پیشرفت شخصیپیشرفت کن

چطور سپاسگزاری میتواند باعث بهبود کیفیت زندگی ما شود

شواهد زیادی نشان می‌دهد که مثبت اندیشی تأثیرات بسیاری بر سلامت جسمی و روانی، افزایش کیفیت زندگی و روابط بهتر اجتماعی دارد. جالب است بدانید که قدرشناسی و سپاسگزاری از دیگران نیز نوعی مثبت اندیشی در زندگی محسوب می‌شود.حس قدردانی و سپاسگزاری ممکن است از نظر برخی افراد با شادی و مثبت اندیشی متفاوت باشد، این افراد فکر می‌کنند قدردانی بستگی به میزان سخاوت افراد دیگر دارد؛ در صورتی که قدردانی حسی برخواسته از دورن انسان‌ها است، جالب است بدانید از نظر علمی ثابت شده، قدردانی از دیگران به اندازه مثبت اندیشی در بهبود کیفیت زندگی مؤثر است.

مطالعات نشان داده‌اند که تمرینات ساده سپاسگزاری، مانند، نوشتن نامه‌های تشکر از دیگران، طیف وسیعی از مزایای سلامتی را به همراه دارد و در زندگی افراد تغییرات چشم‌گیری ایجاد می‌کند. ما در ادامه قصد داریم تا ۶ مزیت مهم سپاسگزاری را برای شما بیان کنیم.

۱- مزایای فیزیکی سپاسگزاری

افرادی که سپاسگزار هستند و همواره از مردم قدردانی می‌کنند، در زندگی خود نسبت به دیگران احساس آرامش بیشتری دارند. جالب است بدانید درد در آن‌ها کمتر گزارش شده است و فعالیت‌های ورزشی در این افراد به یک عادت تبدیل میشود، همچنین این افراد خود را آدمهایی خوش شانس می‌دانند؛ به عبارت دیگر باید گفت افرادی که سپاسگزار هستند، نگرش مثبت در آن‌ها مانند یک نیروی فوق‌العاده عظیم عمل کرده و در این افراد بیماری‌های قلب و عروق، بیماری‌های روانی مانند افسردگی و اضطراب کمتر مشاهده می‌شود، همچنین آنها از طول عمر بالاتری نیز برخوردار هستند.

تمرین: برای اینکه فرد سپاسگزاری باشید، هر شب قبل از خواب ۱۵ دقیقه وقت بگذارید و اتفاقات روز را به دید مثبت نگاه کنید و بابت تک‌تک این اتفاق‌ها سپاسگزاری کنید، در اولین قدم این کار باعث می‌شود خواب آرام‌تر و عمیق‌تری داشته باشید، تکرار این کار باعث می‌شود تأثیرات مثبت سپاسگزاری در زندگی شما به میزان قابل توجهی مشاهده شود، فقط به این کار ادامه دهید.

۲- اضافه کردن به‌ حساب احساسی شما

محاسبه بانک احساسات شما بسیار ساده است، احساسات مثبت، احساسات منفی را کم می‌کنند؛ بنابراین برای داشتن احساس بهتر در زندگی باید احساسات مثبت خود را بیشتر کنید. تحقیقات نشان داده است، وقتی حساب احساسی شما از قدردانی پر شده باشد، هیچ احساس منفی نمی‌تواند از آن بالاتر رفته و احساسات شما را منفی کند.

راهکار ساده این است که از تمام افرادی که در طول زندگی‌تان به شما لطفی کرده‌اند تشکر کنید و به آن‌ها بگویید بابت کارهای‌شان سپاسگزار هستید، اگر کسی به شما کمک مالی کرده، اگر کسی با شما همدلی کرده، اگر کسی در زندگی شما الهام بخش بوده یا در شما حس شادی ایجاد کرده است، تنها کافی است از او تشکر کنید تا احساس شادی تمام وجود شما را فراگیرید.

نه تنها قدردانی و سپاسگزاری باعث ایجاد شادی و احساس مثبت در شما می‌شود بلکه می‌تواند حسادت، خشم، ناامیدی، گناه و پشیمانی را از وجود شما پاک کند، بنابراین هیچ جای تعجب نیست که هرچقدر بیشتر حساب احساسات خود را با قدردانی پر کنید، احساس مثبت بیشتری در خود خواهید داشت.

“قدردانی یک ارز است، ما می‌توانیم آن‌را برای خودمان بدون ترس از ورشکستگی خرج کنیم” فرد دویت ون آمبرگ

۳- ایجاد روابط قوی‌تر

افراد خوش شانس به نظر افرادی می‌رسند که در گفتگوها بسیار گرم و دوست‌ داشتنی و قابل اعتماد هستند، این افراد به راحتی با دیگران ارتباط برقرار می‌کنند و از طرف مقابل همیشه احترام دریافت می‌کنند، محققان بر روی این موضوع بسیار کار کرده‌اند و متوجه شده‌اند که داشتن تجربه‌های مثبت و مثبت اندیشی، افراد را به داشتن فعالیت‌های بیشتر و گسترش روابط خود تشویق می‌کند، بنابراین این افراد از روی تجربه ارتباط با کیفیتی را با دیگران برقرار می‌کنند و مدام در حال گسترش آن هستند.

به عبارت دقیق‌تر باید گفت قدردانی در افراد مانند اوراق بهادار می‌ماند، ممکن است تأثیر لحظه‌ای نداشته باشد اما با گذشت زمان یک سرمایه گذاری بسیار موفق خواهد بود، زیرا باعث می‌شود روابط اجتماعی شما گسترش پیدا کند، در این صورت رفاه شخصی و رضایت اجتماعی را به همراه دارد که این یک مزیت اجتماعی قدرتمند است.

۴- محیط کار بهتر

جالب است بدانید که داشتن حس قدرشناسی باعث می‌شود محیط کار شما به یک محیط صمیمی تبدیل شود. یک تمرین ساده را روزانه انجام دهید تا بازتاب مؤثر آن‌را بر روی محیط کار خود ببینید. روزانه در محیط کارتان از همکاران و دوستان خود که برای شما کاری انجام می‌دهند قدردانی کنید، تأثیر مثبت آن شامل، بهره‌وری، دستیابی به هدف؛ تصمیم‌گیری‌های مناسب و بالا رفتن ارتباطات مؤثر در محیط کاری خود را به وضوح خواهید دید.

نه تنها سپاسگزاری باعث می‌شود در مسئولیت‌های خود موفقت‌تر باشید، بلکه باعث کاهش استرس و اضطراب و افسردگی در محیط کاری شما نیز می‌شود. این امر نیز باعث رضایتندی بیشتر شغلی شما نیز خواهد بود.

۵- روح شما را غنی می‌کند

توجه به نعمت‌های معنوی، شمردن نعمت‌هایی که در اختیار دارید و سپاسگزاری بابت تک‌تک آن‌ها، در شما اعتماد به نفس بیشتری ایجاد می‌کند، همین امر منجر به بهبود عملکردتان برای رسیدن به هدف نهایی و مطلوب مورد نظر شما می‌شود.

تحقیقات اخیر در مورد انواع قدردانی نشان داده است، افرادی که در زندگی خود سخاوتمندتر بوده‌اند و کمتر چیزها را برای خود نگه‌داشته‌ و بیشتر بخشنده بوده‌اند، با موقعیت‌های مناسب بیشتری رو به رو بوده و انعکاس سخاوتمندی در آن‌ها به وضوح در زندگی‌شان به شکل‌های مختلف مشاهده شده است. طبق گفته دانشمندان زمانی که انسان‌ها به یکدیگر نزدیک‌تر می‌شوند و با همدیگر رفتار مناسبی دارند، روابط اجتماعی و روح معنوی در آن‌ها تقویت شده، در این صورت سازماندهی چنین افرادی راحت‌تر و رسیدن به موفقیت سریع‌تر خواهد بود.

“زمانی که انسان‌ها نسبت به هم احساس محبت می‌کنند احساس غرور و افسردگی غیر ممکن است” نائومی ویلیامز

۶- قدرت مغز

با تمام آزمایش‌ها و اسکن‌های انجام شده بر روی مغز افراد با دیدگاه مثبت و احساس منفی، هیچ جای شک و تردیدی وجود ندارد که احساس مثبت بر روی هورمون‌ها تأثیر مثبت گذاشته و عملکرد مغز را بهبود می‌بخشد. اسکن‌های انجام شده از مغز نشان می‌دهد، عملکرد مغز در حالت‌های خاص و شرایط خاص کارآمدتر هستند. که یکی از این شرایط داشتن حس مثبت و همچنین در زمان‌های سپاسگزاری است.

به عنوان مثال با طی کردن یک دوره طولانی مدت استرس، قدردانی می‌تواند قدرت ذهن را افزایش دهد، مسلماً در شرایط زندگی نامناسب و پراسترس پیدا کردن نکات مثبت و قدردانی از آن‌ها کار بسیار مشکلی است، اما همین راهکار می‌تواند در کاهش استرس تأثیر چشمگیری داشته باشد؛ بنابراین از همین الان شروع کنید به دیدن نکات مثبت زندگی خود، بابت تمام آن‌ها قدردانی کنید تا تأثیرات چشمگیر آن‌را در بالا بردن سلامت جسم، روح، ذهن و کسب موفقیت‌های زندگی‌تان شاهد باشید.

مطالب مرتبط
منبع
addicted2success
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن