پیشرفت کنموفقیت و انگیزه

آیا نیروی اراده برای رسیدن به یک هدف کافی است؟ (قسمت دوم)

همانطور که در قسمت قبلی نیروی اراده بحث شد، دانستیم که چگونه می‌توانیم یک اراده قوی داشته باشیم که منجر به موفقیت ما بشود. در این قسمت راهکارهایی را برای شما بازگو می‌کنیم که علارغم محدودیت‌ها و ناتوانایی‌های محیطی، به موفقیت برسید.

قدرت اراده، یک قدرت محدود

اکثر مردم از اراده بسیار ضعیفی برخوردارند. بعضی دلایلی که باعث ضعف اراده می‌شوند عبارت‌اند از :

  • دلایل احساسی، که می‌تواند بر روی سطح انگیزه افراد تأثیرگذار باشد.
  • شرایط جسمی و فیزیکی، برای مثال آیا زود از خواب بیدار می‌شوید یا نه؟
  • شکست‌های پیشین، که تکرار ترس از آن‌ها و مرورشان در ذهن ما می‌تواند اراده ما را از بین ببرد.

اگر کمی دقت کرده باشید متوجه خواهید شد، که وقتی شما سرشار از اراده هستید، به‌ طوری‌ که در عمق وجود خود آن را حس می‌کنید، بازهم از تمام سطوح آن برخوردار نمی‌شوید. بنابراین هر روز و هر لحظه در حال اعمال یک فرم از اراده در زندگی خود هستید. برای مثال وقتی در حال رعایت یک رژیم غذایی هستید که خوردن شکلات و کیک شکلاتی را به‌کل ممنوع کرده است، اگر کسی به شما یک‌ تکه از خوشمزه‌ترین کیک دنیا را بدهد و شما آن را قبول نکنید، در واقع از قدرت ذهنی و احساسی خود استفاده کرده‌اید. البته ممکن است که گاهی اوقات نتوانید آن را رد کنید و شکست بخورید. نیروی اراده بسیار به ماهیچه‌های ما شباهت دارد. اگر بیش‌ از حد بخواهیم از آن استفاده کنیم، خسته می‌شویم زیرا اراده یک منبع محدود است.

چگونه با توجه به محدودیت نیروی اراده به موفقیت برسیم؟

شاید وقتی دریافتید که نیروی اراده، محدود است و هیچ‌کس نمی‌تواند کاملاً  آن را در اختیار داشته باشد، کمی دلسرد شده باشید. اما نباید نگران باشید زیرا برای این هم راهی وجود دارد. کلیدی‌ترین نکته‌ای که باید به خاطر داشته باشید، این است که برای رسیدن به هدف‌هایتان به یک سیستم نیاز دارید که آن را دنبال کنید. اگر نتوانید برنامه‌ریزی منظم و یک سیستم شخصی داشته باشید، نمی‌توانید از نیروی اراده بهره چندانی بگیرید و به‌زودی خسته خواهید شد.

حال سؤالی که پیش می‌آید این است، که منظور ما از سیستم چیست و چه نوع سیستمی برای استفاده از نیروی محدود اراده مناسب است؟ منظور ما سیستمی است که بتواند شرایطی مناسب و آرام در ذهن و محیط اطرافتان فراهم کند، که بتوانید در این محیط امن و مناسب، از بالاترین سطح نیروی اراده بهره ببرید و به موفقیت دست‌ یابید. در واقع با داشتن این سیستم، دیگر شما محدود به نیروی ارادی خود نیستید و نیروی اراده در اینجا به‌ مانند یک توربوشارژر عمل می‌کند. با این‌ وجود اگر هم ضعف ارادی داشته باشید و شکست بخورید، بازهم مسیر خود را از دست نداده‌اید، فقط سرعت حرکتتان به سمت هدف، کمی کندتر شده است.

مطالب مرتبط
منبع
lifehack
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن