پزشکیسلامت باش

آنچه ناخن‌ها درباره سلامتی به شما می‌گویند

ناخن‌ها آینه سلامت شما هستند. با کمی نگاه کردن به ناخن‌هایتان می توانید از سلامت جسمی تان باخبر شوید انواع بیماری های ناخن در این بخش مورد بررسی قرار گرفته و شرح داده خواهند شد.

درمان ناخن‌های رنگ پریده، ناخن های سفید رنگ،ناخن های زرد رنگ، ناخن‌های بنفش، ناخن‌های با سطح ناصاف و ناخن‌های ترک خورده و بسیاری عارضه‌های دیگر در ناخن در این بخش توضیح داده شده  است .

 ناخن‌ها و سلامتی: علائم را بخوانید

آیا می‌دانستید که ناخن‌هایتان می‌توانند سرنخ‌هایی را درباره سلامت کلی به شما بدهند؟ لکه‌های سفید روی ناخن، درخشش بیش‌ از حد، وجود اثر خفیفی از رنگ قرمز یا مقداری ناهمواری در ناخن ها ممکن است نشانه‌ای از بیماری در بدن باشد. مشکلات در کبد، ریه‌ها و قلب ممکن است در ناخن‌های شما ظاهر شود. مطالب زیر را بخوانید تا بدانید ناخن‌هایتان چه اسراری را فاش می‌کنند.

ناخن‌های رنگ‌پریده

ناخن‌های رنگ‌پریده گاهی اوقات می‌توانند نشانه‌ای از مشکلات جدی باشند, از قبیل:

  • کم‌خونی
  • نارسایی احتقانی قلب
  • بیماری کبد
  • سوءتغذیه

ناخن‌های سفید

اگر ناخن‌ها سفید با رگه‌های تیره باشند، می‌تواند مشکلات کبدی مانند هپاتیت را نشان دهد. انگشتان سفید و زرد شده نیز می‌توانند نشانه دیگری از مشکلات کبدی باشند. ناخن‌های زرد یکی از شایع‌ترین علل ناخن‌های زرد، عفونت قارچی است. هر چه عفونت بیشتر شود، ناخن‌ها زردتر شده، ضخیم شده و می‌شکنند. در موارد نادر، ناخن‌های زرد می‌توانند بیماری‌هایی مانند تیروئید، ریه، دیابت یا پسوریازیس را نشان دهند.

ناخن‌های بنفش

ناخن‌های با رنگ بنفش می‌تواند نشان‌دهنده کمبود اکسیژن در بدن باشد. ناخن‌های بنفش هم‌چنین می‌تواند مشکلات ریه مانند آمفیزم را نشان دهد. برخی از مشکلات قلبی را می‌توان به ناخن‌های بنفش ربط داد.

ناخن‌های با سطح ناصاف

اگر سطح ناخن موج‌دار یا چاله چاله باشد، ممکن است نشانه اولیه‌ای از پسوریازیس یا آرتریت التهابی باشد. رنگ‌رفتگی ناخن رایج است؛ پوست زیر ناخن می‌تواند قرمز مایل به قهوه‌ای به نظر برسد.

ناخن‌های ترک خورده یا دو نیم شده

ناخن‌های شکننده‌ای که ترک برداشته‌اند با بیماری تیروئید مرتبط‌اند. ترک خوردن ناخن‌ها و رنگ زرد آن‌ها به‌احتمال‌زیاد ناشی از عفونت قارچی است.

چین ناخن‌های پف‌کرده

اگر پوست اطراف ناخن قرمز و پف‌کرده باشد، این به معنای التهاب ناخن است. این ناخن‌ها ممکن است نتیجه سل جلدی یا اختلال بافت همبند باشد. عفونت هم‌چنین می‌تواند باعث ایجاد قرمزی و التهاب ناخن شود.

خطوط تیره زیر ناخن

خطوط تیره زیر ناخن باید سریعاً بررسی شوند. آن‌ها گاهی اوقات ناشی از ملانوم، خطرناک‌ترین نوع سرطان پوست هستند.

ناخن‌های جویده شده

جویدن ناخن‌ها ممکن است چیزی بیش از یک عادت قدیمی باشد، اما در برخی موارد نشانه اضطراب مداوم است که می‌تواند درمان شود. جویدن ناخن به اختلال وسواس فکری نیز مرتبط است. اگر نمی‌توانید آن را متوقف کنید، با پزشک خود مشورت کنید.

ناخن‌ها تنها بخشی از پازل هستند

گرچه تغییرات ناخن با تغییر شرایط همراه است، این تغییرات به‌ندرت اولین علامت هستند و بسیاری از اختلالات ناخن بی‌ضرر هستند؛ همه‌کسانی که ناخن سفید دارند، دارای هپاتیت نیستند. اگر ظاهر ناخن‌هایتان شمارا ناراحت کرده، به یک متخصص پوست مراجعه کنید.

مطالب مرتبط
منبع
webmd
برچسب ها

نوشته های مشابه

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن