تغذیهتناسب اندامسلامت باش

رژیم غذایی ۱۶:۸ چیست و چه تاثیری برای لاغری و کاهش وزن دارد

رویکردی جدید درباره کاهش وزن وجود دارد که محدودیت زمان خوردن غذا است، یعنی برنامه غذا خوردن شما در آن به هشت ساعت محدود می‌شود و ۱۶ ساعت باقیمانده روز را بدون هیچ غذایی می‌گذرانید. به این روش رژیم غذایی ۱۶:۸ می‌گویند.

رژیم غذایی ۱۶:۸ چیست؟

در نسخه رژیم غذایی ۱۶:۸ که همان روزه گرفتن متناوب است، غذا خوردن خود را به ۸ ساعت در میانه روز  محدود می‌کنید؛ برای مثال، بین ساعت ۱۰ صبح و ۶ بعدازظهر. دقت کنید در طول آن زمان، شما اجازه دارید هر آن چیزی که می‌خواهید را بدون محدودیت کالری بخورید. متابولیسم و قند خون شما در هنگام صبح بالا است، پس اگر چارچوب زمانی‌تان به اوایل صبح نزدیک‌تر باشد، کالری‌ها به شکل مؤثری از بین می‌روند.

در دوره زمانی ۱۶ ساعت روزه گرفتن، می‌توانید (و باید) مقدار زیادی آب بنوشید؛ چای سیاه، قهوه و نوشابه رژیمی نیز موردی ندارد.

آیا رژیم غذایی ۱۶:۸ کاربردی است؟

اولین مطالعه مربوط به تأثیر رژیم غذایی ۱۶:۸ روی انسان‌ها اخیراً در نشریه تغذیه و سالمندی سلامت منتشر شد. در طی آزمایش ۱۲ هفته‌ای، ۲۳ فرد بزرگ‌سال چاق محدود کردن ساعات غذا خوردن‌شان را از ۱۰ صبح تا ۴ بعدازظهر تمرین کردند، آن‌ها هرچه می‌خواستند در آن دوره ۸ ساعت می‌خوردند. در نهایت، محققان دریافتند که شرکت‌ کنندگان با این روش هر روز ۳۵۰ کالری کمتر دریافت میکنند؛ همچنین مقدار کمی وزن کم کردند و  فشارخونشان نیز بهبود پیدا کرد.

یافته‌ها نشان می‌دهد این شکل از محدودیت زمانی در غذا خوردن برای کاهش وزن  مؤثر است، اگرچه ممکن است به‌ اندازه دیگر رژیم‌های غذایی مؤثر نباشد، همچون روش روزه، که در آن مقدار بسیار زیادی از کالری سوزانده می‌شود. محققان همچنین اشاره کردند که مصرف نوشیدنی‌های کافئین دار در طی ساعات روزه ممکن است ریتم روزانه شما را مختل کند که این موضوع خود روی متابولیسم تأثیر می‌گذارد.

این مطلب را نیز بخوانید: چطور غذا خوردنمان را مدیریت کنیم

یافته‌ها نشان می‌دهد که غذا خوردن محدود شده، باعث محدودیت جذب کالری و کاهش وزن در بزرگ‌سالان چاق می‌شود، بدون اینکه لازم باشد کالری مواد مصرفی را بشمارند. این سخنانی است که پژوهشگران درباره رژیم غذایی ۱۶:۸ نوشتند، همچنین تأکید می‌کردند در حالی‌ که نتایج به‌ دست‌ آمده امیدوارکننده و درازمدت است، اما تحقیقات بیشتر و در مقیاس بزرگ‌تری درباره رژیم غذایی ۱۶:۸ لازم است.

روزه گرفتن به مدت ۱۶ ساعت همچنین بدن شما را مجبور می‌کند تا وارد فاز کتوز شود، یعنی بدن‌تان شروع به سوزاندن چربی برای انرژی و تولید کتون در ادرارتان می‌کند، که این هم به کاهش وزن کمک بسیاری می‌کند.

آیا باید رژیم غذایی ۱۶:۸ را امتحان کرد؟

مطمئناً فراز و نشیبی در این سبک زندگی وجود دارد. غذا نخوردن در شب‌ها می‌تواند تأثیر منفی بر زندگی اجتماعی شما داشته باشد (شام و نوشیدنی با دوستانتان کمی پیچیده می‌شود)، البته این در صورتی است که شما به‌ طور معمول شب‌ها را با دوستان و خانواده‌تان شام بخورید.

بر اساس تحقیقات، هیچ دلیلی وجود ندارد که شما رژیم غذایی ۱۶:۸ را امتحان نکنید؛ با این‌ حال، ممکن است بخواهید در طول دوره ۸ ساعت بجای اینکه هرچه می‌توانید بخورید، با اعتدال غذا بخورید. هدف این است که با کمبود کالری مواجه شویم، که ثابت شده است به کاهش وزن و سلامت کلی کمک بسیاری می‌کند و  بدون رعایت اعتدال ممکن است شما کالری اضافه نیز به دست آورید.

لیزا جوبیلی، یکی از بنیان‌گذاران لیوینگ پروف پیلاتس در شهر نیویورک، خود از این روش استفاده می‌کند و در مصاحبه  قبلی خود گفته بود که این رژیم غذایی بهترین انتخاب شما است اگر همیشه حس گرسنگی دارید. “وقتی همیشه مشغول غذا خوردن نیستید، هورمون‌های گرسنگی شما نیازی به ترشح همیشه پیدا نمی‌کنند. حتی بدن در شرایط تعادل هورمونی بهتری قرار می‌گیرد که باعث می‌شود اشتهای شما را کنترل کند”،

این بخشی از حرف‌هایی است که لیزا جوبیلی در آن مصاحبه گفته بود. اگر مبتلا به دیابت باشید، یا لازم باشد ۵ کیلوگرم وزن کم کنید یا رژیم غذایی بخواهید که لازم نباشد مدام نگران چیزی که می‌خورید باشید، رژیم غذایی ۱۶:۸ برای شما بسیار مناسب است.

با این‌ حال، اگر از انسولین استفاده می‌کنید، اختلال غذایی دارید، باردار هستید یا برنامه باردارشدن دارید یا صبح‌ها دارو مصرف می‌کنید یا شب‌ها لازم است با شکم پر بخوابید، از گرفتن این رژیم غذایی صرف‌نظر کنید. پیش از شروع رژیم غذایی ۱۶:۸ یا هر شکل دیگری از روزه گرفتن متناوب، با پزشک خود مشورت کنید.

مطالب مرتبط
منبع
prevention
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

بستن
بستن