ارتباط خانوادگیپزشکیپیشرفت کنموفقیت و انگیزه

مغز و حقایقی درباره آن(قسمت دوم)

مغز یکی از پیچیده ترین اعضای بدن انسان میباشد که باعث تفاوت زیادی بین انسان و سایر موجودات می‌شود. دانستن واقعیت هایی در مورد آن به ما کمک میکند تا بتوانیم هم استفاده مفید تری از آن بکنیم و هم در حفظ سلامت آن تلاش های مفید تری داشته باشیم.

داشتن یک رژیم متعادل (خوردن متعادل)

خوردن غذا به صورت متعادل به خوبی ، سلامت و رفاه عمومی را بهبود می‌بخشد. همچنین باعث کاهش خطر ابتلا به بیماری‌هایی که باعث زوال عقل می‌شود، از جمله: بیماری قلب و عروقی، چاقی مفرط، دیابت نوع ۲

میوه‌ها و سبزیجات با پوست‌های تیره

برخی از این ویتامین‌ها غنی هستند مانند اسفناج، بروکلی و زغال اخته. بعضی دیگر از آنها غنی از بتا کاروتن هستند، از جمله فلفل قرمز و سیب زمینی شیرین. ویتامین E و بتا کاروتین باعث بهبود سلامت ذهن می‌شود.

ماهی چرب

این نوع ماهی‌ها مانند ماهی قزل آلا، ماهی خال مخالی و ماهی تن، دارای اسیدهای چرب امگا ۳ هستند که ممکن است از عملکرد شناختی پشتیبانی کنند. همچنین گردو و پونه گردو غنی از آنتی اکسیدان ها هستند که سلامت ذهن را بهبود می‌بخشد.

ورزش منظم

ورزش منظم نیز خطر ابتلا به مشکلات سلامتی را که ممکن است منجر به زوال عقل شود، کاهش می‌دهد.
فعالیت‌های قلبی عروقی مانند راه رفتن به آرامی ۳۰ دقیقه در روز می‌تواند به اندازه کافی برای کاهش خطر ابتلا به کاهش عملکرد مغز مؤثر باشد.
دیگر گزینه‌های قابل دسترس و ارزان قیمت عبارتند از: دوچرخه سواری، دویدن ، شنا

مغزتان را فعال نگه دارید

هرچه شخص بیشتر از دهن خود استفاده کند، عملکرد ذهنی شخص بهتر می‌شود. به همین دلیل تمرینات دهنی یک راه خوب برای حفظ سلامت کلی مغز است.
در مطالعات اخیر که بیش از ۱۰ سال انجام شده است نتایج نشان می‌دهد افرادی که از تمرینات ذهنی استفاده می‌کنند ۲۹ درصد خطر ابتلا به زوال عقل در آنها کاهش می‌یابد.
موثرترین آموزش‌ها روی افزایش سرعت آن و توانایی پردازش سریع اطلاعات پیچیده تمرکز کرده‌اند.

افسانه‌های دیگری در مورد مغز

تعدادی از افسانه‌های مشهور دیگر در مورد آن وجود دارد که در پایین در مورد آنها بحث شده و ابهامات آنها توضیح داده شده است.

چپ مغز بودن در مقابل راست مغز بودن

بسیاری معتقدند که یک فرد یا چپ مغز است و یا راست مغز است، و افراد راست مغز خلاق‌تر هستند و افراد چپ مغز منطقی‌تر هستند.
با این حال، تحقیقات نشان می‌دهد که این یک افسانه است، مردم توسط یک نیمکره ذهن تحت سلطه نیستند و یک فرد سالم به طور مداوم از هر دو نیمکره استفاده می‌کند. این که هر یک از نیمکره‌ها وظایف متفاوتی دارند بر اساس واقعیت هست. به عنوان مثال، یک مطالعه در بیولوژی  PLOS انجام گرفت و این مسأله را مطرح کرد که نیمکره چپ مغز در پردازش زبان درگیری بیشتری دارد و نیمکره راست در پردازش احساسات فعال‌تر می‌باشد.

مطالب مرتبط
منبع
medicalnewstoday
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

بستن
بستن