پزشکیسلامت باش

انواع سردرد و روش های مقابله با آنها را بشناسید

سردرد یکی از مشکلاتی است که خیلی از انسان‌ها به دلایل مختلف با آن درگیر هستند. ما در این مقاله قصد داریم تا شما را با انواع سردرد و روش‌های درمانی آن بیشتر آشنا کنیم.

چه عواملی موجب سردرد می‌شوند؟

دردی که شما در طول یک سردرد احساس می‌کنید، ناشی از ترکیبی از سیگنال‌های بین مغز، رگ‌های خونی و عصب‌های کناری است. عصب‌های ویژه‌ای از رگ‌های خونی و ماهیچه‌های سر روشن‌شده و سیگنال درد را به مغز شما ارسال می‌کنند. اما مشخص نیست که در درجه اول چرا این سیگنال‌ها فعال می‌شوند. مردم اغلب به علل زیر دچار سردرد می‌شوند:

۱٫ بیماری

انواع عفونت، سرماخوردگی یا تب. این عوامل علاوه بر سردرد همچنین با شرایطی مانند سینوزیت (متورم شدن سینوس‌ها)، عفونت گلو، یا عفونت گوش همراه‌اند. در برخی موارد، انواع سردرد ممکن است در نتیجه یک وزش باد به سمت سر ایجاد شوند، یا به‌طور خیلی کمیاب، نشانه‌ای از یک مشکل جدی‌تر پزشکی باشند.

۲٫ استرس

 استرس عاطفی و افسردگی، در کنار نادیده گرفتن وعده‌های غذایی، تغییرات در الگوهای خواب، و استفاده از شیوه‌های درمانی زیاد رخ می‌دهند. عوامل دیگر شامل خستگی چشم  و فشار گردن به علت وضعیت بد قرارگیری می‌باشد.

۳٫ محیط زندگی

 استعمال تنباکوی دست دوم، رایحه‌ای شدید ناشی از مواد شیمیایی خانگی یا عطرها، آلرژن‌ها و برخی از غذاهای مشخص رخ می‌دهد. آلودگی، سروصدا، نور، و تغییرات آب و هوایی هم محرک‌های دیگر هستند.

سردرد، به‌طور ویژه سردردهای میگرنی، در اعضای یک خانواده ارثی و شایع هستند. بیشتر کودکان و نوجوانان (۹۰ درصد) که میگرن دارند، اعضای خانواده دیگری دارند که آن‌ها نیز مبتلا به این بیماری هستند. زمانی که هر دو پدر و مادر میگرن داشته باشند، ۷۰ درصد احتمال وجود دارد که کودک آن‌ها نیز مبتلا به میگرن شود. اگر شما تنها والدی هستید که این سردردها را دارید، این خطر به ۲۵ الی ۵۰ درصد کاهش می‌یابد.

پزشک‌ها نمی‌دانند که دقیقاً چه چیزی موجب میگرن می‌شود. یک نظریه رایج این است که محرک‌هایی که موجب فعالیت‌های مغزی غیرمعمول می‌شوند، مانند مواردی که به تغییر در رگ‌های خونی می‌انجامدعامل آن هستند. برخی حالات میگرن به مسائل ژنتیکی در بخش‌های معینی از مغز مرتبط‌ هستند. فعالیت‌های جسمانی زیاد هم می‌تواند منجر به تحریک یک سردرد در بزرگ‌سالان شود.

تشخیص انواع سردرد

وقتی سردرد خود را به‌درستی تشخیص دادید، می‌توانید درمان مناسبی را آغاز کنید. اولین گام صحبت با پزشک‌تان درباره سردردهایتان است. او به شما یک آزمون می‌دهد و از شما درباره علائمی که دارید و تعدد وقوع آن‌ها می‌پرسد. به پزشک فهرستی از عواملی که حس می‌کنید موجب سردردتان می‌شود، آن‌ را بدتر می‌کند و چیزی که به شما کمک می‌کند تا حالتان بهتر شودرا بدهید. بیشتر افراد نیازی به آزمایش‌های ویژه ندارند. اما گاهی اوقات، پزشکان پیشنهاد می‌کنند که یک سی‌تی‌اسکن یا اِم آر آی برای یافتن مشکلات در مغزتان که سبب ایجاد سردرد می‌شود، انجام گیرد.

چگونه سردردها درمان می‌شوند؟

درمانی که به آن نیاز دارید معمولاً به انواعی از عوامل بستگی دارد، مانند نوع سردرد، تعدد آن، و علت آن. برخی افراد در کل نیازی به کمک پزشکی ندارند. اما افرادی هستند که به درمان، مشاوره، مدیریت استرس و دارو نیاز دارند. پزشک شما یک برنامه درمانی را برای نیازهای ویژه شما تجویز خواهد کرد.

مطالب مرتبط
منبع
webmd
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن