پزشکیسلامت باش

سن سرطان را بهتر بشناسیم

زنان جوان معمولاً به سرطان سینه فکر نمی‌کنند. به‌ طور کلی، کمتر از ۷ درصد موارد سرطان سینه در زنان زیر ۴۰ سال اتفاق می‌افتد. اما این سرطان می‌تواند در هر سنی اتفاق بیفتد و مهم است که از عوامل خطر آن فارغ از هر سنی که دارید، آگاه باشید.

عوامل خطر سرطان سینه

در ادامه مواردی که شما را در خطر ابتلا به سرطان سینه قرار می‌دهند، آمده است:

  • سابقه شخصی سرطان سینه یا برخی بیماری‌های غیر سرطانی مربوط به سینه
  • سابقه خانوادگی سرطان سینه، بخصوص در مادر، دختر یا خواهر
  • سابقه پرتو درمانی قفسه سینه پیش از ۴۰ سالگی
  • پریود شدن پیش از ۱۲ سالگی
  • داشتن نقص ژنتیکی خاص مانند جهش BRCA1 یا BRCA2
  • برای برخی زنان، سنشان وقتی‌ که اولین فرزندشان را به دنیا می‌آورند، خطرناک است.

دیگر عوامل خطر عبارت‌اند از مصرف الکل، مصرف زیاد گوشت قرمز، سینه‌های متراکم، چاقی و نژاد. برخی مطالعات نشان می‌دهد که مصرف قرص‌های کنترل بارداری در ۱۰ سال اخیر به‌ آرامی خطر رشد سرطان سینه را افزایش می‌دهد. با این‌ حال، دیگر مطالعات چنین اثری را نشان نمی‌دهند. درمان جایگزین هورمون با استروژن و پروژستین با احتمال زیاد ابتلا به سرطان سینه همراه است.

تفاوت زنان جوان در مورد سرطان سینه

تشخیص سرطان سینه در زنان زیر ۴۰ سال دشوارتر است، چرا که بافت سینه‌های آنها به‌ طور کلی چگال تر از زنان سالمند است. با گذشت زمان، توده‌ای در سینه زنان جوان احساس می‌شود، که ممکن است به شکلی سرطانی پیشرفت کند. علاوه بر این، سرطان سینه در زنان جوان می‌تواند شدیدتر باشد و درمان روی آن کمتر جواب دهد. زنانی که در سنین جوانی مبتلا به سرطان تشخیص داده می‌شوند نیز به‌ احتمال‌ زیاد ژن‌های جهش‌ یافته BRCA1 یا BRCA2 دارند. تأخیر در تشخیص سرطان سینه می‌تواند باعث مشکلاتی شود. بسیاری از زنان جوان علائم هشدار دهنده را نادیده می‌گیرند؛ همچون توده سینه یا تخلیه مواد ناشناخته‌ای از نوک سینه، چرا که آنها معتقدند که جوان‌تر از آن هستند که به سرطان سینه مبتلا شوند. آنها فرض می‌کنند، آن توده کیست بی‌ضرری است. برخی پزشکان نیز ممکن است توده‌های سینه را در زنان جوان با کیست اشتباه بگیرند.

ضرورت ماموگرافی در زنان زیر ۴۰ سال

به‌ طور کلی، ماموگرام‌های معمولی به زنان زیر ۴۰ سال توصیه نمی‌شود، زیرا بافت سینه در آن سنین تمایل به تراکم بالا دارد، که ماموگرام را بی‌اثر می‌سازد. انجمن سرطان آمریکا به زنان بین ۴۰ تا ۴۴ سال توصیه می‌کند که باید تصمیمی برای شروع عکس‌برداری ماموگرام به‌طور سالانه بگیرند. زنان با سن ۴۵ تا ۵۴ سال باید هرسال ماموگرام بگیرند و آنهایی که ۵۵ ساله و بالاتر هستند باید به مدت ۱ تا ۲ سال به‌ طور مداوم این کار را انجام دهند. ماموگرام به زنان جوانی که سابقه خانوادگی سرطان سینه و دیگر عوامل خطر آن رادارند، توصیه می‌شود.

بهترین روش عکس‌برداری و تشخیص سرطان سینه در زنان جوان

انجمن سرطان آمریکا (ACS) توصیه می‌کند که همه زنان باید بدانند سینه‌شان چگونه به نظر می‌رسد و چه احساسی دارند و هر تغییراتی در آن‌ را به پزشک‌ خود گزارش دهند. ACS معتقد است که تحقیقات، مزیت مشخصی را از انجام معاینه شخصی و منظم سینه نشان نمی‌دهد. با پزشک خود درباره مضرات و فواید معاینه شخصی سینه خود، صحبت کنید. آزمایش‌های منظم سینه را حداقل هر ۳ سال با توصیه پزشک پس از شروع سن ۲۰ سالگی انجام دهید. کارگروه خدمات پیشگیری ایالات‌متحده عکس‌برداری هر ۲ سال را به زنان در سنین ۵۰ تا ۷۴ سال توصیه می‌کند.

چونی درمان سرطان سینه در جوانان

تصمیم‌گیری درمان بر اساس اینکه سرطان گسترش‌ یافته است یا نه انجام می‌شود. روش‌های درمان سرطان سینه به شرح زیر است:

  • جراحی: یا لومپلکتومی که شامل حذف تومور و برخی بافت‌های اطراف آن می‌شود، یا ماستکتومی که حذف یک سینه به‌طور کامل است.
  • پرتو درمانی: به‌ طور کلی بعد از لومپلکتومی انجام می‌شود و شیمی‌ درمانی و هورمون درمانی اغلب بعد از جراحی برای کمک به از بین بردن سلول‌های سرطانی باقیمانده و جلوگیری از بازگشت آن توصیه می‌شود.

درمان سرطان سینه می‌تواند روی تمایلات جنسی، باروری و حاملگی شما تأثیر بگذارد. اگر دوست دارید فرزندی داشته باشید، پیش از شروع روند درمان با پزشک خود صحبت کنید.

مطالب مرتبط
منبع
webmd
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

بستن
بستن