پیشرفت شخصیپیشرفت کن

نقاط ضعف خود را با نکاتی کاربردی رفع کنید

اکثر ما نقاط ضعف خود را به عنوان یک وجه تاریک از شخصیت خود در نظر می‌گیریم اما تا به حال به بهبود آن‌ها فکر کرده‌اید؟ حتی شاید فکر کردن به آن‌ها برای شما آزاردهنده باشد. در ادامه با شیوه های جالبی برای دور زدن نقاط ضعف خود آشنا خواهید شد.

افراد زیادی وجود دارند که تلاش می‌کنند تا فقط به نقاط قوتشان توجه کنند و از آن‌ها برای پیشبرد اهدافشان استفاده می‌کنند. اصلاً عجیب نیست تا با فرد یا افرادی روبه‌رو شوید که از مواجه با نقاط ضعفشان می‌ترسند و جالب اینجاست که همواره سعی در پنهان کردن آن‌ها نیز دارند. زمانی که حرف از پیشرفت شخصی به میان می‌آید، مواجهه با نقاط ضعف، امری بسیار کلیدی و مهم تلقی می‌شود.

دانستن نقاط ضعف به اندازه دانستن نقاط قوت مهم هستند زیرا چه به میل شما و چه برخلاف میل شما باشد، می‌توانند شما را محدود کنند و حتی مانع شما برای رسیدن به اهداف و آرزوهایتان باشند. با این حال یک نکته اساسی در مورد نقاط ضعف وجود دارد، شما می‌توانید آن‌ها را حل و یا حداقل بهبود ببخشید. یک خودکار و کاغذ بردارید، یک لیست از تمام نقاط ضعف و قوت خود را بنویسید. با دقت و با تمام جزئیات آن‌ها را بیان کرده و تاثیرات‌شان را بر زندگی روزمره خود بنویسید.

این یک روش خوب برای شناسایی نقاط ضعف‌تان است و یک دید کلی از آن‌ها را به شما خواهد داد. می‌توانید این‌گونه شروع کنید، چرا نتوانستید کارهای‌تان را سروقت انجام دهید؟ چرا شما از بودن درکنار افراد جدید احساس خوبی ندارید؟ در ادامه، مشکلات به وجود آمده را به نقاط ضعف واقعی‌تر ربط دهید مانند احساس تنبلی، خجالت کشیدن. بعد از تکمیل شدن لیست، پنج مورد از رفتارهایی که بیشتر شخصیت شما را نشان می‌دهند را انتخاب کنید. این موارد، همان نقاط ضعفی هستند که شما را محدود، و مانع پیشرفت شما شده‌اند.در ادامه شما با چهار راهکار مختلف برای مواجهه با نقاط ضعف خود آشنا خواهید شد و با تکیه بر آن‌ها خواهید دید که غلبه بر نقاط ضعف چندان هم سخت نیست.

نقاط ضعف می‌تواند شما را قوی‌تر کند

نقاط ضعف باعث می‌شوند شما احساس کنید که آسیب پذیر هستید و همین به خودی خود مانع از دیدن حقایق می‌شود و به عبارتی دیگر باعث می‌شود که شما خود را دسته کم بگیرید و توانایی‌ها و مهارت‌های خود را نبینید. در حالی که چنین چیزی واقعی نیست و صرفاً از احساس ناامنی به وجود آمده سرچشمه می‌گیرد. حل نقاط ضعف به طرز باورنکردنی روحیه شما را بهتر می‌کند و کم کم به این باور می‌رسید که مشکلات و ضعف‌ها، هر چقدر هم که سخت باشند، قابل حل هستند و دیگر به عنوان یک مانع غیر قابل حل به آن‌ها نگا نمی‌کنید. علاوه بر این دیدگاه شما نسبت به زندگی تغییر خواهد کرد، زندگی شکل بهتری به خود می‌گیرد و از همه مهمتر احساس آزادی بیشتری خواهید داشت.

به شما کمک می‌کند که بهتر پیشرفت کنید

باور کنید اغلب اوقات خودتان مانع پیشرفت خودتان هستید. از خودتان این سؤال را بپرسید که چه چیزی واقعاً باعث می‌شود که شما برای پیشرفت خودتان به یک مانع تبدیل شوید؟ خودتان را تحریک کنید، سؤالات مشابه را در ذهن خود مطرح کنید تا به اصلی‌ترین قسمت ضعف خود پی ببرید. سؤال پرسیدن را تا جای ممکن ادامه دهید حداقل تا زمانی که باعث ایجاد یک جرقه برای بهبود ضعف شما شود.

به شما کمک می‌کند تا با بیماری‌های روانی بهتر کنار بیایید

افرادی که نقاط ضعفشان را برای خود به یک مانع تبدیل کرده‌اند اغلب افراد ضعیف و بی‌انگیزه‌ای هستند که توانایی بهبود شرایط خود را ندارند و معمولاً از بلاتکلیفی به وجود آمده توسط خودشان، رنج می‌برند. اکثر افراد اطلاع دقیقی از نقاط ضعف خود ندارند و یک دید غیرواقع‌بینانه را نسبت به نقاط ضعف خوددارند با ادامه این روند اعتمادبه‌نفس این افراد به طرز وحشتناکی پایین آمده و آن‌ها را بی‌انگیزه و قدرت تصمیم‌گیری آنان را مختل می‌کند.

سعی کنید برای دور زدن این مشکل با یکی از دوستان قابل‌ اعتماد خود، فهرستی را که تهیه‌ کرده بودید را بررسی کنید و از دوست‌تان بپرسید که شما واقعاً کدام‌ یک از ویژگی‌های منفی درون لیست را دارید. این روش کمک بزرگی محسوب می‌شود زیرا شما دید واقع‌بینانه‌ای نسبت به خود و نقاط ضعف‌تان به دست می‌آورید. مشورت کردن با یک نفر قابل‌اعتماد فشار به وجود آمده بر روی شما را تا حد زیادی کاهش می‌دهد. با انجام موارد گفته‌ شده اثرات مثبت به وجود آمده را در خودتان می‌بینید، در حقیقت شما با مشکلات روانی خود مبارزه می‌کردید و غلبه بر آن‌ها را می‌توانید یک پیروزی شیرین تلقی کنید.

بهبود نقاط ضعف یک نسخه بهتر از شما را خواهند ساخت

به‌عنوان نکته آخر این را در نظر داشته باشید که هیچ‌کس کامل نیست و طبیعی است که همه ما اشتباهاتی را مرتکب می‌شویم اما زیاد سخت نگیرید با تلاش سخت و اراده و پشتکار شما می‌توانید یک‌به‌یک مشکلات و نقاط ضعفتان را بهبود دهید فقط سعی کنید انگیزه‌تان را حفظ کنید و تسلیم نشوید. اما این را نیز در نظر داشته باشد که نقاط ضعف، گاهی اوقات به نقاط قوت مهمی تبدیل می‌شوند که شما از آن خبر ندارید. به‌ هرحال آن‌ها بخشی از واقعیت وجودی شما هستند.

مطالب مرتبط
منبع
addicted2success
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن