پزشکیسلامت باش

ارتباط ناخن‌ها با سلامتی ؛ ناخن‌هایتان در مورد سلامتی شما چه می‌گویند؟

ارتباط ناخن‌ها با سلامتی مسئله‌ای است که شاید توسط خیلی از افراد نادیده گرفته شود. سطح ناخن شما نشان‌ دهنده وضعیت سلامتی شما است. مطالعات زیادی درباره رنگ، بافت و ساختار ناخن‌ها انجام‌ شده است که نشان می‌دهند، معمولاً مشکلات ناخن‌ها به دلیل سوءتغذیه و بیماری‌ها هستند. در این مطلب ۵ مشکل مربوط به ناخن‌ها و علت آن‌ها را توضیح می‌دهیم.

ناخن‌های خشک، شکننده و ترک‌ خورده

گاهی اوقات ناخن‌های خشک و شکننده نشان‌ دهنده سبک زندگی یا محصولاتی هستند که استفاده می‌کنیم. مثلاً زیاد قرار گرفتن در معرض آب، پاک‌کننده پولیش ناخن یا مواد شوینده قوی منجر به خشکی ناخن‌های می‌شود؛ اما اگر ناخن‌های شما همیشه حالت شکنندگی و ترک‌خوردگی دارند باید به پزشک مراجعه کنید. شاید مشکل مربوط به کم‌کاری تیروئید باشد. وقتی غده تیروئید به‌ اندازه کافی هورمون ترشح نکند، برخی از قسمت‌های بدن از جمله ناخن‌ها حالت طبیعی خود را از دست می‌دهند. با آزمایش خون می‌توان عملکرد طبیعی تیروئید را بررسی کرد.

برآمدگی‌های روی ناخن نشان‌دهنده ارتباط ناخن‌ها با سلامتی است

جالب است بدانید که چین‌ و چروک‌ها فقط روی پوست ظاهر نمی‌شود. با افزایش سن، روی ناخن‌ها حالت رگه پیدا می‌کند؛ اما گاهی اوقات این علامت می‌تواند نشانه یک بیماری در بدن شما باشد؛ مثلا تب شدید یا یک بیماری خاص منجر به توقف رشد ناخن می‌شود و در نتیجه خطوط افقی روی ناخن ظاهر می‌شوند. هم‌چنین برآمدگی روی ناخن‌ها نیز می‌تواند ارتباط بین ناخن‌ها با سلامتی را بیشتر ثابت کند. در برخی از مواقع این برآمدگی‌ها می‌تواند نشانه استرس باشد. به علاوه آن وجود چاله یا نقطه روی ناخن نشانه بیماری پسوریازیس است.

خطوط تیره روی ناخن

این مسئله می‌تواند علامتی از ملانوما باشد، یعنی وجود خطوط ورگه‌های تیره در زیر ناخن، که این مشکل بیشتر در افراد مسن دیده می‌شود.

ناخن‌های زرد

اگر سیگار مصرف می‌کنید یا به میزان زیادی روی ناخن‌هایتان پولیش می‌زنید ممکن است ناخن‌هایتان زرد شود؛ اما گاهی اوقات یک عفونت قارچی نیز می‌تواند باعث بروز این حالت شود. در موارد نادر زرد شدن ناخن می‌تواند ناشی از مشکل جدی‌تری باشد. از جمله لنفادوم (تشکیل مایع لنفاوی در بافت‌ها). مشکلات تنفسی ممکن است رنگ ناخن‌ها را زرد کند. مشکلاتی که ذکر شد با ضخیم‌تر کردن ناخن‌ها منجر به متمایل شدن رنگ آن‌ها به زرد می‌شوند.

لکه‌های سفید

لکه‌های سفیدی که روی سطح ناخن‌ها وجود دارند، بی‌ضرر هستند اما اگر این لکه‌ها بزرگ‌تر بودند و نیمی از ناخن شما سفید شده بود، به این حالت ناخن‌های تری گفته می‌شود که ناشی از بیماری‌های کبدی و کلیوی می‌شود.

مطالب مرتبط
منبع
chatelaine
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن