پزشکیسلامت باش

گوش‌ چیست؟ بخش‌ها و کارکردهای این عضو بدن را بهتر بشناسید

گوش‌ها اندام‌هایی از بدن انسان هستند که دو عملکرد اصلی را در آن ایفا می‌کنند؛ شنیدن و برقراری تعادل بدن؛ که وظایفشان به گیرنده‌های ویژه‌ای به نام سلول‌های مویی وابستگی دارند.

شنوایی

شنوایی زمانی رخ می‌دهد که امواج صدا از مجرای گوش وارد می‌شوند، پرده گوش به ارتعاش درمی‌آید. استخوانچه‌ها، سه استخوان کوچک (چکشی، سندانی و رکابی)، ارتعاشات را به دریچه بیضی‌ شکل، که غشای ورودی به گوش داخلی است، می‌رسانند.

تعادل

تعادل از طریق ترکیبی از اندام حسی در گوش داخلی، درونداد بصری و اطلاعات دریافتی از گیرنده‌های بدن، به‌ ویژه اطراف مفاصل حاصل می‌شود. اطلاعات در مخچه و قشر مغز پردازش شده و به بدن اجازه می‌دهد که با تغییرات سرعت و جهت‌گیری سر هماهنگ شوند.

قسمت‌های مختلف گوش

گوش به سه قسمت تقسیم می‌شود:

۱- گوش‌ خارجی

گوش خارجی در برگیرنده مجرایی از گوش است که موها و غددی در آن قرار گرفته‌اند که جرم ترشح می‌کنند. این بخش از گوش امکان محافظت و انتقال صدا را فراهم می‌کند. لاله گوش یا دهلیز گوش خارجی مشهودترین بخش از گوش خارجی و آن چیزی است که بیشتر افراد در زمان استفاده از واژه گوش به آن اشاره می‌کنند.

۲- گوش‌ میانی

سه استخوان کوچک، چکشی، سندانی و رکابی، در گوش میانی ارتعاشات صدا را از پرده گوش به گوش داخلی می‌برند. گوش میانی اهمیت بسیاری دارد، چون با فضاهای خالی بسیار پر شده که مسیرهای لازم برای عبور عفونت را فراهم می‌آورند. این بخش همچنین محل لوله استاشی است که فشار هوای موجود بین سطوح داخلی و خارجی غشای صماخی (پرده گوش) را همتراز می‌کند.

۳- گوش‌ داخلی

گوش داخلی، که به آن لابیرنت هم می‌گویند، موجب برقراری حس تعادل در بدن شده و اندام شنوایی در آن قرار دارد. گوش داخلی یک بدنه استخوانی شامل سیستم پیچیده‌ای از سلول‌های غشایی است. علت نام‌ گذاری گوش داخلی به لابیرنت، شکل پیچیده آن است. دو بخش اصلی در گوش داخلی وجود دارد: لابیرنت استخوانی و لابیرنت غشایی. بخش حلزونی گوش، یا اندام شنوایی، درون گوش داخلی قرار دارد.

بخش حلزونیِ حلزون شکل از سه محفظه پر از سیال تشکیل شده که حول یک مرکز استخوانی پیچیده شده اند که دربرگیرنده مجرای مرکزی به نام مجرای حلزونی است. درون مجرای حلزونی اندام اصلی شنوایی قرار دارد که اندام کورتی مارپیچی شکل است. سلول‌های مویی درون اندام کورتی صدا را شناسایی کرده و اطلاعات را از طریق عصب حلزونی ارسال می‌کنند. امواج صدا از طریق گوش خارجی وارد می‌شوند، از گوش میانی عبور می‌کنند، و در نهایت به گوش داخلی و شبکه پیچیده عصب‌ها، استخوان‌ها، مجراها و سلول‌ها می‌رسند.

مطالب مرتبط
منبع
healthline
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن