پزشکیسلامت باش

سرفه تب‌ یونجه چیست؟ (قسمت اول)

آلرژی یا تب‌ یونجه یکی از حساسیت‌های شایع است که معمولاً در فصل‌های بهار، تابستان و پاییز، هنگامی که گیاهان گرده افشانی می‌کنند، در برخی از افراد رخ می‌دهد. در واقع این نوع حساسیت از استنشاق گردهٔ گیاهان یا ورود آنها به چشم حاصل می‌شود.

تب‌ یونجه

تب یونجه را رینیت آلرژیک (التهاب مخاط بینی)  نیز می‌نامند و زمانی رخ می‌دهد که آلرژی‌های طبیعی باعث واکنشی می‌شوند که علائم سرماخوردگی را در پی دارد. این علائم شامل سرفه خفیف، خشک و ماندگار است. تب‌یونجه بسیار فراگیر است و حدود ۴۰ تا ۶۰ میلیون آمریکایی در سال آن را تجربه می‌کنند. دو نوع تب‌یونجه وجود دارد که توسط استمرار، زمان‌بندی و علائم بیماری مشخص می‌شوند. علائم تب‌ یونجه فصلی تنها در زمان‌های خاصی از سال مشخص می‌شود و اکثراً در بهار و پاییز اتفاق می‌افتد. زمانی که گیاهان، قارچ‌ها و کپک‌ها هاگ‌های تولید مثل را آزاد می‌کنند.

حقایقی سریع در خصوص سرفه تب یونجه

علائم تب‌یونجه به‌ وسیله پاسخ غیرطبیعی بدن یا واکنش سریع به آلرژی ایجاد می‌شوند. برای اکثر افراد، ساده‌ترین، سریع‌ترین و مؤثرترین راه برای درمان سرفه تب‌یونجه، جلوگیری از قرار گرفتن در معرض آلرژی‌ها است.

سرفه به علت آلرژی یا دلایل دیگر

اگر فردی یک پزشک حرفه‌ای نباشد، احتمالاً نمی‌تواند فرق بین سرفه تب یونجه و یک بیماری دیگر  مانند سرماخوردگی یا آنفولانزا را متوجه شود. با این‌حال در زیر فهرستی از علائم را به شما معرفی می‌کنیم که می‌تواند در تشخیص سرفه تب یونجه به شما کمک کند.

خصیصه‌های مشترک سرفه تب یونجه عبارت‌اند از:

  • خارش گلو
  • چشم‌های پرآب
  • خستگی ناگهانی اما شدید
  • سرفه‌های طولانی مدت

علت چیست؟

تب یونجه هنگامی رخ می‌دهد که آلرژی‌های طبیعی وارد بدن شده و باعث ایجاد حساسیت می‌شوند. برخی از افراد مبتلا به دلیل قرار گرفتن بیش‌ از حد در معرض موارد آلرژی‌زا دچار حساسیت می‌شوند. بسیاری دیگر با حساسیت متولد می‌شوند یا شرایطی دارند که موجب افزایش حساسیت‌ها می‌شود. تب یونجه فصلی تمایل دارد توسط گروه دیگری از آلرژی‌ها که منجر به تب یونجه چندساله می‌شوند، ایجاد شود. هرچند برخی از افراد هر دو شرایط را تجربه می‌کنند. هر ماده خارجی می‌تواند یک پاسخ آلرژیک ایجاد کند. درحالی‌که اکثر افراد تنها به یک آلرژی حساسیت دارند، دیگر افراد به چندین آلرژی حساس هستند و این آلرژی‌ها معمولاً به هم مرتبط‌ است.

مطالب مرتبط
منبع
medicalnewstoday
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

همچنین ببینید

بستن
بستن
بستن