تناسب اندامسلامت باش

کاهش وزن با کنترل برنامه غذایی و نکات مهم درباره تغذیه

فصل تابستان یعنی فصل حرکت. چربی شکم شما میزان تلاش و حرکتتان برای کاهش وزن را تعیین می‌کند. همیشه رژیم غذایی یا ورزش را از روز شنبه آغاز می‌کنید و تا زمانی که چیزی مزاحم برنامه‌تان شود آن را ادامه می‌دهید و سپس به‌ راحتی آن را کنار می‌گذارید.

وقت ورزش ندارید. خیلی خسته‌اید. حوصله‌اش را ندارید. کسل‌کننده است. دلتان می‌خواهید هر آن چیزی که دوست دارید را بخورید و جلوی خودتان را نگیرید. متأسفانه، مدل‌های روی مجله‌ها و درون تلویزیون هر روز به ما یادآوری می‌کنند که بدن انسان چقدر می‌تواند زیبا، جذاب و چشم‌نواز باشد؛ وقتی آن‌ها را تماشا می‌کنید، همیشه فکر می‌کنید: “من دلم می‌خواهد شکمی مثل آن‌ها داشته باشم” یا “خدای من، چقدر خوب می‌شد اگر بدنی مثل او داشتم! لعنت به تو کیم کارداشین” بسیار خب، امروز می‌خواهیم به شما کمک کنیم؛ در ادامه فهرستی از نکاتی درباره کاهش وزن آمده است که متخصصان تغذیه آن‌ها را توصیه کرده‌اند. راهنمایی‌هایی که ممکن است بدنتان را درست مثل زندگی‌تان بهتر کنند.

آب بیشتری بنوشید و زمان نوشیدن آن را بشناسید

هیدراته شدن بدن روی متابولیسم بدن، نحوه هضم غذا در شکمتان و بهتر شدن سوخت‌رسانی غذا به بدنتان تأثیر می‌گذارد. ما در واقع با ننوشیدن آب کافی بجای بیشتر نوشیدن آن، “وزن آب” را حفظ می‌کنیم؛ با ننوشیدن آب کافی، از آنجایی‌که به اندام‌هایتان به‌ خوبی آب نمی‌رسد، به بدنتان این سیگنال را می‌دهید که آب را در خود نگه دارد و این به‌ نوعی سیستم دفاعی طبیعی بدن برای حفظ آب است.نوشیدن آب

نیاز هر انسان به آب متفاوت است، اما مقدار روزانه توصیه‌ شده، ۶۴ اونس می‌باشد. همچنین نوشیدن آب حجم زیادی از معده‌تان را پر می‌کند به‌ طوری‌ که با جذب کالری کمتر، به شما احساسی از سیری را می‌دهد. باز هم، نوشیدن آب (یا هر نوشیدنی) در حین وعده غذایی، روند هضم را کند می‌سازد و در نتیجه متابولیسم بدنتان نیز کند می‌شود. کند شدن متابولیسم بدن مساوی است با از دست ندادن چربی‌ها. به‌ طور ایده آل، توصیه خوب این است که لیوان بزرگی از آب سرد را به‌ محض بیدار شدن بنوشید و در ادامه در طول روز نیز این تعداد را به ۸ عدد لیوان برسانید.

برای کاهش وزن هله‌هوله را کنار بگذارید

داون جکسون توصیه‌ای مستقیم و بسیار مفید به ما می‌کند. وقتی در فروشگاه، مشغول خرید مواد غذایی برای آشپزخانه‌تان هستید، از خرید هله‌هوله پرهیز کنید. مواد تشکیل‌دهنده روی بسته‌ بندی را بخوانید و از غذاهایی که موارد زیر را دارند، اجتناب کنید

  • کلماتی از جمله: ازدیکربنامید، کارژنین، پتاسیم برومات، جداکننده سویا، روغن سبزیجات بروم دار و روغن گیاهی نیمه هیدروژنه.
  • شکر و آرد تصفیه‌ شده، از جمله: آرد تصفیه‌ شده، گندم غنی‌ شده، شربت ذرت با قند فروکتوز، شکر و هر چیزی که با اوز تمام شود.
  • شیرین‌ کننده‌های مصنوعی، طعم‌دهنده‌ها و رنگ‌ها از جمله: رنگ دار شده توسط کارامل، ساکارین، آسپارتام، دیاستیل و طعم‌ دهنده مصنوعی
  • مواد نگه‌دارنده از جمله: سدیم نیترات؛ نیتریت، BHA، TBHQ، BHT، هپتیل پارابن و پروپیل گالات.

هر ورزشی بهتر از ورزش نکردن است

وقتی می‌خواهید وزنتان را کم کنید، لازم است که پشتکار داشته باشید و تلاش کنید. ورزش کنید، حواستان به رژیم غذایی‌تان باشد، مراقب بدنتان باشید و سخت کار کنید. روزهای از راه می‌رسند که حتی بیدار شدن و خارج شدن از تخت هم کار سختی می‌شود. خسته، ناراحت و رنجور می‌شوید و نمی‌خواهید هیچ کاری انجام دهید در طی این روزها، تلاش کردن بسیار مهم است، هر نوع ورزشی، بهتر از ورزش نکردن است. اگر برنامه دویدن یا برنامه تمرین قدرتی دارید، سعی کنید حداقل سه بار در هفته آن را انجام دهید. بخش مهم این است که باید حداقل کمی از این تمرین‌ها را انجام دهید.

ورزش

هیچ‌ وقت به خودتان گرسنگی ندهید

افراد وقتی کمی استرس و نگران چاقی هستند به خودشان گرسنگی می‌دهند. آن‌ها بر این باورند که گرسنگی کشیدن باعث کاهش وزن می‌شود. این کار کمی برای دخترها آشنا به نظر می‌رسد، نه؟

این کار بسیار اشتباهی است، وقتی به خودتان گرسنگی می‌دهید، متابولیسم بدن شما در حالتی بحرانی قرار می‌گیرد و این زمانی است که هر کالری برای شما مهم است. متابولیسم بدن شما برای جلوگیری از گرسنگی به شکلی اساسی کند می‌شود. این به این معنا است که وقتی در نهایت چیزی می‌خورید، متابولیسم بدن شما آن را در کندترین شکل ممکن هضم می‌کند، چرا که در معرض گرسنگی قرار داشته و امید به بقا بسته بوده است، به همین خاطر غذا را به‌ کندی هضم می‌کند. هر غذایی که به‌ عنوان انرژی مصرف نشده است، مستقیماً برای ذخیره‌ سازی به سلول‌های چربی می‌پیوندد. اندام بدن ما این‌گونه کار می‌کند و این کاری است که شما با گرسنگی دادن به آن، می‌کنید. الیزابت، ام‌اس، آر دی، حامی این جریان است و همه تلاشش را می‌کند تا به گوش همه مادران و زنان جوان برسد.

گرسنگی کشیدن با بدن شما چه‌کار می‌کند؟ انرژی بدن شما کم می‌شود، چربی شما در جایی که هست می‌ماند و عضلات شما خود را می‌خورند. وقتی گرسنه هستید و انرژی نیاز دارید، بدنتان به‌ گونه‌ای طراحی شده است تا به سراغ کربوهیدرات‌های موجود در بدنتان برود، سپس به سراغ بافت‌های عضلانی‌تان می‌رود. گرفتن چنین رژیم غذایی باعث می‌شود شما تبدیل به یک اسکلت متحرک شوید که به آن کیسه‌های چربی متصل است. آیا چنین چیزی می‌خواهید؟

این مطلب را نیز بخوانید: کاهش وزن همراه با عادت های خوب صبحگاهی

کافئین دوست شماست

مصرف کافئین برای کاهش وزن بسیار خوب است و سلول‌های چربی را در بدن شما از بین می‌برد. مطالعات نشان می‌دهد که مصرف کافئین روی ترموژن ها، اکسیداسیون چربی یا هردوی آن‌ها تأثیر می‌گذارد. مصرف قهوه یا چای سبز با افزایش سطح کافئین، بیدار، فعال و کارآمد نگه‌داشتن شما، برای بدنتان بسیار مفید است. کافئین، متابولیسم بدن را افزایش می‌دهد. هارلی پسترناک، متخصص تغذیه، کسی که با ستاره‌هایی همچون هالی بری و لیدی گاگا و رابرت پتینسون و رابرت داونی جی آر کار کرده است، به مردم توصیه می‌کند که خود را لاغر کنند. ما به حرف او اعتقاد داریم، فقط نگاهی کوچک به این افراد بیندازید.

مطالب مرتبط
منبع
lifehack
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن