پزشکیسلامت باش

سرطان دهانه رحم چیست؟ بررسی کامل نشانه‌ها، علل و نحوه درمان آن

سرطان دهانه رحم زمانی اتفاق می‌افتد که سلول‌های غیرطبیعی به شکل خارج از کنترلی روی دهانه رحم رشد کنند. دهانه رحم بخش پایین‌تری از رحم قرار دارد که به واژن می‌رسد.

سرطان دهانه رحم اغلب اگر زود تشخیص داده شود می‌تواند به شکل موفقیت‌آمیزی درمان شود. معمولاً این سرطان در مراحل اولیه به‌راحتی از طریق آزمایش پاپ اسمیر قابل شناسایی است.

چه چیزی باعث سرطان دهانه رحم می‌شود؟

اکثر سرطان‌های دهانه رحم ناشی از ویروسی به نام پاپیلومای انسانی یا HPV است. شما از طریق ارتباط جنسی با کسی که HPV دارد می‌توانید این ویروس را بگیرید. انواع مختلفی از ویروس HPV وجود دارد. همه ای این ویروس‌ها منجر به سرطان دهانه رحم نمی‌شوند. برخی از آن‌ها باعث زگیل تناسلی می‌شوند. درصورتی که اکثر آنها ممکن است حتی هیچ نشانه‌ای هم نداشته باشند.

اکثر بزرگ‌سالان به ویروس HPV آلوده‌ شده‌اند. این ویروسی ممکن است به‌ خودی‌ خود از بین برود. اما گاهی اوقات می‌تواند باعث زگیل‌های تناسلی یا منجر به سرطان دهانه رحم شود. به این خاطر است که زنان باید به‌صورت مداوم و منظم آزمایش پاپ اسمیر بدهند. آزمایش پاپ اسمیر می‌تواند تغییرات در سلول‌های دهانه رحم را قبل از اینکه سرطانی شوند، تشخیص دهد. اگر این تغییرات سلولی را درمان کنید، از ابتلا به سرطان دهانه رحم جلوگیری کرده‌اید.

نشانه‌های این سرطان چه چیزهایی هستند؟

سلول‌های غیرطبیعی دهانه رحم به‌ ندرت علائم و نشانه‌ای دارند. اما اگر آن تغییرات سلولی تبدیل به سرطان دهانه رحم شوند، علائمی را به همراه دارند:

  • خونریزی واژن که طبیعی نیست همچون خونریزی میان دوره قاعدگی، بعد از رابطه جنسی یا بعد از یائسگی
  • درد زیر شکم یا لگن خاصره
  • درد در حین رابطه جنسی
  • تخلیه غیرطبیعی واژن

سرطان دهانه رحم چگونه تشخیص داده می‌شود؟

در طول آزمایش پاپ اسمیر، پزشک نمونه کوچکی از سلول‌های سطح دهانه رحم را برای بررسی تغییرات سلولی می‌تراشد. اگر آزمایش پاپ اسمیر تغییرات سلولی غیرطبیعی را نشان دهد، پزشکان آزمایشات دیگری برای بررسی سلول‌های سرطانی یا پیش سرطانی روی دهانه رحمتان انجام می‌دهند. پزشکان همچنین نمونه‌ای از بافت بدن را در صورت نشانه‌هایی از سرطان دهانه رحم، برمی‌دارند.

این سرطان چگونه درمان می‌شود؟

روش‌های درمان برای بیشتر مراحل سرطان دهانه رحم عبارت است از:

  • جراحی، همچون هیسترکتومی و حذف گره‌های لنفاوی لگن که ممکن است با حذف دو تخمدان و لوله‌های فالوپ همراه باشد.
  • شیمی‌درمانی
  • پرتودرمانی

بسته به اینکه سرطان چقدر رشد کرده باشد، ممکن است یک یا چند مورد از روش‌های درمان انجام شود. اگر هیسترکتومی شوید، هرگز نمی‌توانید فرزندی داشته باشید. اما هیسترکتومی زمانی که در مراحل اولیه، سرطان تشخیص داده شود، لازم نیست.

فهمیدن اینکه به سرطان مبتلا هستید، می‌تواند زندگی‌تان را تغییر دهد. ممکن است فکر کنید دنیایتان وارونه شده است و کنترل همه‌چیز را از دست داده‌اید. صحبت کردن با خانواده، دوستان یا یک مشاور می‌تواند به شما کمک زیادی کند.

آیا می‌توان از این سرطان پیشگیری کرد؟

آزمایش پاپ اسمیر بهترین روش برای شناسایی تغییرات سلولی دهانه رحم است که می‌توانند به سرطان دهانه رحم منجر شوند. آزمایش‌های پاپ اسمیر اغلب این تغییرات سلولی را پیش از تبدیل‌شدن به سرطان نشان می‌دهند. مهم است که به توصیه‌های پزشکتان بعد از تشخیص هرگونه مورد غیرطبیعی آزمایش پاپ اسمیر گوش کنید. در این صورت به‌ راحتی می‌توانید از سرطان دهانه رحم پیشگیری کنید.

اگر ۲۶ ساله یا جوان‌تر هستید، می‌توانید واکسن ویروس HPV را بزنید، که از شما در مقابل انواع HPV که می‌تواند باعث سرطان دهانه رحم شود، جلوگیری کنید. ویروسی که باعث این نوع از سرطان می‌شود از طریق تماس جنسی پخش می‌شود. بهترین راه برای جلوگیری از انتقال ویروس، نداشتن رابطه جنسی است. اگر این‌گونه ارتباط‌ها را دارید، از کاندوم استفاده کنید.

 

مطالب مرتبط
منبع
webmd
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن