پزشکیسلامت باش

ذهن سالم ؛ نکات علمی برای داشتن آن (قسمت اول)

در مطلب زیر نکاتی علمی برای داشتن ذهن سالم و شاداب آورده شده است، مطمئناً با داشتن ذهن سالم قادر خواهیم بود بهتر تصمیم‌گیری و راحت‌تر زندگی کنیم.

۱٫ مصرف غذاهای مغذی و کامل‌تر

پژوهشگران نشان داده‌اند که غذایی که می‌خوریم می‌تواند به میزان زیادی بر احساسات و فرایندهای شناختی ما تأثیر بگذارد. یک رژیم غذایی مملو از اسیدهای چرب امگا ۳ می‌تواند از عملکرد مغز و سلامت ذهنی حمایت کند. یک رژیم غذایی همراه با چربی‌ها و مملو از نمک، می‌تواند خطر ابتلا به نقص در سیستم عصبی را افزایش دهد. درک اینکه چه چیزی را باید به‌طور روانه مصرف کنیم و بخوریم می‌تواند به داشتن ذهن سالم و شاداب کمک کند. برای شروع، تلاش کنید تا غذاهای کامل و طبیعی مانند تخم‌مرغ، لبنیات گیاهی، گوشت‌های ارگانیک؛ میوه‌ها و سبزیجات بخورید. افزایش میزان ورودی اسیدهای چرب امگا ۳ با خوردن روغن ماهی و گردو و دوری از غذاهای فرآوری شده امکان‌پذیر است.

۲٫ وقت گذراندن با آن‌هایی که دوست دارید

مطالعه انجام‌شده در سال ۲۰۰۸ توسط مدرسه بهداشت عمومی هاروارد نشان داده است که تعاملات اجتماعی و روابط مناسب پایه و اساسی را برای به تأخیر انداختن از دست رفتن حافظه در زمانی پیری ایجاد می‌کند. از مشارکت‌کنندگان ۵۰ ساله و بیشتر یک آزمون حافظه گرفته شد، و در همان زمان، پژوهشگران همبستگی اجتماعی‌شان را بر اساس وضعیت زناشویی، تجربه‌های داوطلب شدن و برقراری ارتباط با والدین، کودکان و همسایه‌ها، مورد سنجش و ارزیابی قرار دادند. آن‌ها دریافتند آن‌هایی که در فعالیت‌های اجتماعی شرکت داشتند، نرخ کمتری از کاهش حافظه را نشان می‌دادند. داشتن تعاملات اجتماعی به میزان کافی با افرادی که برای شما اهمیت دارند، برای داشتن ذهن سالم و شاداب ضروری است. پس وقت بیشتری با خانواده و کسانی که دوست‌شان دارید را بگذرانید.

۳٫ یادگیری زبان دوم

انتخاب یک زبان دوم می‌تواند ذهن شما را سالم و شاداب نگه دارد. اگر شما تنها یک زبان را بلدید، پس هرچه سریع‌تر اقدام کنید و یک زبان دیگر را برای مطالعه و به چالش کشیدن ذهن خود انتخاب کنید. پژوهشگران نشان داده‌اند که مطالعه یک زبان جدید می‌تواند مهارت‌های شناختی ذهن ما را بهبود بخشیده و  از کاهش حافظه در آینده جلوگیری کند. جدای از انتخاب یک زبان دوم، آموختن نو واختن گیتار یا تلاش برای یادگیری چیزهای جدید، می‌تواند سلامت و شادابی ذهنی را به همراه داشته باشد.

کارهای جدید انجام دهید و خودتان را به چالش بکشید. ذهنتان از شما سپاسگزار خواهد بود.

۴٫ تمرینات وقفه‌دار با شدت بالا جهت داشتن ذهن سالم

تمرینات وقفه‌دار با شدت بالا در نیمی از زمانی که فعالیت‌های ورزشی سنتی دارید، می توانند برای شما سلامت جسمانی و ذهنی را به همراه داشته باشند. تمرینات وقفه‌دار با شدت بالا دربردارنده زورآزمایی‌هایی از فعالیت‌های ورزشی شدیدی است که بازه‌های استراحت کوتاهی را با خود به همراه دارد و می‌تواند توسط تردمیل یا تعدادی از فعالیت‌های ورزشی بدنی-وزنی انجام شود. مطالعه‌ای نشان داده است که بزرگ‌سالانی که تمرینات وقفه‌دار با شدت بالا و تمرینات استقامتی را دو بار در هفته به مدت چهار ماه انجام داده‌اند، شاهد افزایش اکسیژن‌رسانی به مغز، حداکثر اکسیژن مصرفی و عملکرد شناختی بوده‌اند.

این موارد برای خوشحال کردن ذهن شما کافی است.

مطالب مرتبط
منبع
lifehack
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن