پزشکیسلامت باش

چگونه بوی بد دهان را رفع کنیم؟

برای داشتن دهان خوش‌بو لازم نیست کار سختی انجام دهید. کافی است بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید. سالم نگه داشتن لثه‌ها نقش مهمی در بهبود بوی بد دهان دارد. مراحل گفته شده در این مقاله را انجام دهید تا نفسی خوش‌بو داشته باشید.

مسواک و نخ دندان

پلاک‌های ایجاد شده بر روی دندان منجر به ایجاد باکتری بد در دهان می‌شود. تجمع باکتری‌های مضر باعث ایجاد بوی بد دهان خواهد شد. باقی مانده غذا بین ‌دندان‌ها بوی بد نفس را تشدید می‌کند. دندان‌ها را حداقل دو بار در روز بشویید و یک‌ بار در روز نخ دندان بکشید. اگر دهان شما بوی بدی می‌دهد این کار را در دفعات بیشتری انجام دهید.

استفاده از دهان‌ شویه

برای داشتن نفس خوش‌بو علاوه بر مسواک و نخ دندان از دهان‌ شویه استفاده کنید. دهان‌ شویه به پاک کردن دهان از باکتری‌ها کمک می‌کند. استفاده از دهان‌ شویه حس خوبی را ایجاد می‌کند. دهان‌ شویه، باکتری‌های مضر دهان را از بین می‌برد. در انتخاب دهان‌ شویه دقت نمایید. بهتر است از دهان‌ شویه‌های ملایم برای استفاده روزانه کمک بگیرید. اگر بلافاصله بعد از خوردن غذا دهان را با آب بشویید بوی بد دهان به مقدار قابل توجهی کاهش میابد و دهان از ذرات غذای باقی مانده پاک می‌شود.

شستن زبان و رفع بوی بد دهان

اگر دقت کرده باشید زبان دارای شیار است. شیارهای موجود بر روی زبان، میزبان باکتری‌های تولید کننده بوی بد دهان هستند. برای رهایی از بوی بد دهان می‌توانید با مسواک زبان را نیز تمیز کنید. مسواک باعث می‌شود زبان از باقی مانده غذاها و باکتری‌های موجود در شیار زبان تمیز شود.

اجتناب از خوردن مواد غذاهای بد بو

بوی بد برخی مواد غذایی مانند پیاز و سیر با مسواک زدن از بین نخواهد رفت. سیر و پیاز حاوی مقدار زیادی گوگرد هستند. با خوردن سیر یا پیاز گوگرد وارد خون می‌شود. این ماده از راه خون به ریه می‌رسد در نتیجه نفس بد بو خواهد شد. بهترین راهکار حذف مواد غذایی حاوی گوگرد در وعده‌های است که بعد از آنها، قرار ملاقات دارید.

سیگار کشیدن

سیگار کشیدن علاوه بر افزایش احتمال سرطان، می‌تواند به لثه‌ها آسیب بزند. سیگار کشیدن منجر به ایجاد لکه بر روی دندان‌ها نیز می‌شود. برای رفع بوی بد دهان به دنبال برنامه ترک سیگار باشید. کشیدن سیگار می‌تواند تناسب اندام را نیز از بین ببرد.

تغییر عادت

عادت‌های بعد از شام خود را تغییر دهید. باکتری‌های موجود در دهان شکر دوست دارند. مصرف نوشابه یا مواد خوراکی شیرین بعد از شام می‌تواند منجر به ایجاد بوی بد نفس شود. در عوض عادت بعد از شام خود را تغییر دهید. به جای نوشیدنی، آدامس بدون قند بجوید. این کار علاوه بر محافظت دندان‌ها از پوسیدگی منجر به کاهش بوی بد نفس نیز می‌شود.

توجه به سلامت لثه‌ها

یکی از دلایل مهم در ایجاد تنفس بد وجود بیماری لثه است. باکتری‌ها در قسمت پایه دندان‌ها جمع می‌شوند. اجتماع باکتری‌ها در پایه دندان می‌تواند منجر به ایجاد ناراحتی در لثه کند. نتیجه آن می‌تواند منجر به بد بو شدن نفس شود؛ بنابراین بهتر است به یک دندان‌پزشک یا متخصص مراجعه نمایید.

نوشیدن مایعات و رفع بوی بد نفس

کم شدن ترشح بزاق دهان منجر به پوسیدگی دندان‌ها می‌شود. این امر نفس را بد بو می‌کند. اگر در طول روز مدام دهان شما خشک و نفس بد بو می‌شود مقدار نوشیدن مایعات را بیشتر کنید. جویدن آدامس بدون قند نیز به ترشح بزاق دهان کمک می‌کند.

مراجعه به دکتر

اگر با به کار بردن راهکارهای گفته شده نفس شما همچنان بد بو است باید به پزشک مراجعه نمایید. پزشک علل بد بو شدن نفس را بررسی می‌کند. سپس به درمان آن می‌پردازد.

مطالب مرتبط
منبع
webmd
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن