تغذیهسلامت باش

کاهش وزن با رژیم غذایی ساده (قسمت دوم)

پیدا کردن رژیم غذایی مناسب برای بدن هرکس کار دشواری است و دشوارتر از آن پایبند ماندن به آن است. در ادامه نکات ساده‌ای آورده شده که به شما در کاهش وزن و رسیدن به وزن ایده‌آل با رژیم غذایی ساده کمک می‌کند.

پروتئین را با کربوهیدرات جابجا کنید. پروتئین‌ها ساختار بدن را می‌سازند. بدون پروتئین، بدن شما نمی‌تواند خودش را ترمیم کند و نمی‌تواند از پس سایش و پریشانی که هرروز شما به روی آن می‌آورید، بربیاید. کربوهیدرات‌ها سوخت‌هایی هستند که بدن شما زمانی که از آن‌ها استفاده نمی‌کند، آن‌ها را به قند تبدیل می‌کند. وقتی بدن شما هیچ کربوهیدراتی برای ادامه نداشته باشد، به سراغ چربی و سپس پروتئین می‌رود. مصرف کربوهیدرات را قطع کنید، و بدنتان شروع به سوزاندن ذخایر چربیتان می‌کنند. و شما چه چیزی را باید جایگزین کربوهیدرات کنید؟ پروتئین؛ پرکننده نهایی و سازنده عضلات. گام ساده‌ای که می‌توانید در خوردن غذای سالم‌تر و کاهش وزن بردارید، قطع فست فود و جابجایی آن با سالاد یا مرغ یا ماهی است. حتی تنها کنار گذاشتن سیب‌زمینی سرخ‌کرده نیز می‌تواند برای بدنتان مفید باشد، هرچند بهتر است اگر بتوانید آن‌را با آجیل یا پنیر جابجا کنید تا بدنتان را پر از سوخت و انرژی برای ادامه روز، بسازید. اگر کاهش وزن دلیل کافی برای قطع کربوهیدرات‌ها نیست، بدانید که خطر ابتلا به دیابت را نیز به‌شدت کاهش می‌دهد.

تغییر شیوه غذا خوردن

بیشتر بخورید. چقدر عالی می‌شد اگر می‌توانستید وزنتان را با بیشتر خوردن کم کنید؟ اگر درست عمل کنید، این کار عملی است. خوردن اغلب (وعده‌های غذایی کوچک‌تر یا میان وعده) ما را سیر نگه می‌دارد و مانع از تمایل به غذاهای ناسالم می‌شود و باعث می‌شود احساس رضایت داشته باشیم و ممکن است حتی منجر به اتفاقی همچون کاهش کلسترول شود. البته تا زمانی که غذای سالم می‌خورید. اطمینان حاصل کنید که اگر میان وعده‌تان را شروع کردید درواقع وعده اصلیتان کمتر می‌شود. مصرف کالری کلی شما باید مشابه باقی بماند، حتی کمتر شود.

برای وعده‌های غذایی‌تان برنامه‌ریزی کنید. یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای پایبند ماندن به رژیم غذایی‌تان برنامه‌ریزی برای آن چیزی است که می‌خواهید در طول هفته بخورید. به فروشگاه مواد غذایی می‌روید و همه‌چیزی که در لیستتان وجود دارد می‌خرید(برای وعده‌های غذایی سالمتان)، و هیچ شگفتی‌ای وجود ندارد چراکه شما به برنامه تا پایبندید. بیرون رفتن برای رستوران عامل بزرگی در اپیدمی چاقی است. کالری‌ها زیادند، شکر اضافه‌شده و نمک زیاد است و از مرز رد شدن بدون اینکه بفهمید نیز ساده است، پس در خانه بمانید. وقتی در خانه آشپزی می‌کنید، کنترل همه کالری‌هایی که وارد ظرفتان می‌شود را در دست دارید.

مراقب هر مقداری که می‌خورید باشید. ترفند ساده دیگر برای کاهش وزن این است که با چیزهایی که نمی‌توانید بخورید مقابله نکنید. درواقع، هیچ‌چیز محدودیتی ندارد. همه آن چیزی که باید انجام دهید این است که مقداری که از آن چیز می‌خورید را کنترل کنید. تکه کوچکی از کیک شکلاتی خوب است، اما یک‌تکه کامل؟ نه، شما باید از آن بگذرید. باید بااراده باشید. برای مراقبت از مقداری که از هر چیز می‌خورید، برنامه بریزید که تنها نصف غذای وعده‌غذایی‌تان را بخورید و باقی آن‌را برای چیزهای دیگر خالی بگذارید. اگر گرسنه‌تان شد، می‌توانید بخورید- یا می‌توانید برای فردا ذخیره کنید. این برای بودجه پولی شما نیز بهتر است.

بعد از ساعت مشخصی از شب چیزی نخورید. چند بار پیش‌آمده از اینکه تا دیروقت بیدار مانده‌اید و نوشیدنی اضافه یا میان وعده‌ای را خورده‌اید، احساس گناه کرده‌اید؟ بیشتر ما این حس را تجربه کرده‌ایم و عادتمان شده است. بااین‌حال، اگر برنامه رژیم غذایی‌تان را می‌نویسید، “بعد از ساعت ۸ شب چیزی نخورید” را نیز لحاظ کنید. شما هر آن چیزی را که می‌خواهید در طول روز می‌خورید، اما باید یکجایی خوردن را متوقف کنید. بحث اصلی با این جنبه از رژیم غذایی این است که به لحاظ اجتماعی این کار دشوار است.این به قدرت اراده شما برمی‌گردد. شما نمی‌توانید این کار را انجام دهید مگر اینکه سعی کنید. به خودتان اجازه دهید بعدازاین ساعت چای سبزیجات بخورید. به‌این‌ترتیب می‌توانید با دوستانتان بیرون بروید و احساس تنهایی نکنید.

مطالب مرتبط
منبع
wikihow
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن