پزشکیسلامت باش

حمله قلبی چیست و چه چیزی باعث آن می‌شود (قسمت دوم)

شناخت حمله قلبی و دانستن علائم آن در افراد و اطرافیان کسانی که در معرض حمله قلبی هستند بسیار ضروری است. زیرا می‌توانند در زمان مناسب بهترین اقدامات را برای نجات بیمار انجام دهند.

علائم پیش از حمله قلبی (آنژین)

بسیاری از قربانیان حمله قلبی با حملات آنژین هشدار می‌یابند که این علائم همان درد قفسه سینه است که مانند حمله قلبی به‌ وسیله ایسکمی ایجاد می‌شود. معمولاً آنژین، با بازسازی جریان خون برطرف می‌شود، بنابراین درد در عرض چند دقیقه از بین می‌رود، ولی قلب به طور دائمی آسیب دیده است. با حمله قلبی، جریان خون در بدن فرد به شدت کاهش یافته و یا به طور کامل مسدود می‌شود، از همین رو بدون درمان سریع، مدت درد طولانی‌تر می‌شود و عضله قلب می‌میرد.

حدود ۲۵ درصد از تمام حملات قلبی بدون هیچ علامت و هشدار قبلی رخ می‌دهد که از آنها با نام “ایسکمی خاموش” یاد می‌شود. در این حالت به دلایل نامشخص، دردی احساس نمی‌شود اما به بافت قلب آسیب می‌رسد. این وضعیت را می‌تواند با آزمایش ECG تشخیص داد، معمولاً افراد مبتلا به دیابت اغلب دچار ایسکمی خاموش می‌شوند. اکثر افراد علائم حملات قلبی را با علامت بیماری آنفولانزا یا ریفلاکس اسید معده که باعث سوزش می‌شود، اشتباه می‌گیرند.

معمولاً یک چهارم قربانیان حملات قلبی قبل از رسیدن به بیمارستان می‌میرند و دیگر بیماران در بیمارستان در معرض عوارض تهدید کننده زندگی هستند. عوارض جدی حملات قلبی شامل سکته مغزی، آریتمی‌های قلب دائمی (ضربان نامنظم قلب)، نارسایی قلبی، تشکیل لخته‌های خون در پاها یا قلب و آنوریسم است. اما کسانی که از ابتدای شروع حمله قلبی؛ جان سالم به دربرده‌اند و چند ساعت پس از مشاهده علائم حمله قلبی علائم را جدی گرفته‌اند با مشکلات جدی رو به رو نمی‌شوند و احتمال بیشتری دارد تا به بهبودی کامل برسند. هر حمله قلبی، تا حدودی قلب را تضعیف می‌کند و بر اساس شدت حملات قلبی، فرد ممکن است علائم زیر را تجربه کند:

  • نارسایی قلب: یعنی قلب به اندازه کافی خون پمپ نمی‌کند تا نیازهای بدن را تأمین کند
  • آرتریت: یعنی ریتم قلب غیر طبیعی می‌شود
  • مرگ ناگهانی قلبی: یعنی قلب متوقف می‌شود
  • شوک قلبی: یعنی قلب از حمله قلبی بسیار آسیب دیده است و فرد دچار شوک می‌شود و ممکن است باعث آسیب به سایر ارگان‌های حیاتی فرد مانند کلیه‌ها و کبد شود
  • مرگ
مطالب مرتبط
منبع
webmd
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن