پزشکیسلامت باش

عدم تعادل هورمونی و هر آنچه باید درباره آن بدانید (قسمت دوم)

عدم تعادل هورمونی یعنی تولید بیش‌ از حد یا کمتر از حد هورمون‌ها که ممکن است اثرات خفیف یا بسیار جدی را در بدنتان ایجاد کند. هورمون‌ها پیام‌ رسان‌های شیمیایی بدن هستند که از طریق جریان خون حرکت کرده و به بافت‌ها و اندام‌های بدن می‌گویند که باید چه‌ کار انجام دهند. آنها همچنین به کنترل فرآیندهای مهم مثل متابولیسم و تولید مثل کمک می‌کند.

تست‌های تشخیص عدم تعادل هورمونی

برای تشخیص عدم تعادل هورمونی یک تست تنها کافی نیست باید علائمی که دارید و داروها و مکمل‌هایی که مصرف می‌کنید را برای پزشک توضیح دهید. همچنین درباره آخرین تاریخ عادت ماهیانه، داشتن استرس، افزایش یا کاهش وزن غیر معمول و سایر علائم باید با پزشک مشورت کنید. همچنین باید آزمایش‌های پزشکی زیر را انجام دهید.

آزمایش خون

بیشتر هورمون‌ها در خون، تشخیص داده می‌شوند مثل هورمون‌های تیروئید، استروژن، تسوسترون و کورتیزول.

تست لگنی

اگر زن هستید، ممکن است پزشک برایتان تست پاپ اسمیر انجام دهد. اگر مرد هستید کیسه بیضه مورد آزمایش قرار می‌گیرد تا موارد غیر طبیعی تشخیص داده شوند.

سونوگرافی

دستگاه سونوگرافی امواج را به داخل بدن می‌فرستد و به این طریق می‌توان به تشخیص‌های مهمی دست‌یافت. تست‌های دیگر برای تشخیص عدم تعادل هورمونی وجود دارد، که در زیر آمده است.

  • MRI
  • اشعه X
  • اسکن تیروئید
  • شمارش اسپرم

درمان‌های عدم تعادل هورمونی

نوع درمان، بستگی به دلیل عدم تعادل هورمونی دارد بر این اساس انواع درمان‌ها عبارت‌اند از:

استروژن درمانی: اگر از علائم یائسگی مثل گر گرفتگی رنج می‌برید، ممکن است مقادیر کمی استروژن برایتان تجویز کند.

کنترل هورمون‌های تولیدمثلی: اگر قصد بارداری دارید، کنترل هورمون‌های تولید مثلی به تنظیم قاعدگی کمک می‌کند. برخی از این کنترل‌ها شامل موارد زیر هستند:

  • قرص‌های کنترل بارداری
  • چسب ضد بارداری
  • حلقه واژینال
  • IUD

عدم تعادل هورمونی و هر آنچه باید درباره آن بدانید (قسمت دوم)

داروهای ضد آندروژن: آندروژن‌ها، هورمون‌های جنسی مردانه هستند که هم در زنان و هم در مردان وجود دارند. زنانی که سطح بالایی از این هورمون‌ها دارند، باید تحت درمان قرار بگیرند تا اثراتی مثل کچلی، رویش موی صورت و آکنه را درمان کنند.

متفورمین: متفورمین، یک دارو برای درمان دیابت نوع دو است که می‌تواند علائم کاهش تستوسترون را در مردان کم کند. همچنین موجب تحریک شروع بلوغ می‌شود.

افلورنیتین: این یک کرم برای موی زائد زنان است که سرعت رشد موهای جدید را کاهش می‌دهد اما به‌ طور کامل این موها را از بین نمی‌برد.

داروها و مکمل‌های طبیعی برای درمان عدم تعادل هورمونی

بسیاری از مکمل‌های غذایی، برای درمان عدم تعادل هورمونی وجود دارند، هر چند تعداد کمی از آنها دارای شواهد علمی هستند. بسیاری از افراد انجام تمرینات یوگا را در این زمینه مؤثر می‌دانند. یوگا با کاهش وزن به تنظیم هورمون‌ها کمک می‌کند. همچنین مکمل‌هایی که از هورمون‌های گیاهی تشکیل‌ شده‌اند به نظر مؤثر می‌رسند. تغییر سبک زندگی نیز نوعی درمان است، کاهش وزن، رژیم غذایی متعادل، حذف موهای زائد، کاهش ناراحتی‌های واژینال، رفع گر گرفتگی از جمله این درمان‌ها هستند.

مطالب مرتبط
منبع
healthline
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن