پیشرفت کنموفقیت و انگیزه

آیا نیروی اراده برای رسیدن به یک هدف کافی است؟ (قسمت سوم)

همانطور که در قسمت های قبلی بیان شد، نیروی اراده یک نیروی محدود است و برای بالا بردن این نیرو راهکار های مفیدی را برای شما بیان کردیم، در این قسمت نیز برای بالا بردن نیروی اراده و هموار سازی راه موفقیت بحث می‌کنیم. با ما همراه باشید.

یک محیط امن برای خود ایجاد کنید تا مسیر موفقیتتان را هموار کند

اگر اندکی در مورد قدرت اراده، تفکر کنید متوجه خواهید شد که، نیازی به محیط ندارد و حتی می‌تواند شما را طوری بار بیاورد که بر روی شرایط نامساعد محیطی غلبه کنید. اما از آنجا که می‌دانیم، قدرت اراده، نیرویی محدود است، در شرایطی که از این کار خسته شوید، شاید به‌طور کامل شکست بخورید و دیگر انگیزه‌ای برای شما باقی نماند که ادامه دهید، زیرا در محیط مناسبی قرار ندارید.

ما انسان‌ها به‌طور خودآگاه یا ناخودآگاه، از محیط اطراف خود تأثیر می‌گیریم. این تأثیرات می‌تواند از اخباری که در روزنامه خواندیم باشد، یا داستانی که اخیراً از زبان یک دوست شنیده‌ایم باشد و … . جالب است بدانید حتی خانه‌ای که در آن ساکن هستیم نیز می‌تواند روی ما تأثیر بگذارد.

بنابراین تا حد امکان برای خودتان مکانی امن بسازید و محیط اطراف خود را برای رسیدن به اهدافتان بهینه‌سازی کنید. برای مثال اگر قصد دارید که سیگار کشیدن را ترک کنید، بهتر است تمام پاکت سیگارهایتان را دور بریزید و یا آن را به دیگران بدهید. همیشه در اطراف خود چیزهای که به ترک سیگار کمک می‌کند قرار دهید تا به‌وقت نیاز به سراغشان بروید. می‌توانید ارتباطتان را با دوستان سیگاری خود قطع کنید. مطمئن شوید که سیگارها را آن‌قدر از دسترس خود دور کرده باشید تا اگر هم وسوسه شدید، نتوانید حتی یک نخ هم پیدا کنید.

بدانید که چه‌کارهایی باید بکنید تا روحیه بگیرید

یکی از مهم‌ترین منابعی که برای انگیزه گرفتن در اختیاردارید، انجام کارهای روحیه‌دهنده و شادی‌آور است. با نگاهی گذرا به اطراف و یا به گذشته خود، درمیابید، زمانی که انسان با شکست مواجه می‌شود و یا اتفاق بدی برایش می‌افتد، کم‌کم اراده خود را از دست می‌دهد، که این موضوع نشان می‌دهد که قدرت اراده، به‌طور کامل تحت تأثیر عوامل خارجی قرار می‌گیرد.

بنابراین، تنها راه مقابله با این اتفاقات، این است که بدانید، چه‌کارهایی را باید انجام بدهید تا روحیه ازدست‌رفته خود را بازگردانید. فقط کافی است که یک لیست علاقه‌مندی برای خود درست کنید و فعالیت موردنظر خود را پیدا کنید. این فعالیت می‌تواند هر چیزی باشد، مثل دیدن یک فیلم فوق‌العاده، ملاقات با یک دوست صمیمی، قدم زدن در یک مسیر خاص، گوش دادن به آهنگ‌های انگیزشی، خواندن چند صفحه از یک کتاب و کارهایی ازاین‌دست.

و نکته پایانی

اعتقادات قدیمی و عقاید پوسیده خود را رها کنید و همیشه خود را بروز نگه‌دارید. برای رسیدن به موفقیت، اراده به‌تنهایی نمی‌تواند تأثیرگذار باشد. شاید داشتن یک سیستم هدفمند به همراه یک هدف، عامل مهم‌تر و قدرتمندتری نسبت به نیروی اراده باشد. و شاید هم این دو عامل لازم و ملزوم همدیگر باشند. بنابراین از همین حالا شروع کنید و گام‌های اولیه را بااراده‌ای قوی بردارید و بروز بودن را فراموش نکنید.

مطالب مرتبط
منبع
lifehack
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن