پزشکیسلامت باش

دیابت بارداری چیست و چه عوارضی دارد

اگر اخیراً تشخیص داده‌ شده که شما دیابت بارداری دارید، یا کنجکاوید بدانید که در صورت ابتلا به دیابت بادراری چه اتفاقی می‌افتد، بهتر است ادامه مطلب را بخوانید تا اطلاعات مفیدی در این رابطه به دست بیاورید.

دیابت بارداری چیست؟

دیابت بارداری، دیابتی است که در زنان باردار رخ می‌دهد، بدین معنا که باردار نباشید به این دیابت دچار نخواهید شد. شما ممکن است برای اولین بار در زمان بارداری دچار دیابت شوید یا یک مورد تشخیص داده نشده خاموش دیابت داشته باشید که در زمان بارداری خودش را نشان داده است.

در طول بارداری، شیوه‌ای که بدن شما از انسولین استفاده می‌کند، تغییر پیدا می‌کند. انسولین هورمونی است که غذاهای موجود را به گلوکز و قند می‌شکند و شما از آن گلوکز برای تامین انرژی استفاده می‌کنید.

شما به‌ طور طبیعی در زمان بارداری برای کمک به بچه‌تان در فراهم کردن گلوکوز بیشتر، نسبت به انسولین مقاومت می‌کنید. در برخی زنان، این روند به‌ اشتباه طی شده و یا نسبت به انسولین واکنشی نشان نمی‌دهد یا انسولین کافی را برای گلوکزی که نیاز دارید، ایجاد نمی‌کند. زمانی که این اتفاق میفتد، شما قند زیادی در خونتان دارید که موجب دیابت بارداری می‌شود.

چه غذاهایی باید بخورید؟

 1. در هر وعده پروتئین بخورید.
 2. در رژیم غذایی‌تان سبزیجات و میوه‌ها باشند.
 3. حداکثر سی درصد از رژیم غذایی‌تان می‌بایست از چربی باشد.
 4. غذاهای فرآوری‌شده را نخورید یا محدود کنید.
 5. به مصرف بیش‌ از حد مواد غذایی توجه کنید.

اگر شما دیابت بارداری دارید، نگه‌داری یک رژیم غذایی سالم و متعادل ممکن است به شما کمک کند تا علائم موجود را بدون نیاز به درمان مدیریت کنید. به‌طورکلی، رژیم غذایی شما ممکن است حاوی پروتئین به‌ علاوه ترکیب مناسبی از کربوهیدرات‌ها و چربی‌ها باشد.

زمانی که دیابت بارداری در شما تشخیص داده شد، از پزشکتان درباره یک متخصص تغذیه معتبر سؤال کنید. آنها می‌توانند به شما کمک کنند تا وعده‌های غذایی مناسبی را برای خودتان و فرزندتان برنامه‌ریزی کنید. وعده‌های غذایی‌تان را حول پروتئین قرار دهید. شامل مقادیر زیادی از غذاهای تازه و محدودسازی ورودی کربوهیدرات‌ها و غذاهای فرآوری‌شده باشد. در اینجا تعدادی اسنک و وعده‌های غذایی مناسب و سالم در زمان دیابت بارداری آورده شده است:

سبزیجات تازه یا منجمد، تخم‌مرغ‌ها یا سفیده‌های تخم‌مرغ، میوه تازه، سینه مرغ، ماهی پخته‌ شده، سبزیجات بخارپز، پف فیل، ماست یونانی شیرین‌ نشده.

چه غذاهایی نباید بخورید؟

شما باید از غذاهای به میزان زیاد فرآوری‌شده مانند نان سفید، و به‌ طور کلی هر چیزی که دارای قند زیادی است دوری ‌کنید. برای مثال، از خوردن غذاهای زیر جلوگیری کنید: غذاهای فست فود، شیرینی‌جات، غذاهای سرخ‌کردنی، نوشیدنی‌های قنددار، غذاهای پرنشاسته مانند سیب‌زمینی‌های سفید و برنج سفید.

اگر مطمئن نیستید برای اینکه چه غذاهایی نخورید، از پزشکتان سؤال کنید.

عوارض دیابت بارداری چیست؟

دیابت بارداری می‌تواند برای خود شما و فرزندتان خطرناک باشد. گلوکز اضافی در بدن شما می‌تواند باعث سنگینی وزن بچه شود. یک بچه بزرگ‌تر شما را در زایمان دچار مشکلات و خطراتی می‌کند:

 • شانه‌های بچه ممکن است گیر کنند.
 • شما خونریزی بیشتری داشته باشید.
 • بچه ممکن است برای ثابت نگه‌داشتن قند خون و تنفس بعد از تولد دچار مشکل شود.

دیابت بارداری همچنین خطر فشار خون بالا در حین بارداری را افزایش می‌دهد. در بسیاری از موارد، دیابت بارداری بعد از تولد بچه ناپدید می‌شود. اما اگر پیش از بارداری دیابت داشتید، بعد از این دوره بارداری به سراغتان خواهد آمد.

دیابت بارداری چگونه درمان می‌شود؟

درمان دیابت بارداری به سطح گلوکز خون شما بستگی دارد. در بسیاری موارد دیابت بارداری می‌تواند با رژیم غذایی و تمرینات ورزشی درمان شود. در بسیاری از موارد، نیاز است تا از داروهایی مانند متفورمین یا انسولین برای کاهش قند خونتان استفاده کنید.

دیگر راهکارهای موجود برای داشتن یک بارداری سالم

علاوه بر داشتن یک رژیم غذایی متعادل، راهکارهای دیگر برای داشتن بارداری سالم وجود دارد:

 • انجام تمرینات ورزشی به‌ طور منظم. حداقل ۳۰ دقیقه در ۵ روز هفته تمرین کنید. تمرینات ورزشی منظم سطوح قند خون شما را ثابت نگه می‌دارند.
 • هر دو ساعت بخورید. برای تنظیم قند خونتان، هرگز از وعده‌های غذایی دست نکشید و هر دو ساعت یک وعده غذایی یا اسنک بخورید.
 • از ویتامین‌های قبل از زایمان استفاده کنید.
 • در زمان‌های مشخص به ملاقات پزشکتان بروید.
مطالب مرتبط
منبع
healthline
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن