تغذیه

با فواید نوشیدن آب فراوان در محل کار بیشتر آشنا شوید (قسمت دوم)

همانطور که در قسمت قبل با فواید نوشیدن آب آشنا شدید، در این قسمت می خواهیم به بررسی فواید نوشیدن آب در محل کار و اینکه چگونه نوشیدن آب می‌تواند راندمان کاریمان را افزایش دهد، بپردازیم.

قسمت اول مقاله را اینجا بخوانید: با فواید نوشیدن آب فراوان در محل کار بیشتر آشنا شوید

نشانه‌های کم‌آبی چیست؟

ما هیچ‌وقت متوجه نمی‌شویم که در طول روز چقدر آب بدنمان کاهش پیدا می‌کند. همچنین برایمان اهمیت هم ندارد که دوباره به بدنمان آب‌ رسانی کنیم. عرق کردن، ورزش کردن، کار کردن، گرما و حتی تنفس آب بدنمان را به‌شدت کاهش می‌دهند. چندین نشانه از کمبود آب بدن در حد خفیف تا متوسط ​​وجود دارد که عبارت‌اند از: دهان خشک، خستگی، نیاز کمتر به ادرار کردن، سردرد، ضعف و عدم تمرکز؛ اما نشانه‌های شدید وجود کم‌آبی می‌توان به سردرگمی، تشنگی شدید، ضربان قلب سریع‌تر، تنفس سریع‌تر و ادرار رنگ تیره اشاره کرد.

چگونه کارفرمایان می‌توانند از کم‌آبی در محل کار خود در امان باشند؟

آگاهی از فواید نوشیدن آب و اثرات احتمالی ویرانگری کم‌آبی بدن در زندگی روزمره ما بیش‌ازپیش احساس نیاز می‌شود. برخی از راه‌های مؤثر برای تشویق خود و نیروی کار ما برای افزایش مصرف آب وجود دارد که در ادامه به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت.

راه‌اندازی برنامه هیدراتاسیون در محل کار

یکی از بهترین راه‌ها برای افزایش سطح نوشیدن آب توسط کارمندان این است که آن‌ها را با برنامه اصولی به نوشیدن آب تشویق کنیم. با توجه به این‌که بیان کردیم که نوشیدن آب چه فوایدی دارد، وقتی‌که میزان نوشیدن آب توسط کارمندان افزایش یابد، کارمندان احساس رضایت شغلی بیشتری می‌کنند و به طبع آن میزان بهره‌وری شرکت نیز بالاتر می‌رود.

  • دسترسی به آب را برای کارمندان خود ساده کنید. به‌عنوان مثال بطری‌های آب‌معدنی یا مخزن‌های آب در محل کار کارمندان قرار دهید تا کارمندان به‌راحتی به آن دسترسی داشته باشند. در تابستان که میزان مصرف آب بالاست، از آب‌سردکن استفاده کنید.
  • کارمندان خود را آموزش دهیدکارمندان شاید فواید نوشیدن آب را بدانند، ولی شاید از مضرات نخوردن آن اطلاعی نداشته باشند. در محل کار آن‌ها پوسترهایی قرار دهید تا کارمندان را تشویق به نوشیدن آب بکند. هرچند وقت یک‌بار از فواید نوشین آب یا مضرات نخوردن آب برایشان توضیح دهید.
  • تشویق به نوشیدن. بسیار از مردم برای اینکه مزه آب برایشان تکراری شده است، از نوشیدن آب فراری هستند. ترجیح می‌دهند که با نوشیدنی‌های گازدار، نیازشان را برطرف کنند و فکر می‌کنند که با این کار مایعات فراوانی را به بدن خود تزریق می‌کنند. در حالی بیشتر به بدن خود لطمه می‌زنند. برای تشویق کارمندان، می‌توانید آب را با شکر یا مواد شیرین مخلوط کنید یا در کنار آب، میوه‌های تازه قرار دهید.
  • رهایی از شر نوشیدنی‌های مضر. همان‌طور که گفتم بسیار از مردم تمایل دارند تا نیازشان به آب را نوشیدنی‌های گازدار برطرف کنند. سعی کنید تا حد ممکن این نوع نوشیدنی‌ها را از در محل کار خود ممنوع کنید تا کارمندان نیازشان را با نوشیدنی‌های سالم برطرف کنند.

 

مطالب مرتبط
منبع
lifehack
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن