پزشکیسلامت باش

کمبود ویتامین C برابر با افزایش خطر سکته مغزی است

محققان به مدت طولانی از مزایای ویتامین  C، از جمله خواص تقویت کننده‌ی ایمنی آن، خبر داده‌اند. در مورد کمبود این ویتامین نیز تحقیقات بسیار زیادی صورت پذیرفته است که نشان می‌دهد کمبود ویتامین C سبب بسیاری از بیمار‌ی‌ها می‌گردد. 

در مطالعه ای که پس از نشست سالانه آکادمی نورولوژیک آمریکا در فیلادلفیا منتشر شد، نشان می‌دهد که خطر سکته مغزی هموراژیک (خونریزی دهنده) در افرادی که دارای سطح طبیعی ویتامین C هستند نسبت به افرادی که دارای کمبود این ویتامین هستند کمتر است.

انواع سکته مغزی

دو نوع سکته مغزی وجود دارد: ایسکمیک و خونریزی دهنده. سکته مغزی ایسکمیک رخ دادن یک انسداد در یکی از رگ های خونی تغذیه کننده مغز است که وظیفه‌ی تامین انرژی آن را به عهده دارند. در حالی که سکته مغزی خونریزی دهنده در داخل مغز یا اطراف آن خونریزی اتفاق می‌افتد. میزان سکته‌ هموراژیک کمتر از سکته مغزی ایسکمیک است، اما مرگبار تر است. برای اطلاعات بیشتر درباره انواع سکته مغزی به این مطلب مراجعه کنید.

اثر ویتامین C بر کاش خطر سکته مغزی

در مطالعه‌ی اشاره شده‌ی بالا ۶۵ نفر از افراد مبتلا به سکته مغزی خونریزی داخل مغزی و یا یک رگ خونی در داخل مغز، با ۶۵ فرد سالم مقایسه شدند، از افراد مورد مطالعه ۴۱ درصد دارای سطح طبیعی از ویتامین C بودند، ۴۵ درصد تهی از ویتامین C کمبود و ۱۴ درصد در معرض کمبود ویتامین C قرار داشتند. افرادی که سکته مغزی را تجربه نکرده بودند، کسانی بودند که سطح بالایی از این ویتامین ارزشمند را داشتند. دکتر Stéphane Vannier، دکتر بیمارستان دانشگاه Pontchaillou در فرانسه می گوید: ” نتایج تحقیقات ما نشان می دهد که کمبود ویتامین C باید با یک عامل خطر دیگربرای این نوع سکته شدید همراه باشد، مانند فشار خون بالا، نوشیدن الکل و داشتن اضافه وزن” همچنین دکتر ونیر می گوید که تحقیقات بیشتری لازم است تا مشخص شود چگونه ویتامین C می تواند به کاهش خطر سکته مغزی کمک کند، برای مثال، ویتامین ممکن است منجر به تنظیم فشار خون یا غلظت آن می شود. دکتر ونیر به مصرف ویتامین C برای دستیابی به دیگر مزایای سلامتی بخش آن مانند تولید کلاژن (پروتئینی که در استخوان ها، پوست و سایر بافت ها یافت می شود) توصیه می کند. کمبود ویتامین C  می‌تواند در بروز بیماری قلبی نیز دخیل باشد.

این مطلب را نیز بخوانید: سکته مغزی و بررسی انواع آن

این تحقیق به نوعی یک مطالعه‌ی اولیه در مورد این مزیت ویتامین C و اثر آن بر سکته مغزی است، و برای اثبات کامل این موضوع مطالعات گسترده تری مورد نیاز است. همچنین بر اساس یک مطالعه در دانشگاه کمبریج در سال ۲۰۰۸، افرادی که دارای سطح بالای ویتامین C بودند، خطر سکته مغزی در آنها به شدت کاهش یافت. در مطالعه ۱۹۹۵ در مجله پزشکی بریتانیا همچنین دریافتند که افراد مسن با سطوح پایین ویتامین C خطر ابتلا به سکته مغزی دارند. ویتامین C در میوه ها و سبزیجاتی مانند پرتقال، پاپایا، فلفل، بروکلی و توت فرنگی به وفور یافت می شود. دوز توصیه شده روزانه برای ویتامین C 90 میلی گرم برای مردان و ۷۵ میلی گرم برای زنان است.

مطالب مرتبط
منبع
healthline
برچسب ها

صدریه صامتی

کارشناسی ارشد مهندسی علوم و صنایع غذایی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن