پزشکیسلامت باش

انواع دیالیز و مسائلی که باید درباره آن بدانید

دیالیز فرایندی است که  سبب تصویه خون بیمارانی می‌شود که کلیه آنها قادر به انجام صحیح آن نیست. در این مطلب قصد داریم تا به ارائه توضیحات کاملی در ارتباط با انواع دیالیز بپردازیم که به طور معمول برای بیماران مورد استفاده قرار می‌گیرند

الف) دیالیز صفاقی:

برای اجرای دیالیز صفاقی، ما موارد زیر را انجام می‌دهیم:

 1. قرار دادن یک لوله نرم و توخالی در ناحیه زیرین شکم و در نزدیکی ناف به کمک جراحی
 2. کم کم تزریق کردن یک مایع ویژه به نام دیالیسیت درون حفره صفاقی.
 3. رها کردن دیالیسیت در شکم برای بازه زمانی مشخص که آن را برای هر فرد به‌طور جداگانه؛ مایع سیال دیالیسیت، مواد زائد و سموم موجود در صفاق را جذب می‌کند.
 4. تخلیه مایع سیال از شکم، اندازه‌گیری و سپس رهاسازی آن.

انواع دیالیز صفاقی:

سه نوع متفاوت از دیالیز صفاقی وجود دارد:

 1. دیالیز صفاقی مداوم سرپایی (CAPD): به دستگاه نیازی ندارد. جا‌به‌جا می‌شود، اغلب به آن «تعویض» می‌گویند و می‌تواند سه الی پنج بار در روز در طول ساعات کاری انجام شود.
 2. دیالیز صفاقی مداوم گردشی (CCPD): نیازمند استفاده از یک دستگاه ویژه دیالیز است که می‌تواند در خانه مورد استفاده قرار گیرد. این نوع از دیالیز به‌صورت خودکار انجام می‌شود، حتی زمانی که شما خواب هستید.
 3. دیالیز صفاقی نوبتی (IPD): از نوع دستگاه مشابهی مانند CCPD استفاده می‌کند، اما دوره‌های درمانی طولانی‌تر هستند. IPD می‌تواند در خانه انجام شود، اما معمولاً رایج است که در بیمارستان انجام ‌شود.

عارضه‌های احتمالی دیالیز صفاقی

عارضه‌های احتمالی دیالیز صفاقی شامل عفونت صفاق یا التهاب صفاق است که در آن سوند وارد بدن می‌شود. التهاب صفاق موجب ایجاد تب و درد معده می‌شود. یک رژیم غذایی برای داشتن سلامت غذایی در حین دیالیز صفاقی بسیار مفید واقع می‌شود.

در حین دیالیز:

ممکن است نیازهای پروتئینی، نمکی و سیالی متفاوتی داشته باشید. ممکن است محدودیت‌های پتاسیمی متفاوتی داشته باشید. ممکن است نیازمند کاهش ورود کالری به بدن‌تان باشید، تا آنجایی که شکر موجود در دیالیسیت ممکن است منجر به افزایش وزن شود.

ب) همودیالیز:

همودیالیز می‌تواند در خانه یا در یک مرکز دیالیز یا بیمارستان توسط متخصصین سلامتی آموزش‌دیده اجرایی شود. در حین رویه انجام این کار، موارد زیر انجام خواهد شد:

 1. به کمک جراحی، نوع ویژه‌ای از ابزار دسترسی به نام یک فیستول سرخرگی-سیاهرگی (AV) را در بازوی خود قرار دهید. ما به اتصال یک شریان سرخرگ و یک ورید سیاهرگ به هم نیاز داریم (ما ممکن است یک سوند مرکزی داخل سیاهرگی (IV) را قرار دهیم، اما چنین کاری برای دیالیزهای طولانی‌مدت کمتر رایج است).
 2. بیماران را به یک دستگاه همودیالیز بزرگ وصل می‌کنند.
 3. این دستگاه خون را تخلیه می‌کند، آن را در یک مایع دیالیسیت ویژه برای حذف مواد زائد و سیال شستشو می‌دهد و سپس آن را به جریان خون شما بازمی‌گرداند.

نکاتی برای همودیالیز در حال اجرا:

 • همودیالیز معمولاً به دفعات در هفته انجام می‌شود و ۴ الی ۵ ساعت به طول مینجامد. به علت مدت زمان طولانی همودیالیز، در اختیار قرار دادن ابزاری برای مطالعه، جهت گذران زمان در طول این روند، ممکن است مفید واقع شود.
 • در طول دوره درمان، شما می‌توانید بخوانید، بنویسید، صحبت کنید یا تلویزیون تماشا کنید.
 • در خانه، همودیالیز با کمک یک فرد دیگر می‌بایست انجام می‌شود، اغلب یک عضو خانواده یا یک دوست. پیش از اجرای این کار، باید آموزش ببینید.

همودیالیز: مدیریت دسترسی دیالیز

رادیولوژیست‌های مداخله‌ای در نزدیکی شما فعالیت دارند، نفرولوژیست و جراح به حفظ دسترسی همودیالیز کارکردی کمک می‌کنند.

 • درمان تنگ‌شدگی مجرا و لختگی‌ها: اگر شما فیستول سرخرگی-سیاهرگی یا پیوندگاه (محل پیوند روی بدن) دارید، همودیالیز ممکن است در صورت رشد تنگ‌شدگی‌ها به نام تنگ‌شدگی مجرا در رگ‌های خونی شما، با شکست مواجه شود. این تنگ‌شدگی‌ موجب ضعف جریان خونی می‌شود که بر توانایی دیالیز اثربخش خون تأثیرگذار خواهد بود. تنگ‌شدگی‌ها ممکن است موجب بروز نشانه‌های دیگری هم شوند، مانند تورم سر و بازو. بدون درمان، جریان ضعیف خون می‌تواند منجر به تشکیل لخته شود که از توانایی دیالیز جلوگیری می‌کند. این موجب می‌شود تا فیستول دائمی یا نقص پیوند رخ دهد.

رادیولوژیست‌های مداخله‌ای در درمان لخته‌ها همراه با دستگاه‌های ویژه و مدیریت داروهای رقیق‌کننده لخته‌های خون. این‌ها همچنین در درمان مکان‌های تنگ‌شدگی‌ با رگ‌گشایی تخصص داشته، درصورتی‌که با جایگذاری استنت در محلی مناسب قرار گیرند.

 • سوندهای همودیالیز تونلی: رادیولوژیست‌های مداخله‌ای، سوندهای همودیالیز تونلی را نیز قرار می‌دهند. بیماران با استفاده طولانی‌مدت از سوندهای همودیالیز تونلی ممکن است انسدادهایی را در وریدهای سیاهرگ ایجاد کنند. این انسدادها، قراردادنشان در یک سوند جدید را امری چالش‌برانگیز می‌نمایند.

رادیولوژیست‌های مداخله‌ای می‌تواند اغلب کانالی را از طریق انسدادی برای اجازه دادن به جای دادن یک سوند جدید باز کند. اگر امکان‌پذیر باشد، ما از مکان‌های جایگزین (از طریق تخلیه وریدهای سیاهرگ از پاها، از طریق کبد، یا از پشت) برای قرار دادن سوند استفاده می‌کنیم.

همودیالیز: عارضه‌های احتمالی

عارضه‌های احتمالی همودیالیز شامل گرفتگی عضلات ماهیچه‌ای و افت فشار خون (افت ناگهانی فشار خون) می‌شود. افت فشار خون ممکن است باعث شود تا شما احساس گیجی، ضعف یا بیماری در معده‌تان داشته باشید. شما می‌توانید معمولاً از تأثیرات جانبی با داشتن رژیم‌های غذایی مناسب و خوردن به موقع داروهایتان جلوگیری کنید.

یک متخصص رژیم غذایی با شما کار می‌کند تا وعده‌های غذایی‌تان را مطابق با دستورات پزشک برنامه‌ریزی کنید.

به‌ طور کلی:

 • ممکن است غذاهایی دارای پروتئین زیاد مانند گوشت و مرغ بخورید (پروتئین‌های حیوانی).
 • ممکن است محدودیت‌های پتاسیمی متفاوتی داشته باشید.
 • ممکن است نیازمند محدودسازی حجم نوشیدنی‌هایتان باشید.
 • ممکن است نیاز باشد تا نمک را کنار بگذارید.
 • ممکن است نیاز باشد تا غذاهایتان را که حاوی فسفر معدنی است، محدود کنید (مانند شیر، پنیر، آجیل و نوشیدنی‌های غیر الکلی).
مطالب مرتبط
منبع
stanfordhealthcare
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن