تغذیهسلامت باش

خواص انار چیست و چه تاثیری روی سلامتی بدن دارد

خواص انار چیست؟ انار را میوه بهشتی می‌دانند که دارای فواید فوق العاده فراوانی است. خوردن منظم انار می‌تواند به درمان بسیاری از بیماری‌ها به شما کمک کند.

انار دارای مواد مغذی مهم

انار یا Punica granatum یک گیاه بوته‌ای ست که میوه قرمز تولید می‌کند و جز توت‌ها دسته بندی می‌شود، میوه انار در حدود ۵-۱۲ سانتی‌متر (۲-۵ اینچ) قطر دارد. این میوه قرمز رنگ که گرد به نظر می‌رسد، شبیه به یک سیب قرمز با یک ساقه گل شکل است. پوست انار ضخیم و نامنظم است، اما صدها دانه خوراکی به نام Arils درون آن وجود دارد.
Arils چیزی است که مردم آن را شبیه به شکوفه باز می‌کنند و می‌خورند. انار دارای مشخصات مغذی چشمگیری است: یک فنجان (۱۷۴ گرم) از Arils های گفته شده حاوی ترکیبات و مقادیر زیر است:

  • فیبر: ۷ گرم.
  • پروتئین: ۳ گرم.
  • ویتامین C: 30% از حد RDA
  • ویتامین K: 36% از حد RDA
  • فولات: ۱۶% از حد RDA
  • پتاسیم: ۱۲% از حد RDA

Arils انار (شکل خاص دانه انار که هسته سفت به‌ وسیله لایه‌ای پوشیده شده و به‌ صورت جمع شده و یکدست درون یک پوشش هستند) نیز بسیار شیرین است، و یک فنجان از آن حاوی ۲۴ گرم شکر و ۱۴۴ کالری انرژی است. با این حال، جایی که انواع انار واقعاً در بین سایر میوه‌ها می‌درخشد، محتوای ترکیبات گیاهی قدرتمندی هستند که بعضی از آنها خواص دارویی بسیار قوی و سودمند دارند.

انار دارای دو ترکیب گیاهی با خواص دارویی قوی است

خواص انار بسیار فراوان است. دو ترکیب منحصربه‌فرد و خاص درون انار وجود دارد که مسئول بسیاری از خواص درمانی آنها است.

Punicalagins

Punicalagins آنتی اکسیدان بسیار قوی است که در آب و پوست انار یافت می‌شود. خاصیت آنتی اکسیدانی این ترکیب به قدری زیاد است که فالیت آنتی اکسیدانی آب انار سه برابر فعالیت آنتی اکسیدانی شراب قرمز و چای سبز تخمین زده شده است. عصاره انار و پودر آن که به طور معمول از پوست انار تهیه شده است، دارای آنتی اکسیدان بالاست که به دلیل محتوای بالای Punicalagins درون آن‌هاست.

Punicic acid

اسید پونیکیک، که به عنوان روغن دانه انار شناخته شده است، اسید چرب اصلی arils است. این ترکیب یک نوع اسید لینولئیک کنژوگه با اثرات قوی درمانی و زیستی است.

خواص انار دارای اثرات ضد التهابی قابل توجهی است

التهاب مزمن یکی از عوامل پیش‌رونده در بسیاری از بیماری‌های کشنده است. این موضوع شامل بیماری‌های قلبی، سرطان، دیابت نوع ۲، بیماری آلزایمر و حتی چاقی است. انار دارای خواص ضد التهابی بسیار قوی است که عمدتاً به واسطه خواص آنتی اکسیدانی Punicalagins است. مطالعات در لوله آزمایش نشان داده است که این ترکیب می‌تواند فعالیت التهابی را در دستگاه گوارش، و نیز در سرطان سینه و سلول‌های سرطانی روده بزرگ کاهش دهد. یک مطالعه در بیماران دیابتی نشان داد که مصرف ۲۵۰ میلی‌لیتر آب انار در روز برای ۱۲ هفته متوالی مارکرهای التهابی CRP و اینترلوکین ۶ را به ترتیب ۳۲ و ۳۰ درصد کاهش می‌دهد.

مطالب مرتبط
منبع
healthline
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن