زیباییسلامت باش

خواص روغن رزماری برای ریزش مو (قسمت دوم)

برخی محققان اعتقاد دارند که روغن رزماری می‌تواند به کنترل و درمان ریزش مو کمک کند. اما این ادعا تا چه اندازه واقعیت دارد؟ ما در ادامه مطلب این موضوع را برسی می‌کنیم همراه باشید.

در قسمت قبل با برخی از ویژگی‌های روغن رزماری آشنا شدیم و دریافتیم که این روغن چقدر می‌تواند برای مو مفید باشد. اما دیدیم آزمایشاتی که محققان انجام داده‌اند، دارای مشکلاتی بود که نمی‌تواند به‌ درستی اثبات کند که آیا واقعاً رزماری می‌تواند به رشد مو کمک بکند یا خیر.

 روغن رزماری و تاثیر آن بر مو

پیش‌تر گفتم که مواد تشکیل‌ دهنده فعال در روغن رزماری می‌تواند به پوست سر کمک کند، هنگامی‌ که بافت‌های بدن ما مجروح می‌شوند، پروتئین‌هایی به نام سیتوکین‌ها آزاد می‌شوند. این مواد، با سلول‌هایی را که در اطراف آسیب هستند، گفت‌وگو می‌کند که التهاب را کاهش یا افزایش دهد. افزایش التهاب موضعی سلول‌ها را محافظت می‌کند و به بازسازی سلول‌ها کمک می‌کند. بافت آسیب‌دیده نیز آنزیم را آزاد کرده و همین روند ادامه پیدا می‌کند. همان‌ طور که جراحت بهبود می‌یابد، شمار این دو نوع پروتئین شروع به کاهش می‌کند و تعداد این سلول‌ها به دلیل رشد سلول‌های سالم کاهش می‌یابد. به‌ طور خلاصه، این‌ یک روند بهبود است. جالب اینجاست که پاسخ التهابی به آسیب با پاسخ التهابی مزمن متفاوت است. در مورد دوم، پیام برای ارسال این آنزیم‌ها متوقف نمی‌شود، ممکن است کاهش یابد، اما این متوقف نمی‌شود. به همین دلیل است که برخی از زخم‌ها اغلب از بین نمی‌روند.

بنابراین، روغن رزماری چه کمکی در کند شدن ریزش مو می‌کند؟

ما هنوز نمی‌دانیم که عامل اصلی التهاب پوست سر مزمن درواقع چیست، بنابراین تنها راه کمک ما این است که شمارش آنزیم را کاهش دهیم که فرآیند التهابی اتفاق افتد. دلیل این امر این است که روغن رزماری ممکن است به رشد مو کمک کند. مطالعات نشان داده است که اسید اتانلوئیک موجود در روغن رزماری می‌تواند به کاهش شمار آنزیمCOX-2 کمک کند. بنابراین، خبر خوبی است که شواهد علمی‌ وجود دارد که نشان می‌دهد که روغن رزماری می‌تواند به کاهش پروسه التهابی مزمن کمک کند و همان‌طور که گفتیم، روغن رزماری دارای خصوصیات ضد باکتری است که می‌تواند با باکتری‌ها و قارچ‌ها نیز مبارزه کرده و به کاهش التهاب کمک می‌کند.

همچنین، روغن رزماری نیز می‌تواند به کاهش سطح DHT کمک کند. اگر از ریزش مو رنج می‌برید، احتمالاً از ویژگی‌های هورمون DHT شنیده‌اید که چگونه می‌تواند باعث ایجاد ریزش مو شود. خبر بزرگ این است که یک مطالعه نشان داد که روغن رزماری می‌تواند به جلوگیری از فعالیت گیرنده آندروژن کمک کند. این فعالیت به DHT نیز مربوط می‌شود. بنابراین کاهش این فعالیت، موجب کاهش تأثیرات DHT می‌شود.

سخن آخر

حقیقت این است که در حال حاضر، این روش به‌ هیچ‌وجه قرار نیست که برای جلوگیری از ریزش مو معجزه کند. در قسمت اول این مقاله گفتیم که محققان ایرانی تأثیرات مثبت این روغن را اثبات کردند، اما این روش‌ها برای اثبات تأثیرات این روغن بر روی مو، می‌تواند خطاهای محاسبه‌ای هم داشته باشد که محققان آن را لحاظ نکرده‌اند. در هر صورت، روغن رزماری دارای خواص درمانی زیادی ازجمله مبارزه با باکتری و میکروب‌ها و همچنین جلوگیری از التهاب پوستی و ریزش مو است.

مطالب مرتبط
منبع
smarthealthadvice
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

بستن
بستن