ارتباط خانوادگیپیشرفت کن

شادی شما فقط به ژنتیک و محیط شما بستگی ندارد

همه‌ افراد در زندگی خود به دنبال شادی و حال خوب هستند. اما بعضی از افراد این بهانه را می‌آورند که چون من از لحاظ ارثی شاد نبوده‌ام و یا محیط شادی در کودکی نداشته‌ام پس نمی‌توانم شاد باشم. در این نوشته به این مسأله خواهیم پرداخت که آیا می‌توانیم شادتر باشیم؟

شادی شما فقط به ژنتیک و محیط شما بستگی ندارد

یک فرمول هست که می‌گوید شادی شما بستگی به خود شما دارد و شما می‌توانید با انتخاب‌های خود زندگی شادتری داشته باشید. آیا شما خوشحال هستید؟ و آیا می‌خواهید خوشحال‌تر باشید؟ اگر جوابتان بله هست بدانید که این اشتیاق در بسیاری از افراد مشترک هست.

آیا می‌دانید که یک فرمول علمی برای شاد بودن وجود دارد؟

این فرمول یک مکاشفه توسط دانشمندان اجتماعی و روانشناسی به بود که دوقلوهای مشابه را در هنگام تولد مطالعه کردند. آن‌ها یک فرمول را ایجاد کردند که سه عامل که میزان شادی شما را تعیین می‌کنند، یعنی ژنتیک شما، شرایط زندگی (محیط کودکی) و اقدامات داوطلبانه را بررسی می‌کند.

این مطالعه نشان می‌دهد که ۵۰ درصد یعنی نیمی از خوشبختی شما به ارث برده می‌شود و به عنوان نقطه تعیین کننده شما در نظر گرفته می‌شود. منطقه تعیین وضعیتی است که شما در تعادل هستید یعنی جایی که شما میل دارید بیفتید با وجود پستی‌ها و بلندی‌ها. از ۵۰ درصد باقیمانده شادی شما، ۱۰ درصد بستگی به شرایط زندگی شما و محیط شما و میزان شاد بودن آن دارد. شاید شما در زندگی نگران این هستید که چیزی که به من به ارث رسیده غم و ناراحتی است و محکوم به غم و ناراحتی هستم، باید بگویم سخت در اشتباه هستید.

شادی شما به انتخاب‌های اکنون شما بستگی دارد

خبر خوب و امیدوار کننده اینجاست: ۴۰ درصد باقیمانده در اختیار شماست و تحت تأثیر اعمال داوطلبانه شما قرار دارد،  یعنی شما چه انتخاب‌هایی می‌کنید. با پاسخ به سؤالات زیر می‌توان فهمید که آیا انتخاب‌های شما باعث شادی و حال خوب شما می‌شوند یا خیر؟

آیا شما در زندگی خود کارهایی را انجام می‌دهید که باعث خوشحالی دیگران شوید؟ این یکی از بهترین راه‌ها برای خوشحالی و شادی شماست.آیا شما کارهایی را انجام می‌دهید که باعث خوشحالی شما می‌شوند؟ آیا شما ورزش می‌کنید، یا به موسیقی گوش می‌کنید، و یا اهل رقص هستید، تمرین می‌کنید، و یا رژیم دارید و به یوگا می‌روید؟ و آیا شما داوطلب انجمن کمک به دیگران هستید؟ آیا کاری می‌کنید تا جهان جای بهتری برای زندگی شود؟

شاد کردن دیگران باعث شادی شما می‌شود

شاد کردن دیگران سریع‌ترین و بهترین راه برای شاد کردن خودتان به صورت درونی و عمیق می‌باشد. آیا شما یک دوست حمایت کننده و مهربان هستید؟ آیا شما در مورد کسانی که با آن‌ها سفر زندگی خود را به اشتراک می‌گذارید نگران هستید؟ اگر در انتخاب‌هایی که می‌کنید دیگران را در اولویت قرار می‌دهید (البته مهم هست که ابتدا در زندگی خود به خود دوستی برسید)، این انتخاب‌ها باعث می‌شوند زندگی شما هدف و جهت و مقصود داشته باشد. پاداش شگفت انگیز این رفتار این است که شما با رسیدن به آن، شما زندگی خود را شاد می‌کنید و زندگی شما پر از احساس خوب و حال خوب خواهد بود. داشتن این نگرش و دیدگاه که زندگی شما یک موهبت و هدیه برای خوشحال کردن زندگی دیگران هست، می‌تواند زندگی شما را شادتر کند.

این یک هدیه است که به شما داده شده است و شما آن را به دیگران هم می‌دهید. شاید در ابتدا فکر کنید که کمک به دیگران فقط باعث می‌شود شما و شخص دیگری که کمک دریافت کرده خوشحال می‌شود، اما شواهد زیادی وجود دارد که کمک شما به دیگران باعث می‌شود دنیا مکان بهتری بشود و این خوشحالی بیشتر و بیشتر شود.

علاوه بر مشارکت در اعمال داوطلبانه کمک به دیگران، یک کار هم وجود دارد که می‌توانید انجام دهید و زندگی شادتر شما را تضمین می‌کند. شواهد فراوانی در مورد این عمل برای افزایش شادی شما وجود دارد. شما می‌توانید نقطه تنظیم ژنتیکی HQ خود را از طریق یک عمل واحد افزایش دهید و آن عمل این هست که نسبت به ژنتیک خود و در واقع چیزی که به ارث برده‌اید شکرگزار باشید و آن را با تمام وجود بپذیرید.

مطالب مرتبط
منبع
psychologytoday
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن