پیشرفت کنموفقیت و انگیزه

خودشناسی چه فوایدی برای زندگی دارد

تا به حال به این فکر کرده‌اید که چگونه خود را بشناسیم و اصلا فواید خودشناسی چیست؟ برای اینکه بتوانید بهتر خودتان را بشناسید، باید با شش عامل مهم که در خودشناسی نقش مهمی دارند، بیشتر آشنا شوید.

 خلق و خوی شما

آیا انرژی و زمان خود را در تنهایی می‌گذرانید و دوست دارید اغلب تنها باشید (درون گرا=introverted) و یا از بودن با افراد و صحبت با آنها (برون گرا=extrovert) لذت می‌برید؟ آیا شما یک طراح و برنامه‌ریز (راهبر) هستید یا دوست دارید دنباله رو باشید؟ آیا تصمیمات را براساس احساسات می‌گیرید یا بر اساس افکار و واقعیت‌ها اتخاذ می‌کنید؟ آیا جزئیات را ترجیح می‌دهید یا کلیات را ترجیح می‌دهید؟ دانستن پاسخ به سوالاتی مانند اینها به شما کمک می‌کند تا استعدادهای خود را بشناسید و در قسمت‌هایی کار کنید که باعث شکوفایی شما بشود . این یکی از مهمترین فواید شناخت خود می باشد.

 بهترین زمان بازدهی زندگی شما

عبارت “اطراف ساعت” به زمانی اشاره می‌کند که دوست دارید کارها را انجام دهید، در واقع ریتم سیستم بدنی شما. به عنوان مثال آیا شما یک فرد صبح کارهستید یا یک فرد شب کار؟ در چه زمانی انرژی شما به اوج می‌رسد؟ اگر فعالیت‌های خود را زمانی که شما در بهترین حالت قرار می‌گیرید انجام می‌دهید، به بیولوژی درونی خود احترام می‌گذارید. همانطور که به زندگی خودم  نگاه می‌کنم متوجه می‌شوم که از روز تولد یک فرد صبح کار بوده‌ام. یکی از شادی‌ها و لذت‌های بزرگسالی من پیدا کردن شریک زندگی که ریتم بیولوژیکی بدن او مشابه ریتم‌های من باشد. ما زود بیدار می‌شدیم و زود به رختخواب می‌رفتیم. هر دوی ما اگر سه بار در روز غذا نخوریم مضطرب می‌شویم. ما از صبحانه متنفر بودیم. در حالی که ایده ترجیحات هماهنگی بدنی شما ممکن است در مقایسه با ویژگی‌های عالی دیگر مانند “ارزش‌ها” بی اهمیت باشد، اما زندگی روزمره شما وقتی با ریتم بیولوژیکی شما هماهنگ باشد بسیار لذت بخش خواهد بود.

 رسالت شما و معنای زندگی‌

“معنادارترین و مهمترین قسمت و اتفاق زندگی شما چیست؟” این سوالی بود که من دوست داشتم زمانی که از دانش آموزان برای مشاوره تحصیلی و شناخت آنها در کالج دعوت می‌کردند از آنان بپرسم. یک زن حدوداً ۴۰ ساله در حالی که چشمانش پر از اشک بود و تلاش می‌کرد پاسخ دهد گفت، “من معنای زندگی‌ام را در مراقبت از پدر پیرم می‌بینم که پزشکان از او قطع امید کرده‌اند و من در خانه از او مراقبت می‌کنم. زمان مرگ او من توانستم کنارش باشم و دستش را بگیرم”. همانطور که ما در مورد مشکلات و پاداش‌های روزهای آخر عمر پدرش صحبت می‌کردیم، او لحظه‌ای «آه» کشید و متوجه شد که می‌خواهد پرستار خانه سالمندان شود. این سؤال را از خود بپرسید: «مهم‌ترین رویدادها و معنادارترین مسأله زندگی شما چیست؟» ممکن است سرنخ‌هایی از هویت پنهان خود را از این طریق پیدا کنید، و رضایت‌مندی زندگی را بدست آورید.

توانایی‌ها و مهارت‌های شما

یکی از مهمترین فواید شناخت خود کشف کردن توانایی های خود می باشد.”توانایی”  نه تنها شامل توانایی‌ها، مهارت‌ها و استعدادها، بلکه  ویژگی‌های شخصیتی مانند وفاداری، احترام به دیگران، عشق به یادگیری، هوش هیجانی، انصاف و غیره نیز  می باشند. دانستن نقاط قوت خود یکی از پایه‌های اصلی اعتماد به نفس است. عدم شناخت توانایی‌های خارق العاده خودتان می‌تواند عزت نفس شما را پایین بیاورد. تبدیل شدن به فردی که خودش را ابراز می‌دارد و به تعریف و تمجیدها خوب گوش می‌دهد و توجه به مهارت‌ها می‌تواند سرنخ‌هایی در مورد نقاط قوت به شما بدهد. به عنوان مثال: یک آشنایی به شما می‌گوید که او صدای تسکین دهنده صدای شما را دوست دارد. شما باید ببینید چه چیزی را می‌توانید با این توانایی انجام دهید؟

حقیقت‌هایی برای شما در خودشناسی

حتی اگر شما علامت‌های “VITAL Signs” خود را می دانید، دشوار است که همیشه به آن ها پایبند باشید، زیرا شما دائماً در حال تغییر هستید و همچنین ارزش‌های جامعه در بعضی موارد با شما مقابله می‌کنند. اما چند نشانه مهم برای شناخت خود وجود دارد. هنگامی که در خود یکی از نشانه‌های VITAL را کشف کنید، احساس شور و شوق بی‌نظیری خواهید کرد. عمل بر اساس خودآگاهی به شما انرژی می‌دهد و انرژی شما را ذخیره می‌کند. شما احساس آزادی و قدرت بیشتر خواهید کرد، زیرا شما دیگر لازم نیست زیاد به این فکر کنید که چه احساس یا تفکری دارید یا چه رفتاری باید داشته باشید.

مطالب مرتبط
منبع
psychologytoday
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن