پزشکیسلامت باش

سرطان مغز چیست؟

سرطان مغز بیماری مرتبط با مغز است که در آن، سلول‌های سرطانی (سلول‌های بدخیم) در بافت مغز ایجاد می‌شوند. آن سلول‌ها رشد می‌کنند تا توده‌ای از بافت سرطانی (تومور) را بسازند که در عملکردهای مغز همچون کنترل عضلات، احساسات، حافظه و دیگر عملکردهای معمول بدن، اختلال ایجاد می‌کند.

تومورها از سلول‌های سرطانی که به آنها تومورهای بدخیم گفته می‌شود ساخته‌ شده‌اند یا از سلول‌های غیر سرطانی که به آنها تومور خوش‌خیم گفته می‌شود، تشکیل‌ شده‌اند. سلول‌های سرطانی که در بافت مغز رشد می‌کنند تومورهای مغزی اولیه نامیده می‌شوند در حالی‌ که تومورهایی که از دیگر اندام‌های بدن به مغز گسترش می‌یابند تومورهای متاستاتیک یا تومورهای مغزی ثانویه نامیده می‌شوند.

آمار نشان می‌دهد که سرطان مغز به‌ ندرت رخ می‌دهد (۱/۴ درصد همه بیماران سرطانی در سال)، پس یک بیماری رایج محسوب نمی‌شود و احتمالاً حدود ۲۳۷۷۰ نفر در سال به آن مبتلا می‌شوند که با تخمین موسسه ملی سرطان (NCI) و انجمن سرطان آمریکا ۱۶۰۵۰ نفر از این افراد می‌میرند. تنها حدود ۵ درصد از تومورهای مغزی ممکن است به علت شرایط ژنتیکی ارثی مانند نوروفیبروماتوز، اسکلروز توبروس رخ دهد.

درجه‌ بندی سرطان مغز

همه تومورهای مغزی شبیه به یکدیگر نیستند، حتی اگر از نوع مشابهی از بافت مغز ایجادشده باشند. تومورها بر اساس درجات مختلفی که بسته به اینکه چگونه به‌ صورت میکروسکوپی این سلول‌ها در تومور ظاهر شده‌اند، شناسایی می‌شوند. درجات همچنین نگاهی را درباره نسبت رشد سلول‌ها نیز به ما می‌دهند. NCI فهرست زیر را از خوش‌خیم (درجه یک) تا بدخیم (درجه چهار) درجه‌ بندی کرده است.

  • درجه ۱: بافت خوش‌خیم است. سلول‌ها تقریباً مانند سلول‌های مغزی طبیعی هستند و به‌ آرامی رشد می‌کنند.
  • درجه ۲: بافت بدخیم است. سلول‌ها نسبت به سلول‌های تومور درجه ۱، کمتر شبیه سلول‌های طبیعی هستند.
  • درجه ۳: بافت بدخیم سلول‌هایی دارد که با سلول‌های طبیعی بسیار متفاوت است. سلول‌های غیرطبیعی به‌ طور فعال رشد می‌کنند و ظاهری غیرطبیعی دارند (انعطاف‌ پذیر).
  • درجه ۴: بافت بدخیم سلول‌هایی دارد که بیشتر غیرطبیعی هستند و سرعت رشد بالایی دارند.

انواع سرطان‌های مغز

شایع‌ترین تومور مغز معمولاً برای نوع بافت مغزی (از جمله سرطان‌های مغز میانی) که در اصل از آنجا رشد یافته است، نام‌ گذاری می‌شود. این‌ها گلیوما، آدنوم های هیپوفیز، اسکن‌های ویستوبول و تومورهای نوروکتودرمال اولیه هستند. گلیوما چند زیر مجموعه دارد، که عبارت‌اند از آستروسیتوم، الیگودندرولیوما، اپندیوموما و پاپیلوم‌های عصبی کروئید. گلیوبلاستوما از استروسیت‌ها به وجود می‌آید و معمولاً تومورهای بدخیم مهاجمی هستند. این نام‌ها همگی انواع متفاوتی از سلول‌های موجود در مغز طبیعی را منعکس می‌کنند که می‌توانند به سرطان تبدیل شوند.

وقتی درجه‌ها با نام تومورها همراه می‌شوند، به پزشک در فهم بهتر شدت سرطان مغز کمک می‌کند. برای مثال، یک گلیومای درجه ۳ توموری شدید و مهاجم است، در حالی‌ که نوروم آکوستیک، توموری خوش‌خیم و درجه ۱ است. با این‌ حال، حتی تومورهای خوش‌خیم می‌توانند باعث مشکلات جدی شوند. اگر این تومورها به‌ اندازه کافی بزرگ شوند باعث افزایش فشار داخل جمجمه یا انسداد ساختارهای عروقی یا جریان‌های مایع مغزی نخاعی می‌شوند.

سطوح سرطان مغز

سرطان‌های مغز با توجه به نوع سلول و درجه‌شان سطح‌ بندی شده‌اند چرا که به‌ ندرت به دیگر اندام‌ها گسترش پیدا می‌کنند در حالی‌ که دیگر سرطان‌ها همچون سرطان ریه یا سینه، با توجه به سطح‌ بندی TMN سطح‌ بندی شده‌اند که بر اساس موقعیت مکانی و گسترش سلول‌های سرطانی است. به‌ طور کلی، این سطوح سرطان از ۰ تا ۴ متغیر است؛ سطح ۴ سرطانی را نشان می‌دهد که به دیگر اندام‌ها نیز گسترش پیداکرده است.

سرطان متاستاتیک مغز

سلول‌های سرطانی که در یک اندام بدن همچون ریه رشد می‌کنند (نوع بافت سرطانی اولیه) می‌توانند از طریق گسترش مستقیم، یا از طریق سیستم لنفاوی یا از طریق جریان خون به دیگر اندام بدن همچون مغز منتقل شوند. تومورهایی که با چنین سلول‌های سرطانی به دیگر اندام‌ها گسترش می‌یابند (متاستاتیزه می‌شوند)، تومورهای متاستاتیک نامیده می‌شوند. سرطان مغز متاستاتیک توده‌ای سلولی است که منشأ آن اندام دیگری از بدن بوده است و به بافت بدن گسترش پیدا کرده است. تومورهای متاستاتیک موجود در مغز نسبت به تومورهایی که مغز منشأ آن است، رایج‌تر هستند. آنها معمولاً از روی بافت یا اندامی که سرطان ابتدا در آنجا رشد پیدا کرد، نام‌ گذاری می‌شوند.

مطالب مرتبط
منبع
medicinenet
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن