پیشرفت شخصیپیشرفت کن

چطور انواع خشم خود و دیگران را به خوبی کنترل کنیم؟

خشم احساسی است که در همه افراد وجود دارد. همه ما در زمانی ناراحت، ناامید یا خشمگین می‌شویم. با این وجود یک تصور غلط درباره سبک خشم وجود دارد که معمولا به عنوان داد زدن یا رفتار خشونت آمیز ظاهر می‌شود. در صورتی که خشم بسیار پیچیده تر و متنوع تر از آن می‌باشد.سبک خشم را در زیر می‌توانید بخوانید.

نوع ۵: سبک خشم فراگیر

این نوعی از خشم کنترل نشده است. معمولا زمانی این احساس ما را در بر می‌گیرد که نمی‌توانیم شرایط را تحت کنترل خود قرار دهیم و موقعیت باعث ناامیدی ما باشد. این نوع خشم زمانی معمول  است که ما مسئولیت بیش از حد را بر عهده گرفتیم، یا حوادث زندگی غیر منتظره در زندگی ما پیش می‌اید.

  • مدیریت: در صورتی که خشم زیادی را تجربه می‌کنید حتما به کسی که بتواند به شما کمک کند مراجعه کنید. با از بین بردن مسئولیت‌های زیاد و از بین بردن شرایط استرس‌آور در زندگیتان خشم فراگیر را تا حد زیادی کاهش دهید.

نوع ۶: سبک خشم منفعل

خشم منفعل نوعی از خشم است که اگر این نوع را داشته باشید معمولا ناامیدی و ناراحتی‌های خود را انکار می‌کنید. خشم منفعلانه می‌تواند به شکل شفاهی، طعنه، سکوت و شرم بروز کند. گاهی اوقات حتی این افراد از رفتار تهاجمی خودآگاه نیستند و این خشم می‌تواند در زندگی شخصی و حرفه‌ای آن‌ها به شدت تاثیر گذار باشد.

  •  مدیریت: تکنیک‌های ارتباطی را یاد بگیرید. با تلاش برای بیان ناکامی‌های خود و با اطمینان به خود با ترس‌هایتان مواجه شوید. با این کارها نیاز‌های شما بیشتر برای برقراری ارتباط برطرف می‌شود.

 نوع ۷: خشم تلافی جویانه

این خشم معمولاً پاسخ غریزی در شرایط تهدیدآمیز است. این نوع خشم جزو خشم‌های رایج است و بعضی اوقات با انگیزه انتقام اشتباه گرفته می‌شود. این خشم می تواند عمدی و هدفمند باشد. این خشم هم‌چنین می‌تواند باعث افزایش تنش شود.

  •  مدیریت: زمانی که از چیزی خشمگین می‌شوید مکث کنید و فکر کنید. آیا واکنش شما وضعیت را بهبود می‌دهد یا فقط روابط را بدتر می‌کند؟ با در نظر گرفتن شرایط می‌توانید از اتفاقات بد جلوگیری کنید.

نوع ۸: خشم خود تخریبی

نوعی خشم مبتنی بر شرم است. اگر احساس ناامیدی، غیر قابل قبول، تحقیر یا شرم‌ساری داشته باشید، ممکن است این احساسات را در خود درونی کنید و خشم را از طریق گفتار منفی خود، تحقیر، مصرف مواد یا خوردن الکل و رفتارهای ناسازگار بروز دهید.

  • مدیریت: در مورد تکنیک‌های شناختی خود تجدید نظر کنید و می‌توانید برای آرام کردن خود از مدیتیشن‌های ذهن استفاده کنید. این کار در کاهش خشم شما کمک می‌کند.

نوع ۹: خشم کلامی

این نوع خشم از خشم رفتاری کم خطرتر است. اما ممکن است وسیله‌ای برای سو استفاده عاطفی باشد. این نوع خشم می‌تواند به شکل انتقام، فحاشی و داد زدن بروز کند. معمولا این افراد بعد از بروز خشم احساس پشیمانی و گناه می‌کنند.

  • مدیریت: حتی اگر کلمات در نوک زبان شما باشند، قبل از صحبت کردن نفس بکشید. بهتر است اولین واکنشی را که در ذهن خود دارید را بروز ندهید.

نوع ۱۰: سبک خشم ناگهانی

این نوع خشم نامعلوم است و ممکن است به هر علت کوچیک یا بزرگی خودش را نشان دهد. اما این نوع خشم در بعضی شرایط می‌تواند بسیار مخرب باشد. این خشم اگر کنترل شده نباشد ممکن است باعث دوری اطرافیان از شما شود.

  • مدیریت: علائم و نشانه های فیزیکی را که قبل از  بروز آن  شناسایی کنید و از تکنیک‌های آرام سازی (مانند تنفس عمیق) برای جلوگیری از افزایش خشم خود استفاده کنید.

این مطلب را نیز بخوانید: روش هایی برای کنترل خشم همسرتان (قسمت اول)

مطالب مرتبط
منبع
lifesupportscounselling
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن