خانه داریخانه و خانواده

اسفنج آشپزخانه شما کثیف است؟ تمیز کردن آن را متوقف کنید!

اسفنج آشپزخانه شما آلوده به انواع باکتری‌های مضر است که تنها راه مقابله با آن‌ها، انداختن آن اسفنج در سطل زباله است. خواندن این مقاله برای درک بهتر آن، به شما توصیه می‌شود.

شما اصلاً نباید اسفنج آشپزخانه خود را تمیز کنید. تحقیقی که اخیراً در Scientific Reports منتشر شد، روشن می‌کند که تنها راه مقابله با باکتری‌های موجود در اسفنج آشپزخانه، انداختن آن در سطل زباله است. محققان توصیه می‌کنند هر هفته اسفنج آشپزخانه خود را با برند تجاری دیگری جایگزین کنید. اگر شما این کار را انجام ندهید، در معرض خطر باکتری‌های بالقوه بیماری‌زا قرار می‌گیرید، حتی اگر دائماً آن اسفنج را تمیز کنید.

وقتی محققان میکروبیوم‌های اسفنج‌هایی که با آب جوش یا ماکروویو تمیز شده بودند را با آن‌هایی که تمیز نبودند مقایسه کردند، هیچ تفاوتی بین آن‌ها پیدا نکردند. بنابراین، به نظر می‌رسد ضدعفونی کردن اسفنج آشپزخانه نه‌ تنها باعث کاهش باکتری‌های موجود در آن نمی‌شود، بلکه حتی بدتر اینکه ممکن است شما با تلاش برای از بین بردن جرم آن، موجب آلوده‌تر کردن اسفنج نیز شوید.

این مطلب را نیز بخوانید: اشتباهات متداول در تمیز کردن خانه

بر طبق این مطالعه، تلاش برای از بین بردن باکتری‌های اسفنج آشپزخانه، خود ممکن است باعث افزایش حضور آن‌ها در اسفنج‌ها شود، چرا که بازماندگان این باکتری‌ها مقاوم‌تر شده و به‌سرعت تکثیر می‌شوند، به‌ طوری‌ که باکتری‌های موجود دیگر فقط باکتری‌های قدیمی نیستند و در برابر مواد ضدعفونی‌کننده قوی‌تر. باکتری‌های موجود در اسفنج آشپزخانه، باکتری‌های مرتبط با بیماری‌هایی مانند Moraxella Osloensis هستند که نه‌تنها باعث بدبویی اسفنج‌ها می‌شوند بلکه بر طبق مطالعه‌ای‌ که در مورد بیماری‌های عفونی انجام‌شده است، باعث ایجاد عفونت‌هایی مانند مننژیت و واژینیت می‌شوند. چقدر ترسناک است، این‌طور نیست؟ ما شما را کاملاً درک می‌کنیم که حین خواندن این مقاله مرتباً متوقف شده و به فکر فروروید، بنابراین شما می‌توانید هر اسفنج بیمار در خانه خود را ردیابی  کرده و رها کنید. بهتر است این را هم بدانید که اسفنج آشپزخانه در لیست ۱۷ نقطه از کثیف‌ترین نقاط در آشپزخانه شما قرار دارد.

مطالب مرتبط
منبع
eatthis.com
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن