ارتباط خانوادگیپیشرفت کن

اضطراب چیست؟ چه علائمی دارد و چطور باید با آن برخورد کنیم

اضطراب عبارت‌ است‌ از یک‌ احساس‌ ناراحت‌ کننده‌، مبهم‌، ترس، وحشت یا خطر با منشاء ناشناخته‌ که‌ بر فرد مستولی‌ می‌گردد. برای‌ بعضی‌ از افراد این‌ حالت‌ ممکن‌ است‌ ناگهانی‌ روی‌ دهد و بر طرف‌ شود، اما برای‌ بعضی‌ دیگر این‌ حالت‌ به‌ صورت‌ مزمن‌ در می‌آید. و باعث اختلال در عملکرد فرد می‌شود و در بلند مدت در بسیاری موراد باعث افسردگی فرد می‌شود.

چرا اضطراب دارم؟ چگونه می توانم با آن مقابله کنم؟

اضطراب می‌تواند بر تمام جنبه‌های زندگی یک فرد تأثیر بگذارد. اضطراب حتی بر چگونگی فکر کردن مردم و چگونگی احساس آنها تاثیر می‌گذارد و همچنین دارای نشانه‌های جسمی است. ضطراب شبیه ترس است، اما زمانی که یک فرد ترس را تجربه می‌کند، می‌داند از چه چیزی می ترسد (منبع ترس مشخص است) در حالی که منبع اضطراب اغلب مشخص نیست و مبهم است.
اضطراب خفیف، مبهم و ناراحت کننده است، اما اضطراب شدید می‌تواند بسیار ناتوان کننده باشد. بعضی از افراد نسبت به این اختلال بیشتر از دیگران آسیب پذیرترند، اما حتی همین افراد هم می‌توانند آن را مدیریت کنند.
گفتگوی منفی با خود، به عنوان مثال گفتن این که بدترین شرایط اتفاق می‌افتد، می‌تواند باعث این اختلال شود؛ همان طور که می‌تواند باعث استرس شود. در واقع، طیف وسیعی از علل و مکانیسم‌های مقابله با آن وجود دارد. در اینجا برخی از رایج ترین موارد را بررسی خواهیم کرد.

علت‌ها

اضطراب یک احساس طبیعی انسان است. اضطراب مثل شادی، تعجب، افسوس، یک اتفاق نرمال هست. دلایل زیادی وجود دارد که چرا مردم احساس اضطراب می کنند که برخی از آنها شامل موارد زیر است:
فشار اجتماعی ، استرس مربوط به کار، مشکلات مالی، نگرانی های پزشکی، مصرف مواد مخدر، شرایط پزشکی اساسی، مانند حمله قلبی. طبیعی است که سطحی از احساس اضطراب، وابسته به شرایط باشد. روش مدیریت آن این است که ابتدا دلیل آن و منبع آن را پیدا کنیم و سپس راهبردهای مقابله‌ای را برای کنترل و مدیریت آن اتخاذ کنیم.

نشانه‌های جسمانی

زمانی که احساس ناراحتی و نگرانی اتفاق می‌افتد، حتی بدون دانستن دلیل آن، بعضی از علائم جسمانی زیر ممکن است رخ دهد:
تنش عضلات، لرزش، ورم معده، تهوع، اسهال، سردرد، کمر درد، تپش قلب، بی‌حسی در دست‌ها یا پاها، عرق کردن یا سوزش گاهی اوقات افراد ممکن است علائم آن را با بیماری های جسمی اشتباه بگیرند. آنها نگران می شوند که ممکن است حمله قلبی یا سکته مغزی رخ داده باشد و این اضطراب را افزایش می‌دهد.
در موارد نادر، اضطراب ممکن است منجر به حمله ترسناکی شود که در شرایط خیلی ناخوشایند معمولا در عرض ۳۰ دقیقه حل می‌شود.

چه زمانی اختلال به حساب می‌آید؟

این مشکل زمانی به عنوان یک اختلال شناخته می‌شود و باید به دنبال درمان رفت که، اولا باعث مختل شدن زندگی فرد می‌شود، ثانیا زمانی که هیچ تهدید واقعی (ملموس) وجود ندارد و سوما زمانی که بیش از حالت عادی ادامه می‌یابد. به عنوان مثال، برای کسی که ترس از هواپیما دارد، کمی قبل از پرواز ، طبیعی است – ولی اگر پس از پرواز نیز اتفاق می‌افتد ممکن است یک مشکل باشد.

مطالب مرتبط
منبع
medicalnewstoday
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

بستن
بستن