پزشکیسلامت باش

انواع سکته قلبی را بشناسید و اطلاعات لازم را درباره آن کسب کنید

سکته قلبی ناشی از نرسیدن اکسیژن به سلول‌های عضلات قلب انسان است. بر اثر کمبود اکسیژن عضلات قلب می‌میرند و مرگ آنها منجر به آسیب‌های جبران ناپذیر به سیستم قلب و عروق و کل بدن می‌شود. سکته قلبی می‌تواند ناشی از ایسکمی یعنی مسدود شدن شریان‌های قلب یا ناشی از خونریزی باشد. در این مقاله علل و انواع  سکته قلبی بررسی می‌شود.

عملکرد پلاکت در بروز انواع سکته قلبی

هنگامی که چربی داخل شریان‌ها ایجاد می‌شود. به دیوارهای رگ‌های خونی آسیب می‌زنند. سلول‌های دیواره‌های خونی برای ترمیم خود، مواد شیمیایی تولید می‌کنند تا از دیواره‌ها محافظت کنند. ضایعات سلولی، پروتئین‌ها و کلسیم به این سلول‌های ملتهب می‌چسبند و پلاکت‌ها را در شریان‌های خونی ایجاد می‌کنند، که با گذشت زمان اندازه پلاکت‌ها تغییر می‌کند. در بسیاری موارد این پلاکت‌ها نرم و انعطاف پذیر هستند؛ اما کم‌کم توسط چربی موجود در خون سخت و بزرگ می‌شوند و به مرور زمان در اطراف پلاکت‌ها لخته خون ایجاد می‌شود، که این لخته‌های خونی مانع از عبور جریان مناسب خون در رگ‌ها شده و احتمال وقوع سکته قلبی افزایش پیدا می‌کند.

ایسکمی

اگر یک لخته خون به طور کامل مانع از رسیدن خون به عضلات قلب شود. از آن به عنوان ترومبوز کرونری یا انسداد کرونر یاد می‌شود. در این حالت بر اثر این انسداد عضلات قلب از اکسیژن و مواد مغذی محروم می‌شوند و اصطلاحاً سکته قلبی به نام ایسکمی رخ می‌دهد. سکته ایسکمی می‌تواند در مدت زمان کوتاهی آسیب‌های جدی به بدن وارد کند. در این سکته ممکن است به شکل ناگهانی پلاکت درون شریانی دچار پارگی شوند. در این صورت احتمال افزایش آسیب دیدگی قلب براثر سکته بیشتر خواهد بود.

  • هر عروق کرونری خون را به یک عضله در قلب می‌رساند اگر شریان مسدود شود هیچ منبع خون دیگری وجود ندارد که اکسیژن را به عضلات قلب برساند.
  • مقدار آسیب وارد شده به قلب بسته به اندازه عضله و نوع شریانی دارد که مسدود شده است.

اسپاسم کرونر

سکته قلبی ممکن است بر اثر اسپاسم عروق کرونر رخ دهد. طی اسپاسم کرونر سرخرگ‌های عروق کرونر به طور ناگهانی فشرده می‌شوند، که این امر باعث کم شدن جریان خون و کمبود اکسیژن در عضلات قلب می‌شود. جالب است بدانید این نوع سکته ممکن است در حالت استراحت رخ دهد. همچنین این سکته در افراد بدون داشتن بیماری در قلب و عروق نیز بسیار مشاهده می‌شود. متاسفانه اگر اسپاسم عروق در زمان طولانی رخ دهد می‌تواند منجر به آسیب جدی به عضلات قلب شود، زیرا کمبود اکسیژن در مدت زمان طولانی می‌تواند منجر به مرگ سلول‌های قلب و آسیب دیدگی جدی شود.

سکته قلبی خفیف

هنگامی که عضلات قلب دچار کمبود اکسیژن شوند آسیب می‌بینند. اگر کمبود اکسیژن براثر انسداد عروق منجر به کاهش جریان خون شود برای مدت کوتاهی رخ دهد کسته خفیف است. معمولاً سکته خفیف با برقراری جریان دوباره خون به شکل خود به خود برطرف می‌شود، همچنین سکته قلبی خفیف، می‌تواند منجر به آسیب دیدگی‌های کوچک به عضلات قلب شود که اغلب خیلی جدی نیستند. بهتر است بدانید علائم سکته قلبی خفیف مانند علائم سکته قلبی کامل است؛ اما این علائم ناپایدار هستند و این علائم بعد از چند دقیقه رفع شوند.

مطالب مرتبط
منبع
clevelandclinic
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن