پزشکیسلامت باش

کنترل فشارخون و راهکار‌های مؤثر برای کاهش آن (قسمت دوم)

کنترل فشارخون برای افرادی که در معرض این خطر قرار دارند امری بسیار مهم است، در این مطلب میخواهیم چند راهکار موثر برای این کار را به شما آموزش دهیم.

تاثیر یوگا بر فشارخون

مدیتیشن و مراقبه از جمله راهکارهای مناسب برای کاهش استرس است. انجام حرکات یوگا به کنترل تنفس کمک می‌کند. در نتیجه ورزش یوگا با کاهش استرس در کنترل فشارخون و کاهش آن نیز مؤثر است.

شکلات تلخ

اگر شما از طرفداران شکلات تلخ هستید، قلب و عروق سالمی خواهید داشت. خوردن روزانه یک تکه مربعی کوچک شکلات تلخ باعث کاهش فشارخون می‌شود. اگر شکلات تلخ با طعم نعنا باشد فواید بیشتر به رگ‌های خونی می‌رساند.

گیاهان دارویی

در بسیاری از فرهنگ‌ها استفاده از گیاهان دارویی بسیار رایج است. معمولاً در چنین فرهنگ‌های فشارخون بالا به ندرت مشاهده‌ می‌شود. دقت داشته باشید که برخی گیاهان دارویی با  داروها و یا مکمل‌های غذایی تداخل دارند لذا قبل از استفاده از داروهای گیاهی با داروساز و یا پزشک خود مشورت نمایید. گیاهان دارویی موثر عبارت‌اند از: لوبیا سیاه، پنجه گربه، آب کرفس، زالزالک چینی، عصاره قهوه، ریشه زنجبیل، جلبک دریایی، پوست درخت ساحلی، عصاره کنجد، آب گوجه‌فرنگی، چای به ویژه چای سبز و چای اولانگ.

خواب کافی و آرام

خواب خوب و به اندازه در بهبود سیستم قلب و عروق تأثیر بسیاری دارد. معمولاً خطر ابتلا به فشارخون بالا در افرادی که دچار اختلال در خواب هستند به ویژه افراد مسن بیشتر است. برای بسیاری از مردم داشتن خواب کافی و آرام آسان نیست؛ بنابراین با انجام فعالیت‌های ورزشی در طول روز و برنامه‌ریزی کارها همچنین با اجتناب از خوابیدن در روز می‌توان به خواب راحت در شب رسید. خوابیدن کمتر از ۷ ساعت در شبانه‌روز و بیش از ۸ ساعت در شب ارتباط بالایی با افزایش فشارخون دارد.

کنترل فشارخون با سیر

سیر تازه و یا عصاره سیر در کاهش فشارخون بسیار مؤثر است. مصرف سیر در کاهش خطر حلمه قلبی بسیار موثر است. بنا به مطالعات بالینی عصاره سیر بیشتر از قرص معمولی سیر و یا پودر سیر تأثیر دارد. در یک بررسی در سال ۲۰۱۲ مشخص شد، مصرف سیر به میزان ۳۲ درصد بیش از دیگر عوامل در کاهش فشارخون تأثیر دارد.

غذاهای سالم با پروتئین بالا

بنا بر مطالعات انجام شده در سال ۲۰۱۴ افرادی که پروتئین بیشتری مصرف می‌کنند کمتر در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های قلب و عروق قرار دارند. در این تحقیقات مشخص شده است، خطر ابتلا به فشارخون در افرادی که به طور متوسط روزانه ۱۰۰ گرم پروتئین مصرف می‌کردند تا ۴۰ درصد کمتر از سایر افراد است. رژیم غذایی حاوی ۱۰۰ گرم پروتئین در روز اصلاً رژیم غذایی سختی نیست. غذاهای حاوی پروتئین عبارت هستند از: ماهی، تخم‌مرغ، مرغ، گوشت گاو، لوبیا، آجیل، نخود، پنیر.

مکمل‌های غذایی

مکمل غذایی به راحتی در دسترس هستند و نقش مؤثری در کاهش فشارخون دارند. از جمله مکمل‌های مفید برای سلامت قلب و عروق عبارت هستند از:

  • امگا ۳: امگا ۳ در روغن ماهی و کپسول‌های امگا ۳ وجود دارد.
  • پروتئین کشک: کشک یکی از مشتقات شیر است و مزایای بسیار زیادی برای سلامتی سیستم قلب و عروق دارد.
  • منیزیم: مصرف مکمل‌های غذایی حاوی منیزیم یا اکسید منیزیم تاثیر چشم‌گیری بر روی کاهش فشارخون داد.
  • کوآنزیم Q10: مطالعات بالینی مشخص شده است که این آنتی‌اکسیدان می‌تواند فشارخون ۱۷ تا ۱۰ کاهش دهد.

اجتناب از نوشیدن الکل

مصرف الکل می‌تواند خطر ابتلا به بیماری های قلب و عروق را در افراد بالا ببرد. شاید ابتدا نوشیدن الکل در افراد ایجاد آرامش کند، اما مصرف مداوم الکل می‌تواند دلیل اصلی بالا رفتن فشارخون باشد.

کاهش مصرف کافئین

جالب است بدانید اثر آرامش بخش کافئین موقتی است، البته واکنش افراد به کافئین نیز متفاوت است. مصرف کافئین در ابتدا می‌تواند در افراد ایجاد آرامش کند اما مصرف بیش از حد آن می‌تواند فشارخون را در افراد افزایش دهد؛ بنابراین بهتر است میزان مصرف کافئین را کاهش دهید.

مصرف داروهای مناسب

تغییر در سبک زندگی، کاهش وزن و اصلاح رژیم غذایی تأثیر بسیاری در کاهش بیماری های قلب و عروق دارد؛ اما در برخی موارد برای کنترل بیماری های قلب و عروق مخصوصا کنترل فشارخون باید داروهای مجاز مصرف کرد. دقت داشته باشید در صورت نیاز به این داروها حتما با پزشک خود مشورت کنید و داروها را با تجویز پزشک مصرف نمایید.

مطالب مرتبط
منبع
healthline
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

بستن
بستن