پزشکیسلامت باش

پیچ‌خوردگی بیضه چیست ؟ علل و علائم آن کدام است ؟

وقتی پسرها دچار درد تناسلی می‌شوند خطرناک نیست و مشکل زود گذری است که ممکن است هر پسری این ناراحتی را داشته باشد اما زمانی این مشکل درد سرساز می‌شود که بیضه پیچ بخورد.در مورد پیچ‌خوردگی بیضه حتماً باید اقدامات اساسی‌تر اندیشیده شود تا بعداً خطری متوجه آنها نشود.

طناب اسپرماتیک جریان خون را به بیضه می‌رساند. هنگامی‌که یک بیضه روی این طناب قرار می‌گیرد، این عمل را پیچ‌خوردگی بیضه می‌نامند. این امر پدیده غیر شایعی است که اکثراً در مردان بالغ دیده می‌شود و منجر به اختلال خون‌ رسانی بیضه می‌گردد به‌ طوری‌ اگر درمان در عرض ۳ تا ۴ ساعت انجام نشود ممکن است باعث چروکیدگی دائمی بیضه گردد. از دست دادن جریان خون در بیضه می‌تواند منجر به مرگ بیضه و بافت اطراف آن شود. پیچ‌خوردگی بیضه مشکلی جدی اما قابل‌ درمان است.

علل پیچ‌خوردگی بیضه

هر بیضه به طناب اسپرماتیک و کیسه بیضه متصل است. پیچ‌خوردگی بیضه هنگامی اتفاق می‌افتد که طناب به دور خود می‌چرخد و در نتیجه گردش خون به بیضه قطع می‌گردد و بافت بیضه کم‌کم از بین می‌رود. اگر بیضه چندین بار چرخش داشته باشد، جریان خون می‌تواند به‌ طور کامل مسدود شده و باعث آسیب بیشتر شود.

مردان مبتلا به پیچش بیضه ممکن است یک ویژگی ژنتیکی داشته باشند که اجازه می‌دهد یکی از بیضه‌ها یا هر دوی آنها به‌ صورت آزاد در داخل کیسه بیضه حرکت کنند. معمولاً بیضه‌ها به کیسه بیضه وصل هستند، ولی در این حالت بیضه‌ها به آن متصل نیستند و بنابراین احتمال اینکه در کیسه بچرخند و پیچ بخورند زیاد است. این وضعیت ژنتیکی را bell clapper deformity می‌نامند.

پیچ‌خوردگی بیضه می‌تواند در هر زمانی اتفاق بیفتد، هنگام ایستادن، خوابیدن، ورزش کردن و نشستن. گاهی اوقات به دلیل آسیب یا به دلیل رشد سریع در دوران بلوغ اتفاق می‌افتد ولی دلیل اصلی آن مشخص نیست.عواملی که احتمال پیچ‌خوردگی بیضه را افزایش می‌دهند عبارت‌اند از

سن: پیچ‌خوردگی بیضه در مردان بین سنین ۱۰-۲۵ رایج‌تر است. این بیماری می‌تواند در هر سنی رخ دهد، اما معمولاً در سنین بالای ۳۰ سالگی کمتر است. ۶۵ درصد موارد در نوجوانان بین سنین ۱۲-۱۸ ساله رخ می‌دهد.

سابقه پیچ‌خوردگی بیضه: اگر پیچ‌خوردگی بیضه ۱ بار اتفاق بیفتد و بدون درمان برطرف شود احتمال وقوع دوباره آن در بیضه وجود دارد. تنها در صورتی‌ که از طریق عمل جراحی مشکل برطرف شود این احتمال صفر خواهد شد.

اقلیم: پیچ‌خوردگی گاهی اوقات سندرم زمستانی نامیده می‌شود، زیرا اغلب زمانی اتفاق می‌افتد که هوا سرد است. کیسه بیضه فردی که در تختخواب گرم است، شل می‌شود. زمانی که او رختخواب را ترک می‌کند، کیسه بیضه او در معرض هوای سرد اتاق قرار می‌گیرد. اگر طناب اسپرماتیک هنگامی‌که کیسه بیضه شل است پیچ بخورد، انقباض ناگهانی ناشی از تغییرات ناگهانی دما می‌تواند بیضه را در این موقعیت به دام بیندازد. نتیجه آن پیچ‌خوردگی بیضه می‌باشد.

پیچ‌خوردگی بیضه در نوزادان و کودکان

بیضه نوزادان که دچار پیچ‌خوردگی شده‌ به‌ ندرت درمان می‌شود. اگر نوزاد قبل از تولد دچار مشکل پیچ‌خوردگی بیضه باشد تقریباً کاری برای نجات بیضه نمی‌توان انجام داد و در چنین شرایطی بیضه‌ تقریباً از دست‌ رفته است. شرایط اورژانسی پزشکی در خصوص نوزادان همانند افراد دیگر نیست. در برخی موارد نوزادان بلافاصله بعد از تولد دچار چنین عارضه‌ای می‌شوند. این امر نیز معمولاً منجر به از دست رفتن بیضه می‌شود.

بسیاری از متخصصین اورولوژی اطفال با بیهوشی و مراقبت‌های خوب پس از عمل می‌توانند ظرف چند ساعت و یا چند روز پس از تولد جراحی را انجام دهند. در طی این جراحی بیضه از بین رفته از بدن نوزاد خارج‌شده و پزشک با کمک بخیه‌هایی که می‌زند از پیچ خوردن بیضه دوم پیشگیری می‌کند.

علائم پیچ‌خوردگی بیضه

فردی که پیچ‌خوردگی بیضه را تجربه می‌کند ممکن است علائم زیر را داشته باشد:

  • درد ناگهانی یا شدید در یک بیضه
  • تورم کیسه بیضه
  • سرگیجه
  • حالت تهوع
  • استفراغ
  • توده در کیسه بیضه
  • خون در مایع منی

درد بیضه ممکن است ناشی از عوامل دیگری چون اپیدیدیمیت نیز باشد اما آنچه اهمیت دارد این است که باید چنین علائمی را جدی گرفت و به دنبال درمان بود.

مطالب مرتبط
منبع
medicalnewstoday
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن