پزشکیسلامت باش

بررسی انواع شایع سردردها

سردردها می‌توانند خیلی پیچیده‌تر از آن چیزی باشند که مردم آن را درک می‌کنند. انواع متفاوت سردرد می‌توانند مجموعه علائم خودشان را داشته باشند، و به دلایل منحصر به‌ فردی رخ دهند، یا نیازمند انواع متفاوتی از درمان باشند.مادامی‌ که نوع سردردی که دارید تشخیص داده شود درمانی که به بهترین نحو به شما کمک می‌کند را می‌توان پیدا کرد. ۱۵۰ نوع سردرد وجود دارد که رایج‌ترین آن‌ها در این مقاله بیان شده است.

۱- سردردهای نوع کششی

آنها رایج‌ترین نوع سردرد در بین بزرگسالان و نوجوانان هستند. آنها موجب دردهای خفیف تا متوسط شده و در طول مدت درد شدید و و ضعیف می‌شوند، این سردردها علائم دیگری ندارند.

۲- میگرن

این سردرد اغلب به‌ عنوان دردهای ضربانی، کوبشی توصیف می‌شوند. آنها می‌توانند از ۴ ساعت تا ۳ روز باقی‌مانده و اغلب در ماه یک الی ۴ بار رخ دهند. همراه با درد، افراد علائمی دیگر همچون حساسیت به نور، صدا یا بو را پیدا می‌کنند؛ استفراغ یا حالت تهوع؛ از دست دادن اشتها؛ و ناراحتی معده یا درد در ناحیه شکم نیز از علائم آن است. زمانی که یک کودک میگرن دارد، او ممکن است رنگ‌ پریده به نظر برسد، احساس گیجی کند و دیدی تار داشته باشد. یک درصد میگرن‌ در کودکان با علائم گوارشی، مانند استفراغ همراه است.

۳- سردردهای خوشه‌ای

 این نوع شدید بوده و مانند سوختن یا درد سوراخ کننده پشت یا اطراف یک چشم است، درد آن یا ضربه‌ای یا ثابت احساس می‌شود. این درد ممکن است آنقدر بد باشد که بیشتر افراد با سردردهای خوشه‌ای نتوانند ثابت بنشینند و در طول حمله اغلب قدم بزنند. از علائم آن می‌توان به افتادن پلک‌ها، قرمزی چشم‌ در سمت درد و کوچک شدن مردمک چشم، اشک چشم و آبریزش بینی اشاره کرد.

ممکن است در طول یک دوره خوشه‌ای، یک الی ۳ بار در روز دچارش سردرد شوید، همچنین این درد می‌تواند ۲ هفته تا ۳ ماه باقی بمانند. هر حمله سردردی بین ۱۵ دقیقه الی ۳ ساعت طول می‌کشد و اغلب بیمار را از خواب بیدار می‌کند. این سردردها ممکن است برای ماه‌ها یا سال‌ها ناپدید شوند. جالب است بدانید این سردردهای میزان ۳ الی ۴ برابر  در زنان شایع‌تر است.

۴- سردردهای سینوسی

در این سردرد، در استخوان‌های گونه، پیشانی و برآمدگی بینی‌تان احساس درد عمیق و ثابتی را خواهید داشت. درد زمانی رخ می‌دهد که حفره‌ها در سر شما، یعنی سینوس‌ها، متورم شوند. درد معمولاً با دیگر علائم سینوسی مانند آبریزش بینی، احساس سنگینی در گوش‌ها، تب، و پف کردن صورت همراه‌ است. یک سردرد سینوسی واقعی ناشی از آلودگی سینوس است.

۵- سردردهای هورمونی

اغلب زنان به علت تغییرات هورمونی ناشی از عادات ماهانه، بارداری و یائسگی شان دچار سردرد شوند. تغییرات هورمونی ناشی از قرص‌های کنترل بارداری نیز موجب تحریک برخی سردردهای عده‌ای در زنان می‌شود.

مطالب مرتبط
منبع
webmd
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن