زیباییسلامت باش

تاثیرات روغن رزماری برای درمان ریزش مو (قسمت اول)

همیشه افراد زیادی به دنبال یک گزینه طبیعی و مناسب برای درمان ریزش موی خود هستند. برخی تحقیقات نشان می‌دهد که روغن رزماری می‌تواند به این مشکل کمک کند.

سال‌هاست که آزمایش کردن موی سر با روغن رزماری برای رشد مو، تبدیل به انتخاب محبوب و یک راه حل طبیعی در میان مردم شده است. این امر تا حدی به دلیل ادعاهای تاریخی و افزایش شایعات بوده و به‌ تدریج به چند تحقیق علمی مدرن منجر شده است که به نظر می‌رسد نتایج مثبتی را نیز به همراه داشته. اما بهتر است کمی بیشتر این موضوع را برسی کنیم

روغن رزماری حاوی چیست؟

اگر قصد دارید که از رزماری استفاده کنید و می‌خواهید تمامی وقت، انرژی و پول خود را در این راه صرف کنید، مهم است که ما از طریق اصول علمی ادعاهایی که در مورد رزماری مطرح شده است را برای شما شفاف‌ سازی کنیم تا دید شما کاملاً باز شود. روغن رزماری از گیاه رزماری به دست می‌آید که حاوی آنتی‌ اکسیدان‌های زیر است:

  • اسید رومیاریین
  • اسید کارنوزیک
  • اسید اتانول
  • سینئول
  • روغن کمپور

به‌طور کلی، اطلاعات به دست آمده راجع به رزماری ثابت کرده‌ است که این روغن از آنتی‌اکسیدان‌های مؤثری برای حفاظت از مو و رشد آن برخوردار است. هنگامی‌ که شما از این روغن استفاده می‌کنید، موهای شما می‌تواند از نتایج مثبت زیر برخوردار شود:

  • می‌تواند التهاب پوست سر و فولیکول‌های مو کاهش یابد
  • روغن رزماری دارای خواص ضد باکتری است
  • DHT که هورمونی برای طاسی سر مردان است می‌تواند کاهش یابد
  • از بیماری فیبروز جلوگیری می‌کند
  • به افزایش جریان خون موضعی کمک می‌کند

این مطلب را بخوانید: ریزش مو و هشت نکته کاربردی برای جلوگیری از آن (قسمت اول)

تحقیق علمی درباره تاثیر روغن رزماری

در سال ۲۰۱۵ یک تیم ایرانی بر روی این روغن تحقیقات گسترده انجام دادند. اساس این مطالعه، مقایسۀ نحوه عملکرد روغن رزماری در جلوگیری از ریزش مو بود که در برابر ۲٪ مینوکسیدیل قرار می‌گرفت. محققان بر روی ۱۰۰ مرد که الگو ریزش مو مردانه را داشتند، آزمایش را انجام دادند. این افراد به دو گروه تقسیم شدند، نصف این افراد از روغن رزماری و نصف دیگر، از محلول منوکسیدیل استفاده کردند. پس از شش ماه تلاش، متخصصان پوست و مو که از قبل و بعد آزمایشات، عکس‌های کافی از آن افراد گرفته بودند، شروع به شمارش تعداد موها کردند. تعداد موی افرادی که از روغن رزماری استفاده کردند ۵/۵ درصد افزایش و کسانی که از ۲٪ منوکسیدیل استفاده می‌کردند فقط ۱٫۷٪ افزایش یافتند بود. همین تحقیق نشان داد که رزماری محصول بسیار ارزشمندی است که میتواند از ریزش مو جلوگیری کند و سبب رشد مجدد موها شود.

البته این آزمایشات مشکلات خاص خود را به همراه دارند. به‌ عنوان‌ مثال، تعداد موی بدن می‌تواند در فصل‌های مختلف افزایش یا کاهشی‌ یابد، این در حالیست که متخصصان این مورد را لحاظ نکردند. مشکل بعدی می‌تواند این باشد که آیا واقعاً همه ۱۰۰ نفر، به‌ طور مداوم ۲ بار در روز، از محلول استفاده کرده‌اند؟ بنابراین از نظر علمی هنوز هم نمیتوان به طور قطع نتیجه را اعلام کرد و نیاز به تحقیقات بیشتر و گسترده‌تری است.

مطالب مرتبط
منبع
smarthealthadvice
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن