پزشکیسلامت باش

مراقبت سلامت چشم های خود باشید

چشم را میتوان یکی از مهمترین اعضای بدن دانست، فرض کنید یک روز را مجبور شوید با چشمان بسته سپری کنید، آنوقت حتی نمیتواند این مطلب ساده را بخوانید. بنابراین اهمیت دادن به سلامت چشم را باید در اولیت‌های بهداشتی زندگی خود قرار دهید تا همیشه از چشمان سالم برخوردار باشید.

چشم خود را به طور منظم تست کنید

تست چشم‌ها هر چند وقت یک بار کمک می‌کند تا بیماری‌های مانند آب مروارید، گلوکوم و دیگر بیماری‌های مربوط به افزایش سن شناسایی شوند. همچنین با آزمایش مدام چشم‌ها می‌تواند مشکلات سلامتی بدن مانند دیابت و فشار خون بالا را تشخیص دهد. اگر چشم‌های شما ضعیف است، به دنبال درمان آن باشید. اگر دید شما خوب نیست آن را به بالا رفتن سن نسبت ندهید. هرچه سریع‌تر به چشم پزشک مراجعه کنید.

تغذیه مناسب

حفظ وزن متعادل و تغذیه مناسب در بهبود بیماری‌ها و زخم چشم مؤثر است. برخی از مواد غذایی می‌تواند احتمال بیماری آب مروارید را در چشم‌ها کاهش دهد. مواد غذایی حاوی لوتئین به درمان و پیشگیری بیماری‌های چشمی مؤثر است. ماده لیتوئین در بسیاری از میوه‌ها و سبزیجات مانند انبه، کلم بروکلی، لوبیا سبز و اسفناج یافت می‌شود.

رژیم غذایی حاوی آنتی اکسیدان‌ها، میوه و سبزیجات، غذاهای کم چرب. از ابتلا به بیماری آب مروارید و رتینوپاتی دیابتی جلوگیری می‌کند.

اجتناب از دود

همواره تأکید می‌شود که سیگار کشیدن برای سلامت عمومی بدن مضر است. با کشیدن سیگار میزان اکسیژن در جریان خون کم می‌شود. کمبود اکسیژن می‌توان تأثیر مستقیمی بر روی شبکیه چشم داشته باشد. کمبود اکسیژن می‌تواند منجر به مرگ سلول‌های شبکیه چشم شود. سیگار کشیدن یکی از عوامل خطرناک در ابتلا به بیماری‌های چشمی است. سابقه ابتلا به بیماری رتینوپاتی دیابتی در خانواده‌های سیگاری بیشتر است.

توجه به تغییرات بینایی

متأسفانه بسیاری از افراد توجه چندانی به تغییرات ایجاد شده در بینایی خود ندارند. اغلب این افراد با گذشت زمان و بزرگ شدن مشکل به پزشک مراجعه می‌کنند. به محض مواجه شدن با تغییر در بینایی باید به پزشک مراجعه نمود. از دست دادن وقت می‌تواند منجر به از دست دادن کل بینایی شود.

استفاده از عینک با کیفیت بالا

توجه داشته باشید که تمام عینک‌های آفتابی چشم‌ها را در برابر اشعه UV محافظت نمی‌کنند. دقت داشته باشید هنگام خرید‌ عینک آفتابی باید عینک از استاندارهای لازم برخوردار باشد. وجود علامت CE بر روی عینک یعنی داشتن استاندارد ایمنی اروپایی.

بررسی سابقه خانوادگی

بسیاری از بیماری‌ها و آسیب‌های چشمی ارثی است. اگر سابقه خانوادگی شما ابتلا به بیماری چشمی مشاهده می‌شود. هر شش ماه یک‌ بار به چشم پزشک مراجعه نمایید. بروز برخی بیماری‌های چشم مربوط به افزایش سن مانند آب مروارید و دیابت ممکن است در این افراد زودتر رخ دهد. البته رژیم غذایی مناسب در کنترل بیماری‌های ارثی نیز مؤثر است.

مراقبت از چشم

اگر مدام با کامپیوتر کار می‌کنید. بهتر است در طول کار به چشم‌های خود استراحت دهید. بهتر است هر چند دقیقه یک بار چشم‌های خود را ببندید و یا چند دقیقه به یک مکان در فاصله دور نکاه کنید. فشار بیش از حد به چشم‌ها منجر به خشک شدن آنها می‌شود. برای رفع خشکی حاد چشم‌ها باید از اشک مصنوعی کمک گرفت.

سوزش چشم‌ها نشانه فشار بالا بر روی چشم است. اگر در اتاق پنجره دارید. برای استراحت چشم‌ها ۱۰ تا ۱۵ دقیقه به فضای بیرون پنجره نگاه کنید.

اجتناب از کرم حاوی مواد شیمیایی

چشم‌ها فوق‌العاده ظریف هستند. برای آرایش چشم‌ها باید از مواد مناسب استفاده نمایید. همچنین پاک کننده‌های آرایش چشم باید فاقد هرگونه مواد شیمیایی باشد. هنگام استفاده از اسپره مو و عطر دقت کنید مواد اسپره وارد چشم‌ها نشود.

غربالگری

یکی از راهکارهای عالی برای افراد مبتلا به بیماری چشم ناشی از دیابت ثبت نام در برنامه‌های غربالگری دیابتی است. افراد در این گروه‌ها از آموزش‌های مناسب برای کنترل بیماری خود بهره‌مند می‌شوند. همچنین هرچند وقت یک بار چشم‌های آنها مورد تست و آزمایش قرار می‌گیرد.

شستن دست‌ها

یکی از عوامل ابتلا به عفونت چشم تماس دست آلوده با چشم است. اگر از لنز تماسی استفاده می‌کنید حتماً قبل از دست زدن به لنز دست‌های خود را کاملاً تمیز بشویید.

مطالب مرتبط
منبع
independent
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن