد شدید، باید سریعاً  به دندان‌پزشک مراجعه کنید.

محل رویش دندان عقل

دندان عقل اگر جای کافی برای قرارگیری آن‌ها وجود نداشته باشد یا در موقعیتی نامناسب سر و کله شان پیدا شود، می‌توانند موجب بروز مشکلاتی برای شما بشوند. اگر دندان‌پزشک شما بگوید دندان‌های عقل گیر کرده‌اند، به این معناست که این دندان‌ها در چانه یا زیر لثه‌های شما قرار گرفته‌اند. با پیشروی دندان‌های عقل به سمت لثه‌های شما، دندان‌پزشک دهان شما را برای بروز نشانه‌های زیر مورد بررسی قرار می‌دهد:

 • دندان‌های عقلی که در جایگاه مناسبی قرار ندارند و می‌توانند موجب گیر کردن غذا لای دندان‌ها بشوند؛ باعث می‌شوند محل مناسبی برای رشد باکتری‌های ایجادکننده حفره و سوراخ در دندان‌ به وجود آید.
 • دندان‌های عقلی که رشد مناسبی نداشته‌اند؛ نخِ دندان کشیدن بین دندان‌های عقل و دندان‌های آسیای کناری‌شان دشوار می‌شود.
 • دندان‌های عقلی که به‌طور جزئی رشد کرده‌اند می‌توانند جایگاهی برای باکتری‌ها باشند تا وارد لثه‌ها شده و محل مناسبی برای آغاز عفونت باشد. این مسئله ممکن است به درد بی‌انجامد، بروز آماس و سفتی در چانه.
 • دندان‌های عقلی که جایگاهی برای رشدشان وجود ندارد، ممکن است به دندان‌هایی که در همسایگی‌شان وجود دارند، آسیب‌های جدی برسانند.
 • دندان عقلی که گیر کرده می‌تواند یک کیست را روی یا در نزدیکی دندان گیر کرده تشکیل دهد. این کیست موجب آسیب‌رسانی به ریشه‌های دندان‌های در مجاورت آن می‌شود یا استخوانی را که از دندان‌های شما محافظت می‌کند، از بین می‌برد.

علت کشیدن دندان عقل

شرایط هر بیمار منحصر به‌ فرد است، اما به‌ طور کلی، دندان‌های عقل ممکن است در شرایط زیر، نیاز به کشیدن داشته باشند:

 • درد
 • عفونت
 • کیست
 • تومور
 • آسیب به دندان‌های مجاور
 • بیماری لثه
 • فساد دندان‌ها (بازسازی دندان‌ها امکان‌پذیر یا مطلوب نباشد).

دندان‌پزشک شما ممکن است کشیدن دندان‌های عقل شما را به‌عنوان بخشی از درمان برای براکت ارتودنسی یا دیگر مراقبت‌های دندان توصیه کند. پیش از گرفتن هر گونه تصمیمی، دندان‌پزشک دهان شما را معاینه کرده و یک تصویر اشعه ایکس از آن می‌گیرد. سپس شما و دندان‌پزشک می‌توانید بهترین شیوه درمانی را انتخاب کنید.

این مطلب را نیز بخوانید: حساسیت دندان به سرما – دلایل و درمان

نگه‌داشتن دندان عقل

پایش دندان‌های عقلی که کشیده نمی‌شوند، امری ضروری است، چون هنوز احتمال بروز مشکلات بعدی بالقوه وجود دارد. با رشد افراد، این دندان‌ها با ریسک بزرگ‌تری در مواجه شدن با مشکلات سلامتی قرار می‌گیرند و مشکلات بالقوه‌ای را برای دندان‌های شما ایجاد می‌کنند. دندان‌های عقل را همیشه نخ بکشید و به طور منظم به دندان‌پزشک خود مراجعه کنید. ملاقات‌های منظم با دندان‌پزشک به دندان‌پزشک اجازه می‌دهد تا سلامت دندان عقل و باقی دندان‌های شما را به خوبی ارزیابی کند.

مطالب مرتبط
منبع
mouthhealthy
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن