تغذیهسلامت باش

چای اولانگ چیست و مصرف آن چه مزایایی دارد؟

چای اولانگ فقط ۲٪ از چای جهان را تشکیل می‌دهد، اما ارزش کشف شدن را داشته است. این چای ترکیبی از ویژگی‌های چای تیره و سبز را با هم دارد، همچنین مزایای بهداشتی و سلامتی جالبی را به آن‌ها می‌افزاید. به عنوان مثال، ممکن است سوخت و ساز بدن را افزایش و استرس را کاهش دهد و به شما کمک کند هر روز احساس خوبی داشته باشید.

چای سفید یا همان چای اولانگ چیست؟

چای اولانگ یک چای سنتی چینی است. این گیاه خشک شده از برگ گیاه Camellia sinensis تهیه شده است، همان گیاهی که از آن چای سبز و چای سیاه استحصال می‌شود. تفاوت آن‌ها در چگونگی فرآوری چای است. تمام برگ‌های چای حاوی آنزیم‌های خاصی است که سبب وقوع واکنش شیمیایی به نام اکسیداسیون می‌شوند، اکسیداسیون آن چیزی است که چای سبز را سیاه رنگ می‌کند. چای سبز مجاز به اکسیداسیون زیاد نیست، اما به چای سیاه اجازه اکسیداسیون را تا زمانی که سیاه شود می‌دهند. اکسیداسیون چای اولانگ جایی در میان این دو مقدار واکنش شیمیایی است، بنابراین آن نیز تا حدی اکسید شده است. این اکسیداسیون شدن مسئول ایجاد رنگ و طعم مشخص در انواع چای است. با این حال، ممکن است بین برندهای مختلف از چای اولانگ طیف رنگی متفاوت از سبز تا قهوه‌ای تیره را ملاحظه کنید. یک فنجان چای دم کشیده می‌تواند حاوی ترکیبات زیر باشد:

  • فلوراید: ۵ تا ۲۴ درصد از RDI
  • منگنز: ۲۶٪ از RDI
  • پتاسیم: ۱٪ RDI
  • سدیم: ۱٪ RDI
  • منیزیم: ۱٪ RDI
  • نیاسین: ۱٪ RDI
  • کافئین: ۳۶ میلی گرم

برخی از آنتی‌ اکسیدان‌های اصلی موجود در چای اولانگ، که به عنوان پلی فنل ها شناخته شده هستند شامل: تئافلاوین، thearubigins و EGCG می‌شوند. این ترکیبات مسئول بسیاری از مزایای سلامتی بخش این نوع چای هستند. چای اولانگ همچنین حاوی تینین است، اسید آمینه‌ای که مسئول تأثیر آرامش چای است.

چای اولانگ می‌تواند به جلوگیری از ابتلا به دیابت نوع ۲ کمک کند

آنتی‌اکسیدان‌های پلی فنولی موجود در چای به کاهش قند خون و انسولین کمک می‌کنند. همچنین تصور می‌شود حساسیت به انسولین را افزایش دهند. بر این اساس، مطالعات متعددی انجام شده که ارتباط بین مصرف منظم چای، بهبود قند خون و کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را نشان می‌دهد. برخی از بررسی‌های اخیر نشان می‌دهد، کسانی که در طول روز ۲۴ اونس (۷۲۰ میلی لیتر) چای اولونگ می‌نوشند خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ در آن‌ها ۱۶ درصد پایین‌تر از سایر افراد است.

در مطالعه دیگری نشان داده شد بیماران دیابتی که ۱ لیتر چای اولانگ در روز مصرف کردند، توانستند در پایان یک دوره مطالعه ۳۰ روزه، سطح قند خون خود را تا ۳۰٪ کاهش دهند. به همین ترتیب، مصرف ۳۳ اونس (۱ لیتر) چای اولانگ در هر روز به مدت ۳۰ روز متوالی، میانگین میزان قند خون را ۳٫۳٪ کاهش داد. با این وجود، همه مطالعات در این مورد موفق نیستند و حتی یکی از آن‌ها خطر ابتلا به دیابت برای افرادی که ۱۶ اونس (۴۸۰ میلی لیتر) یا بیشتر در روز از این چای مصرف می‌کنند را گزارش می‌دهند. محققان آلودگی آفت کش را به عنوان یک علت احتمالی اثرات منفی در این مطالعه ذکر می‌کنند، البته توصیه نمی‌کنند که از نوشیدن چای اولانگ به خاطر آفت‌کش‌ها جلوگیری شود.

مطالب مرتبط
منبع
healthline
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن