پزشکیسلامت باش

سرطان چیست؟ بهتر است این بیماری ترسناک را بشناسیم

سرطان نامی است که به مجموعه‌ای از بیماری‌های مرتبط نسبت می‌دهند. در انواع سرطان، برخی از سلول‌های بدن شروع به تکثیر بدون توقف می‌کنند و به همه بافت‌های اطراف گسترش می‌یابند.

سرطان می‌تواند تقریباً در همه جای بدن انسان شروع شود که خود آن از تریلیون‌ها سلول ایجاد می‌شود. به‌ طور طبیعی، سلول‌های انسان رشد می‌کنند و برای شکل‌ دهی به سلول‌های جدیدی که بدن به آنها نیاز دارد، تکثیر می‌شوند. وقتی سلول‌ها پیر شوند یا از بین بروند، می‌میرند و سلول‌های جدید جایشان را می‌گیرند.

وقتی سرطان رشد می‌کند، این روند، منظم از بین می‌رود. همان‌ طور که سلول‌ها بیشتر و بیشتر به شکلی غیر طبیعی رشد می‌کنند، سلول‌های پیر یا آسیب‌ دیده وقتی‌ که باید از بین بروند، جان سالم به در می‌برند و سلول‌های جدید زمانی که نیازی به حضورشان نیست تکثیر می‌شوند. این سلول‌های اضافه می‌توانند بدون توقف تکثیر شوند و توده‌ای تشکیل دهند که به آن تومور می‌گویند. بسیاری از سرطان‌ها تومورهای جامد تشکیل می‌دهند که توده‌ای بافتی هستند. سرطان‌های خونی همچون لوسمی، به‌ طور کلی تومور جامد ایجاد نمی‌کند.

تومورهای سرطانی که بد خیم می‌توانند به بافت‌های نزدیک حمله کنند یا در آن گسترش پیدا کنند. علاوه بر این، همان‌طور که این تومورها رشد می‌کنند، برخی سلول‌های سرطانی می‌توانند از طریق خون یا سیستم لنفاوی به قسمت‌های دورتر بدن منتقل شوند و تومور جدیدی را دور از تومور منشأ ایجاد کنند.

برخلاف تومورهای بد خیم، تومورهای خوش‌ خیم نمی‌توانند به بافت‌های نزدیک حمله کنند یا در آنها گسترش پیدا کنند. تومورهای خوش‌ خیم می‌توانند گاهی اوقات بسیار بزرگ باشند، با این‌ حال، وقتی برداشته شوند، معمولاً مجدداً رشد نخواهند کرد، در حالی‌ که تومورهای بد خیم گاهی اوقات مجدداً رشد می‌کنند. تومورهای خوش‌ خیم مغز می‌توانند زندگی فرد را تهدید کنند.

تفاوت‌های میان سلول‌های سرطانی و سلول‌های طبیعی

سلول‌های سرطانی با سلول‌های طبیعی فرق دارند. یکی از تفاوت‌های مهم، این است که سلول‌های سرطانی کمتر از سلول‌های طبیعی تخصصی‌ شده هستند. به‌ عبارت‌ دیگر، در حالی‌ که سلول‌های طبیعی به انواع سلول‌های متمایز با عملکردهای خاص متصل می‌شوند، سلول‌های سرطانی قادر به انجام این کار نیستند. این‌ یکی از دلایلی است که برخلاف سلول‌های طبیعی، سلول‌های سرطانی بدون توقف تکثیر می‌شوند.

علاوه بر این، سلول‌های سرطانی قادر به نادیده گرفتن سیگنال‌هایی هستند که به‌ طور طبیعی به سلول‌ها می‌گوید، تکثیر را متوقف سازند یا پروسه‌ای را تحت عنوان مرگ سلولی برنامه‌ریزی‌ شده را آغاز کنند، یا اپوپتوز که طی آن بدن از شر سلول‌های غیر ضروری خلاص می‌شود.

سلول‌های سرطانی ممکن است قادر به تحت تأثیر قرار دادن سلول‌های طبیعی، مولکول‌ها و رگ‌های خونی که محیط تومور را احاطه کرده‌اند و آن را تغذیه می‌کنند، باشند-ناحیه‌ای که به‌ عنوان محیط تومور شناخته می‌شود. برای مثال، سلول‌های سرطانی می‌توانند سلول‌های طبیعی نزدیک به خود را برای تشکیل رگ‌های خونی که مواد مغذی و اکسیژن تومور را تأمین می‌کنند، تحریک کنند. این رگ‌های خونی نیز مواد زائد تومور را از بین می‌برند.

سلول‌های سرطانی نیز اغلب قادر به فرار از سیستم ایمنی، شبکه‌ای از اندام‌ها، بافت‌ها و سلول‌های اختصاصی است که از بدن در مقابل عفونت‌ها و دیگر شرایط محافظ می‌کنند، هستند. اگر چه سیستم ایمنی به‌ طور طبیعی سلول‌های غیر طبیعی و آسیب‌ دیده را از بین می‌برد، اما برخی سلول‌های سرطانی قادر به پنهان ساختن خود از دید سیستم ایمنی هستند. تومورها می‌توانند همچنین از سیستم ایمنی برای زنده ماندن و رشد خود استفاده کنند. برای مثال، با کمک سلول‌های سیستم ایمنی بدن که به‌ طور طبیعی از پاسخ ایمنی فرار می‌کنند، سلول‌های سرطانی می‌توانند خودشان را از کشته شدن توسط سیستم ایمنی بدن حفظ کنند.

مطالب مرتبط
منبع
cancer
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

بستن
بستن