پزشکیسلامت باش

علائم هشدار دهنده که لب‌ ها در مورد سلامتی به شما می‌ گویند

همان‌قدر که لب‌‌ ها نقش مهمی در زیبای صورت ما دارند به همان اندازه می‌توانند در مورد سلامت ما نیز اطلاعات بدهند. در این مقاله تصمیم داریم در مورد علائم هشدار دهنده بیماری که لب‌ها به ما می‌گویند صحبت کنیم.

لب‌های خشک

وجود لب‌های خشک به احتمال زیاد به دلیل وجود کم آبی است. نوشیدن بیشتر آب و استفاده از کرم‌های مخصوص لب یا وازلین می‌تواند به رفع خشکی لب کمک کند. همچنین بهتر است لب‌ را نیز برای مدتی توسط شال بپوشانید. کرم‌های مرطوب کننده نیز مفید است.

وجود زخم در گوشه‌های لب

وجود زخم در گوشه‌های لب می‌تواند ناشی از عفونت مخمر باشد. هیچ نگران نباشید این نوع عفونت‌ها جدی نیستند. در طول شب باکتری‌های دهان به اطراف لب می‌رسند و با تجمع در اطراف لب ایجاد عفونت می‌کنند. این نوع عفونت به راحتی قابل حل است با مراجعه به یک پزشک متخصص می‌توانید به راحتی مشکل را حل کنید.

تغییر رنگ لب‌

تغییر رنگ لب‌ می‌تواند علائم بیماری‌های پنهان در بدن شما باشد. تغییر رنگ لب‌ معمولاً به دلیل بیماری‌های کبد رخ می‌دهد. سیگار کشیدن نیز یکی از دلایل تغییر رنگ لب‌‌ها به شمار می‌رود. اغلب افراد سیگاری دارای لب‌های تیره رنگ هستند که با ترک سیگار رنگ لب‌ها روشن‌تر می‌شود.

تورم

تورم لب‌ می‌تواند به دلیل وارد شدن ضربه به لب ایجاد شود. البته آلرژی نیز می‌تواند منجر به چنین واکنشی در لب‌ها شود. اگر تورم لب‌ با تورم زبان همراه است. همچنین همراه با سوزش در اطراف لب‌ و احساس خارش در گلو است بلافاصله به پزشک مراجعه نمایید. این علائم واکنش‌های جدی بدن نسبت به ماده‌ای خاص است.

پوسته پوسته شدن

قرار گرفتن زیر نور خورشید می‌تواند منجر به پوسته شدن لب‌ها شود. پیاده روی زیر نور خورشید علاوه بر پوسته شدن لب، می‌تواند در لب‌‌ها ایجاد لکه‌های رنگی کند؛ بنابراین هنگام قرار گرفتن زیر نور خورشید بر روی لب‌ها از کرم ضد آفتاب استفاده کنید. اگر بدون قرار گرفتن زیر نور خورشید بر روی لب‌های شما لکه ایجاد شده است به سرعت به پزشک مراجعه نمایید. وجود لکه بر روی لب می‌تواند ناشی از کم خونی یا سرطان باشد.

حساسیت به لمس شدن

اگر لب‌های شما به لمس شدن حساس هستند و کمی صاف و دور آن‌ها برجسته شده است. این علائم نشانه واکنش شدید آلرژیک است. داشتن لب‌های کمی متورم و قرمز ممکن است به دلیل حساسیت به نوع خمیر دادن یا رژ لب باشد. اگر منبع تحریک آلرژی مشخص و رفع شود. حساسیت لب‌ها نیز از بین خواهد رفت.

وجود زخم‌های خونی

زخم‌های خونی ناشی از تبخال نگران کننده نیستند. وقوع تبخال در برخی افراد شدید است. در این افراد تبخال با زخم همراه است. معمولاً با گذشت دوره تبخال زخم‌ها نیز خوب می‌شود. افراد حساس برای کنترل این زخم‌ها بهتر است، همیشه از کرم ضد آفتاب بر روی لب‌های خود استفاده کنند.

شکل طبیعی لب‌ها

با دانستن شکل طبیعی لب‌ می‌توان هر تغییری در آن‌را به خوبی شناسایی کرد. لب‌های طبیعی به رنگ صورتی، نرم و شفاف هستند. برای داشتن لب‌های سالم بهتر است در طول روز به اندازه کافی آب بنوشید. از کرم‌های مرطوب کننده‌ مخصوص لب استفاده کنید. با مشاهده تغییر در رنگ لب یا ضایعات بر روی لب‌ به پزشک مراجعه نمایید.

مطالب مرتبط
منبع
goodhousekeeping
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن