تغذیهسلامت باش

خطرات رژیم غذایی وگان چیست؟ این رژیم چه مشکلاتی میتواند ایجاد کند؟

رژیم غذایی وگان امروزه بسیار مورد توجه افراد قرار گرفته است. بسیاری از افراد برای کاهش وزن از این رژیم غذایی پیروی می‌کنند. در این مقاله می‌خواهیم رژیم غذایی وگان را به شکل مختصر تعریف کنیم. همچنین با تأثیرات و معایب این رژیم غذایی آشنا شویم.

رژیم غذایی وگان به یک رژیم گیاهخواری خاص گفته می‌شود. رژیمی که در آن تمام محصولات حیوانی حذف شده است. در این رژیم غذایی علاوه بر گوشت حیوانات و غذاهای دریایی، تخم‌مرغ، لبنیات و عسل حذف شده است. حتی محصولاتی مانند ژلاتین و ژله نیز در آن نیست. مصرف نکردن گروه خاصی از مواد غذایی می‌تواند تعادل بدن را برهم زند. ضعیف شدن سیستم گوارشی گرایش افراد را به گیاهخواری افزایش می‌دهد، زیرا گیاهان راحت‌تر از گوشت هضم می‌شوند. معمولاً وجود بیماری یا ضعف دستگاه گوارشی یا کاهش وزن دلیل اصلی رو آوردن به رژیم غذایی وگان است.

رژیم غذایی وگان و عفونت

تحقیقات نشان داده‌اند که مصرف نکردن محصولات حیوانی خطر ابتلا به عفونت را افزایش می‌دهد.

رژیم غذایی وگان و ضعف معده

اغلب افرادی که به رژیم وگان رو می‌آورند دچار مشکل در هضم گوشت و یا محصولات لبنی هستند. برخی افراد به دلیل التهاب، آکنه، حساسیت به محصولات حیوانی و افزایش وزن از این رژیم غذایی پیروی می‌کنند. پیروی افراد سالم از این رژیم غذایی به مدت طولانی  منجر به ضعف معده آنها شود.

رژیم غذایی وگان و مواد مغذی

در این رژیم غذایی، بهترین مواد مغذی محدود می‌شوند. با وارد شدن بخش مهمی از مواد غذایی به لیست سیاه، مقدار مواد غذایی باقی مانده بسیار محدود شده و تنوع غذایی کاهش میابد.

رژیم غذایی وگان و پروتئین

رژیم غذایی وگان احتمال کمبود پروتئین را افزایش می‌دهد. استفاده از محصولات حیوانی در حجم کم پروتئین مورد نیاز بدن را تأمین می‌کنند. در رژیم غذایی وگان، پروتئین مورد نیاز بدن از سبزیجات و غلات تأمین می‌شود. کلم، لوبیا، عدس و آجیل دارای پروتئین هستند. اما تفاوت بسیاری بین پروتئین حیوانی و گیاهی وجود دارد. پروتئین گیاهی با کیفیت بالا ۱۵ برابر کمتر از کیفیت پروتئین حیوانی است. پروتئین‌های گیاهی مانند لوبیا و آجیل با کیفیت بالا نیز نمی‌توانند نیاز بدن را تأمین کنند. مکمل‌های پروتئین که برای جبران کمبود پروتئین این رژیم غذایی استفاده می‌شوند نیز کیفیت بالایی ندارند. کمبود پروتئین توانایی کبد را برای سم‌ زدایی کاهش می‌دهد.

رژیم غذایی وگان و ویتامین A

ویتامین A واقعی به نام رتینول تنها درون محصولات حیوانی یافت می‌شود. محصولات گیاهان شامل سازنده‌ای ویتامین A به نام بتاکارتن هستند. اگر شرایط مناسب باشد بتاکارتن درون بدن تبدیل به ویتامین A می‌شود. گیاهانی مانند هویج و سیب‌زمینی سرشار از بتاکارتن هستند. امروزه به دلیل تغییر در سبک کشاورزی ممکن است مصرف گیاهان به تأمین ویتامین A بدن کمکی نکنند. استفاده از مکمل‌های ویتامین A برای جبران کمبود این ویتامین می‌تواند منجر به مسمومیت شود. ویتامین A بر روی عملکرد تیروئید، تولید هورمون، باروری، تقویت سیستم ایمنی بدن، سلامت چشم و رفع خستگی مؤثر است.

رژیم غذایی وگان و پروتئین

معده برای هضم پروتئین‌های حیوانی باید اسید معده قوی‌تری تولید کند. رژیم غذای وگان به دلیل حذف پروتئین حیوانی منجر به ضعیف شدن دستگاه گوارش می‌شود؛ بنابراین به مرور زمان مواد مغذی کمتری جذب بدن خواهد شد.

رژیم غذای وگان و میل جنسی

اکثر افرادی که از رژیم غذایی وگان پیروی می‌کنند از کاهش میل جنسی خود خبر می‌دهند. البته این مشکل در رژیم گیاهخواری صحیح مشاهده نمی‌شود.

رژیم غذایی وگان و باروری

این رژیم غذایی ممکن است بدن را به کمبود پروتئین و مواد مغذی دیگر دچار کند. کمبود مواد مغذی در بدن می‌تواند منجر به عدم تعادل هورمونی بدن و کاهش قدرت باروری شود.

رژیم غذایی وگان و سویا

افرادی که این رژیم غذایی را دنبال می‌کنند اغلب برای دریافت پروتئین مورد نیاز بدن سویا مصرف می‌کنند. هضم پروتئین موجود در سویا بسیار مشکل است. ترپسین موجود در سویا می‌تواند هضم را مختل کند. همچنین سویا حاوی مقادیر بالای اسیدفیتیک است. اسیدفتیک منجر به کم شدن مواد مغذی بدن می‌شود.

رژیم غذایی وگان و مصرف آجیل

اغلب کالری این رژیم غذایی توسط دانه‌ها و آجیل تأمین می‌شود که هضم آنها برای معده بسیار مشکل است. این مواد غذایی همچنین دارای درصد بالایی چربی غیر اشباع هستند.

مطالب مرتبط
منبع
butternutrition
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

بستن
بستن