پیشرفت شخصیپیشرفت کن

پنج راهکار برای زندگی کردن در لحظه که حال شما را خوب می‌کند

در دنیایی همراه با حواس‌ پرتی‌های فراوان، یادگیری اینکه چگونه می‌توانیم خودمان را از «همهمه» اطراف جدا کنیم و بیشتر از زندگی لذت ببریم، بسیار ضروری شده است. در واقع، این به خود ما بستگی دارد که لحظه‌ای دست از فعالیت برداریم و بفهمیم که زندگی چه چیزی برایمان دارد.

آیا این اتفاق برای شما افتاده که در حال انجام کار خود در محل کارتان هستید، ولی ناگهان آن را رها می‌کنید تا تلگرام یا اینستاگرام خود را چک کنید؟ کانال‌ها و پیام‌هایتان را بررسی می‌کنید، ویدئوها و تصاویر موجود را می‌بینید، تا زمانی که متوجه می‌شوید یک ساعت گذشته و هنوز کارتان را تمام نکرده‌اید. ما در دنیایی زندگی می‌کنیم که به‌ سرعت در حال حرکت است و همراه با تمامی سر و صداهایی که در اطرافمان هستند، زندگی کردن در لحظه دشوار شده است.

راهکارهای زندگی در لحظه

بیشتر ما نسبت به مزایای توجه کردن به دنیای اطرافمان آگاهیم. با این‌ حال، زمانی که بحث عملی کردن آن به میان می‌آید، نمی‌دانیم که از کجا باید شروع کنیم. اگر شما به دنبال کاهش استرس، افزایش بهره‌وری، روابطی با کیفیت بالاتر و خوشحالی بیشتر هستید، پنج راهکار را در اینجا به شما معرفی می‌کنیم تا بتوانید در لحظه زندگی کنید.

تنفست را حبس کن

به مدت چند دقیقه، تنفس خود را متوقف کردن کمک می‌کند تا به خودتان بیایید و بتوانید از درکی که به دست آورده‌اید، استفاده کنید. هر چه ادراکات خود را بیشتر تحت کنترل درآورید، آگاهی بیشتری پیدا می‌کنید و به خودتان اجازه می‌دهید تا تصمیمات درست‌تری بگیرید. تنفس شما همواره در لحظه کنونی وجود دارد.

ذهنت را از چیزهای اضافه خالی کن

فناوری در صورتی‌ که به‌ درستی از آن استفاده شود ابزار فوق‌العاده‌ای است، اما به‌ آسانی می‌تواند موجب حواس‌ پرتی شود. تعیین کنید که کدام اطلاعیه‌ها (notification) اهمیت دارند و باقی موارد را خاموش کنید. یک ذهن درگیر، یک ذهن آماده نیست.

سکوت، بهترین کمک را می‌کند

اولین گام مناسب محدود کردن اطلاعیه‌های خود است، اما خودتان را لحظه‌ای بدون حضور دستگاه‌هایتان تصور کنید. اگر شما هم یک دهه هفتادی یا دهه هشتادی باشید، تصورش کار دشواری است، اما فقط لحظه‌ای به آن فکر کنید، والدین ما هرگز این حواس‌ پرتی‌ها را نداشته‌اند. زمانی که شما بتوانید از این مسئله گذر کنید که درباره دانستن اتفاقات زندگی‌های دیگران کنجکاو نباشید، به خودتان اجازه خواهید داد که روی روال زندگی خود تمرکز کنید.

درفضای آزاد دوری بزنید

آخرین باری که شما واقعاً بیرون رفتید چه زمانی بوده است؟ من منظورم پیاده‌‌روی برای خروج از خانه و سوار شدن به ماشین و رفت‌ و آمد به محل کار نیست. به سال‌های جوانی‌تان فکر کنید. آن زمانی را به خاطر دارید که پاهایتان چمن‌های پارک‌های کنار خانه‌تان را با دویدن روی آن لمس می‌کرد؟ یا احساسات خوشحالی که شما از روی ابرها، شکل در می‌آوردید. هیچ تعجبی نیست که برقراری ارتباط با طبیعت می‌تواند خوشحالی شما را افزایش دهد.

جزئیات چقدر مهم هستند؟

ما زمانی که خوب گوش نمی‌کنیم، واکنش‌های مناسبی را از خود نشان نمی‌دهیم. زیبایی حاضر و آماده بودن به این است که وقتی روی حال تمرکز داریم، ترس‌هایمان ناپدید می‌شوند، ما می‌توانیم حواس‌ پرتی‌های دنیای اطرافمان را نادیده بگیریم و تصمیماتی را بر پایه آن چیزی که به میزان زیادی برایمان اهمیت دارد، بگیریم.

مطالب مرتبط
منبع
pickthebrain
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن